Yoğun kanama ve düzensiz regl ile nasıl başa çıkarsınız


Sağlık
7/11/2019
Sıra dışı belirtiler gösteren ya da beklenmeyen bir regl ile karşı karşıyaysanız ne yapmalısınız?

Yaşamımızın bir noktasında birçoğumuz bedenimizin beklenmedik şeyler yaptığını tecrübe etmişizdir! Yoğun kanama ya da düzensiz regl karşısında doktorunuzla semptomlarınız hakkında konuşmanız önerilir. Ayrıca sizin için normal olanın ne olduğunu öğrenmek ve regl döngünüzü tanımanız önemlidir.

Regl döngülerinizi nasıl takip edebilirsiniz?

Regl belirtilerinizi regl takvimine aylık olarak yazmanız, ne zaman regl olacağınızı tahmin etmenizi sağlayacaktır. Bedeninizdeki değişimleri fark ederek, olası premenstrual yani regl öncesi bulguları takip edebilirsiniz.

  • Regliniz ne kadar sürüyor?
  • Ne kadar yoğun ya da hafif geçiyor?
  • Herhangi bir vajinal akıntı oluyor mu?
  • Pelvik kaslarınızda ağrı oluyor mu?
  • Depresyon, ruh halinde çalkantı ya da huzursuzluk hissediyor musunuz?

Ağır kanamayı nasıl fark edersiniz?

Eğer aşağıdaki semptomlardan herhangi biri sizde varsa, ağır kanamanız olabilir. Ağır kanama demir kaybına yol açarak sizi anemik yapabilir dolayısıyla da zayıf ve yorgun hissettirebilir. Endişeleriniz varsa hemen doktorunuzla görüşün.

  • Eğer regliniz aniden geliyor ve kan pıhtıları görüyorsanız
  • Eğer çok fazla ped kullanmanız gerekiyorsa (iki saat ya da daha kısa sürede değiştirmek zorunda kalıyorsanız)
  • Eğer regliniz 7 günden daha uzun sürüyorsa
  • Eğer doğum yaptıysanız, regliniz kaldığı yerden devam etmeye başladığında hamile olmadan öncekine nazaran daha yoğun geçirebilirsiniz. Bu durumda yoğun günler için olan pedlerden kullanın.

Düzensiz regl nasıl anlaşılır?

Birçok kadın yaşamlarının bir kısmında regl dönemlerinde düzensizlik yaşamıştır. Aslında, regllerin arada sırada düzensiz olması sık görülür. Düzensiz reglinin farklı farklı sebepleri vardır ve çoğu zaman normal bir durumdur. Yine de sizin için normal olup olmadığına karar verecek kişi sizsiniz. Eğer ani bir değişim gözlemliyorsanız, semptomlarınızı yazın ve doktorunuzla iletişime geçin.

Ayın bu döneminde yaşamı kolaylaştırmak

Regliniz ağır ya da düzensiz değilse bile, ayın “o dönemini” mümkün olduğu kadar rahat geçirmek için yardıma ihtiyaç duyarız. Siz kendiniz için en iyi seçiminiz hangisi?

Bize ne düşündüğünüzü söyleyin!

Ağır ya da düzensiz reglden şikayetçi misiniz? Belki de diğer kadınlara yardımı olacak önerileriniz vardır, paylaşın!