Mesane Zayıflığı İle İlgili Doktora Görünmek


Sağlık
24/02/2021


Mesane zayıflığı ile ilgili doktora görünmekten çekinmeyin!


Bu konu hakkında konuşmak çok utanç verici olabilir veya tedavi olabileceğiniz bile aklınıza gelmemiş olabilir.  Fakat bilmelisiniz ki mesane zayıflığı ile ilgili olarak bir doktora görünmek çözüm bulmanıza ve yaşam kalitenizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

 

Sizi neler bekliyor?

Mesane zayıflığı ile ilgili konuşmak size zor gelebilir. Bu yüzden doktorunuzu daha fazla soru sormaya teşvik etmek için söze, “Artık tuvalete çok daha sık çıkıyorum” diyerek başlayın. Doktorunuz size birkaç soru soracak: “Ne zaman idrar kaçırıyorsunuz?” ve “Ne sıklıkta tuvalete gidersiniz?” sorularından sonra fizik muayene için uzanmanız ve öksürmeniz gerekecek, böylece doktorunuz karın hareketlerinizi ve pelvik tabanınızın sıkılığını kontrol edebilecek.

Teşhis

Muayene bittikten sonra doktorunuz, idrar kaçırma durumunuzun kas zayıflığına bağlı (idrara çıkmanız gerektiğinde, ancak tuvalete gidemeden idrar kaçırdığınızda) veya stres tipi (öksürme, hapşırma veya gülme sırasında idrar kaçırma) veya her iki durumun da içeren bir idrar kaçırma olup olmadığını söyleyecektir.

Doktorunuzla mesane zayıflığı semptomları hakkında konuşmak birlikte çözüm aramanıza yardımcı olacaktır. Pelvik taban egzersizlerinden mesanenin yeniden eğitimine veya ilaç tedavisine kadar çeşitli çözümler vardır ve doktorunuz sizinle bu çözümler hakkında konuşacaktır. Hangi çözüme karar verirseniz verin, karar verirken sizi destekleyecek idrar kaçırma ürünleri olduğuna emin olabilirsiniz.