En iyi C vitamini kaynakları

Sağlık
17/06/2021

Kış mevsiminde sağlıklı kalmanın yolu C vitamini tüketiminizi artırmaktan geçiyor. Bunun en kestirme yolu ise kuşkusuz  zengin C vitamini kaynakları olan meyveler ve sebzeler. Bu şekilde aile boyu sağlıklı beslenme rejimine de başlamış olursunuz. En iyi C vitamini kaynakları için okumaya devam edin.

C vitamini faydaları saymakla bitmez ve her mevsim tüketmemiz gereken değerli bir besin; ancak özellikle soğuk aylarda ona daha çok ihtiyacımız var. Doğal formunda C vitamini sağlığımız için pek çok yarar sağlar, örneğin gün ışığının vücut tarafından faydalı bir şekilde absorbe edilmesine destek olur.

 

Günlük C Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

 

Vitamin hapları C vitamini faydalarından yararlanmak için C vitamini tüketmenin en kestirme yolu gibi görünse de, bu şekilde aldığınız vitaminin büyük bir bölümü boşaltım sisteminizden atılır. Oysa C vitaminini düzenli olarak almanız ve bedeninizde tutmanız gerekir.

Taze ve yerelde üretilen birçok sebze ve meyve C vitamini açısından alabildiğine zengin kaynaklardır. Ayrıca C vitamini farklı formlarda da bulunabilir. Sebze ve meyvelerde bulunan C vitamini ile haplarda bulunan aynı içeriğe sahip değildir. 

C Vitamini Faydaları

C vitamininin faydaları aşağıda listelenmiştir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğini ve iskorbütü engellediğini zaten biliyorsunuzdur. Peki, başka hangi faydaları var. İşte size bir hatırlatma:

 • Hasar görmüş hücrelerimizi onararak ömürlerini uzatır, bu aslında bizim de ömrümüzün uzaması anlamına gelir.
 • Bağışıklık sisteminizi korur; enfeksiyon ve hastalıklardan uzak kalmanızı sağlar.
 • Vücudunuzun demiri absorbe etmesini sağlar.
 • Stres ve baskı altındayken vücudu destekler.
 • Nörotransmitter'ları üreterek beyin fonksiyonlarını ve halet-i ruhiyenizi düzenler.
 • Önce büyümeye, sonra da dokuları korumaya yarar, yaraların iyileşmesini sağlayan kolajen için öncelikli kaynaktır.
 • Kanamaları kontrol altına alır ve yaraları iyileştirir.
 • Güçlü bir kan temizleyicidir.
 • Güçlü bir antioksidandır, vücudunuzu korur, özellikle gözlerinize iyi gelir, kolestrolü atmanızı sağlar ve DNA'nızı muhafaza eder. 

 

C vitamini faydaları ve en iyi C vitamini kaynakları

C Vitamini kaynaklarını bilmeden C vitamini alımını kontrol etmek çok zordur. Günlük alınması önerilen C vitamini miktarı 100 gr'dır. Bu miktarın sağlıklı bir beslenme rejimiyle alınması en iyi yöntemdir. Her gün yiyeceğiniz 2-3 meyve ya da 3-5 sebze yeterince C vitamini almanız için kafidir. İşte size C vitamini kaynağı yiyecekler.

 

C Vitamini İçeren Meyveler

Guava: Bu lezzetli meyve C vitamini kaynağı olarak görmezlikten gelinse de bir Guava'da yaklaşık 200 gr C vitamini bulunur. Ayrıca lenfler için yararlıdır ve sindirimi kolaylaştırır.

Kivi: Zengin bir C vitamini kaynağı olan kivi, gereksiz sodyumun vücuttan atılmasını sağlar ve bu şekilde sindirimi kolaylaştırır. Bir tek kivi o gün almanız gereken C vitamini miktarını karşılamaya yeterlidir.

Papaya: Sindirim sistemi dostu papaya, yiyecekleri, özellikle proteinleri kolayca hazmetmenizi sağlar. C vitamini açısından zengin oluşunun yanı sıra, cildin temizliğini de sağlar. Bir papaya günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılar.

Turunçgiller: Portakal, lemon, greyfurt, mandalina ve bergamut en bilinen C vitamini kaynaklarıdır. Bu meyvelerin sularını içerek de ihtiyacınız olan C vitaminini alabilirsiniz. İngiliz denizciler uzun yıllar boyunca C vitamini eksikliği anlamına gelen iskorbütü bu meyveleri sıkıp sularını içerek engellediler. 3 tatlı limon bir günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılar.

Böğürtlen ailesi: Böğürtlen ve bu aileden gelen tüm meyveler C vitamini için bulunmaz zenginlikte kaynaklardır. Bir kase dolusu böğürtlen benzeri meyve günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. Ancak bu meyvelerin ticari amaçla GDO'lu tohumlarla üretildiklerini de unutmayın. Bu nedenle olabildiği kadar doğal olanları bulmaya çalışın. 

Ananas: Bir kase ananas günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. Bu meyvede ayrıca sindirim sisteminize iyi gelen ve ağrı kesici özelliği de bulunan bromelain de bulunur. 

 

C Vitamini İçeren Sebzeler

 

Lahana: Denizciler için bir başka harika buluş da lahana idi. İskorbüte karşı lahanadan da yararlandılar uzun süre. Lahananın tüm türleri, özellikle beyaz lahana, C vitamini açısından çok zengindir.

Biber ailesi

Dolmalık biber: Biberin tüm çeşitleri gibi dolmalık biber de, özellikle kırmızı ve sarı türleri, C vitamini açısından bir hayli zengindir. Çiğ yenmelerinde fayda var, çünkü yeşilbiber bile beklediğinde ya da pişirildiğinde içeriğindeki C vitamininin yüzde 30'dan fazlasını kaybeder. Bir tek dolmalık biber günlük C vitamini ihtiyacınızın dörtte üçünü karşılar. 

Acı biber: Bu biberler C vitamini açısından, turunçgillerden daha zenginlerdir. İki tek acı biber 1 portakala eşittir. Beyaz liflerden ve tohumlardan temizleyerek yemelisiniz. Ayrıca aklınızda bulunsun, kuru acı biberde zerre kadar bile C vitamini bulunmaz. 

Karalahana: Her ne kadar asıl zenginliği içerdiği beta-karoten (bir A vitamini tetikleyici) olsa da, bir kase karalahana bir günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. Düzenli yemenizde fayda var. 

Brokoli: Vücudunuzu kansere karşı koruyan brokoli, lifler ve diğer besinler açısından da bir hayli zengindir. Bir kase brokoli, C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. Ancak fazlaca pişirmemeniz gerekir, çünkü pişirerek besin değerini neredeyse yarı yarıya azaltmış olursunuz. 

Brüksel lahanası: 8 adet Brüksel lahanası C vitamini ihtiyacınızı gidermeye yeter. 

Karnabahar: Bir küçük karnabahar C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar.

 

Diğer C Vitamini İçeren Meyve ve Sebzeler

 • Mango
 • Domates
 • Kabuklu patates
 • Karpuz, kavun, misk kavunu
 • Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, pırasa...
 • Maydanoz
 • Bal kabağı
 • Bezelye

 

C vitamini kaynağı bitkiler

Doğada zaten bulunan ya da yetiştirebileceğiniz birçok bitki C vitamini için kaynaktır. Kamkamu meyvesi, gül yaprakları besin değerleri C vitamini tabletlerinde kullanılacak denli yüksek bitkilerdir. Bu bitkileri tüketerek C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.