Çantanıza atabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar


Sağlık
24/10/2018
Alternatif atıştırmalık önerileri için KadınlarBilir’i her gün ziyaret edin!

Günün yoğunluğuna kendinizi kaptırdığınızda, vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri unutabilirsiniz. Paketlenmiş ürünlerin koruyu katkı maddeleri içerdikleri için çok sağlıklı oldukları söylenemez. Bu atıştırmalıkları deneyin ve gün içinde gücünüzü kaybetmeyin! 

Ev yapımı kuruyemiş: Tuzsuz ve kavrulmamış badem, fıstık, kaju, üzüm karışımı sizi zinde tutacak. Büyük bir kavanozda karıştırın, küçük plastik torbalara koyarak günlük atıştırmalık paketler hazırlayın.

Her gün bir elma: Elmanızı çantanızdan eksik etmeyin. Vaktiniz varsa dilimleyerek üzerine birkaç damla limon suyu ya da tarçın ekleyin. Bir kaşık da fıstık ezmesi sürerseniz harika olur!

Sebze çubukları: Kereviz ve havucu önceden ince uzun keserek kendinize vitamin deposu hazırlayabilirsiniz. Hem mineral hem de lif açısından zengin bu atıştırmalığı da küçük paketlere koyarak buzdolabında saklayın.

Tavsiye etmiyoruz

Hazır meyve suları: İçecekler yiyecek değildir. Hazır ya da taze sıkılıp sonradan paketlenmiş tüm ürünlerde koruyucu bulunur. Ayrıca vücudu meşgul etmezler. Çabuk sindirilir ve sizi aç bırakırlar. 

Protein barları: Genellikle şeker ve karbonhidrat ile zenginleştirilen protein barları genellikle almanız gerekenden çok daha fazla kalori içerir. Bunun yerine evde granola yapabilirsiniz.

Hamurdan vazgeçin: Tost, simit, kruvasan, börek ve kurabiye gibi hamur işleri en iyi seçim olmayabilir. Karbonhidratlar küçük porsiyonlarla yendiğinde ancak kabul edilebilir. O yüzden ana öğünlerinizde az az yemeniz kilo almanızı engeller. Metabolizmanızı yavaşlattıkları için ara öğünlerde protein ağırlıklı beslenmeyi tercih edin.

Ne içmelisiniz? Su. Vücudunuzun %70'inden fazlası su olduğu için su içmek sizi zinde tutar. Limon dilimleri ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz. Çayda sınır yok. Kahve yerine zaman zaman çaya geçiş yapabilirsiniz.