Regl döneminde spor yapılır mı?

Sağlık
7/11/2019
Egzersiz ve regl dönemi ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz!

Bu sorunun cevabı çok net: Kesinlikle, evet! Birçok araştırma regl döneminde yapılan egzersizin kadınları çok daha iyi hissettirdiğini ve ağrıları azalttığını söylüyor. 

Regl dönemiyle alakalı problemleri azaltmanıza yardımcı olur

Regl olduğunuz zaman yapmak isteyeceğiniz son şeyin egzersiz olduğunu hissediyorsunuz. Fakat hareket ederek karın ağrısı, halsizlik gibi etkilerin spor yapmaya devam ettikçe azaldığını göreceksiniz.

Terlediğinizde vücudunuzdan su atarsınız, bu da karındaki şişliğin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca egzersiz ruh halinizi iyileştiren hormonların salgılanmasına yardımcı olur ve bu mutluluk hormonların regl sancılarını azalttığına dair kanıtlar var! 

Belki de HIIT (Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman) en iyi zaman

Önce spor salonundaki antrenörünüze size bir program yazmasını söyleyin ya da oradaki grup aktivitelerine katılın. Mutlaka HIIT vardır. Regl döneminde östrojen ve progesteron azaldığı için karbonhidrat ve glikojen daha fazla depolanır ve yüksek östrojen dönemlerine kıyasla vücut yağ oranı artar. Başka bir deyişle bu hormon değişimi, vücudun yakıta daha kolay erişmesini sağlar. Bu yüzden de daha hızlı bir şekilde vücutta depolanan yağı azaltmanız gerekir.

Regl dönemi serindir

Regl döneminde vücut aslında daha soğuktur ve ısıya ihtiyaç duyar. Vücut regl döneminde sizi yavaşlatarak, daha fazla ısı sağlamaya yardımcı olmaya çalışır. Bu dönemde Hot Yoga vücudunuzu ısıtabilir.

Rahat etmek için çözümler var

Reglinizin geleceği tarihi biliyor musunuz? Regl sancısının sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicilerden regl gelmeden önceki gün almakta sorun yok. Böylece spora gitmeden önce ağrınız olmayacağından emin olursunuz.

Kendinize zaman tanımalısınız

Gerçekten iyi hissetmiyorsanız da kendinize işkence etmeyin. Bazen esneme hareketleri ya da hafif bir yürüyüş regl döneminde çok daha iyi gelebilir. Böylece şişkinliği azaltabilir ve kan dolaşımını desteklersiniz. Ayrıca bazen bir iki gün hiçbir şey yapmayabilirsiniz.

Son olarak...

Eğer regl dönemleriniz her seferinde hareket etmenize engel oluyorsa, doktorunuzla görüşüp semptomları hafifletecek bir tedaviye başlayabilirsiniz. Aşırı yoğun ve ağrılı geçen regl dönemlerinin altında yatan bir sebep olup olmadığının araştırılması her zaman iyi bir fikirdir!