Regl döneminde spor yapılır mı?


Regl iken spor yapmak zararlı mıdır?

Egzersiz ve regl dönemi ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz! Regl iken spor yapmak kesinlikle zarar değildir, yani sorumuzun cevabı: Hayır! Birçok araştırma regl döneminde yapılan egzersizin kadınları çok daha iyi hissettirdiğini ve ağrıları azalttığını söylüyor. Bu bilgiden de hareketle sıkça sorulan “regl döneminde spor yapılır mı?” sorusuna net bir şekilde evet diyebiliyoruz.  Adetliyken spor yapmak doğru mu? sorusu için evet diyebiliyoruz, çünkü bilimsel olarak sporun regl döneminde faydalı olduğunu biliyoruz.

Regl egzersizleri bu dönem ile alakalı problemleri azaltmanıza yardımcı olur

Regl iken spor yapmak pek de çekici gelmiyor olabilir. Fakat hareket ederek karın ağrısı, halsizlik gibi etkilerin spor yapmaya devam ettikçe azaldığını göreceksiniz. Regl iken spor yapmak size iyi gelecektir. Regl egzersizleri bu dönemim getirisi olan problemleri aşmanıza yardım eder. Terlediğinizde vücudunuzdan su atarsınız, bu da karındaki şişliğin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca egzersiz ruh halinizi iyileştiren hormonların salgılanmasına yardımcı olur ve bu mutluluk hormonların regl sancılarını azalttığına dair kanıtlar bulunmakta. Başka bir deyişle, “regl döneminde spor yapılır mı?” sorusuna “evet” cevabını vermek için çok fazla nedenimiz var!

Regl dönemi egzersizleri:

Belki de HIIT (Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman) için en iyi zaman

Regl dönemince spor yapılır mı sorusuna yanıt verdik, şimdi sıra hangi sporların yapılabileceğini incelemeye geldi. Bunun için öncelikle spor salonundaki antrenörünüze size bir program yazmasını söyleyin ya da oradaki grup aktivitelerine katılın. Regl egzersizleri arasında popüler olan HIIT de bu aktiviteler arasında mutlaka yer almaktadır. Regl döneminde östrojen ve progesteron azaldığı için karbonhidrat ve glikojen daha fazla depolanır ve yüksek östrojen dönemlerine kıyasla vücut yağ oranı artar. Başka bir deyişle bu hormon değişimi, vücudun yakıta daha kolay erişmesini sağlar. Bu yüzden de daha hızlı bir şekilde vücutta depolanan yağı azaltmanız gerekir. Bu sebeplerle “adetliyken spor yapmak doğru mu?” sorusuna rahatlıkla evet yanıtını verebiliyoruz.

Regl dönemi serindir

Regl döneminde vücut aslında daha soğuktur ve ısıya ihtiyaç duyar. Vücut regl döneminde sizi yavaşlatarak, daha fazla ısı sağlamaya yardımcı olmaya çalışır. Bu dönemde Hot Yoga vücudunuzu ısıtabilir. Regl dönemi egzersizleri ile vücudunuzu ısıtmada size yardımcı olacaktır.

Rahat etmek için çözümler var

Reglinizin geleceği tarihi biliyor musunuz? Regl sancısının sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicilerden regl gelmeden önceki gün almakta sorun yok. Böylece spora gitmeden önce ağrınız olmayacağından emin olursunuz.

Kendinize zaman tanımalısınız

Gerçekten iyi hissetmiyorsanız da kendinize işkence etmeyin. Bazen esneme hareketleri ya da hafif bir yürüyüş regl döneminde çok daha iyi gelebilir. Böylece şişkinliği azaltabilir ve kan dolaşımını desteklersiniz. Ayrıca bazen bir iki gün hiçbir şey yapmayabilirsiniz.

Son olarak...

Eğer regl dönemleriniz her seferinde hareket etmenize engel oluyorsa, doktorunuzla görüşüp semptomları hafifletecek bir tedaviye başlayabilirsiniz. Aşırı yoğun ve ağrılı geçen regl dönemlerinin altında yatan bir sebep olup olmadığının araştırılması her zaman iyi bir fikirdir! 

Adet döneminde spor yapılır mı?

Yazımızda da belirttiğimiz gibi, regl iken spor yapmanın hiçbir sakıncası olmadığı gibi, aksine vücudunuz için faydaları da bulunuyor. Bu yüzden “adet döneminde spor yapılır mı?” sorusuna kesin olarak evet diyebiliyoruz.

Dilerseniz konuyla ilgili Adet Döngüsü Nasıl Hesaplanır makalemize de göz atabilirsiniz.