Kızınızla Regl Hakkında Konuşun


Sağlık
26/12/2019
Okul döneminde regl olmak, eğer hazırlıksız yakalanırsa kızınız için stresli bir durum olabilir. Ona nasıl yardım edebileceğiniz ve güvende hissetmesini sağlayabileceğiniz önerileri sizin için hazırladık.

İster kızınızın ilk reglisi olsun, isterse bir süredir devam ediyor olsun okulda hazırlıksız regl olmayı hiçbir kız istemez. Baş ağrısı, karın ağrısı ve şişkinlik gibi sadece istenmeyen yan etkilerle değil, aynı zamanda hazırlıksız olmanın zorluğuyla da uğraşmak zorunda kalabilir.

Fakat sizin gibi onu çok seven ve benzer dönemlerden geçmiş bir annesi varken korkmaya hiç gerek yok! Nasıl mı?

  • Sakin olduğu bir zamanda, korkularından bahsetmesini sağlayın ve bunlara çözümler üretin. Böylece başına geldiğinde yapacaklarını biliyor olurlar. Ayrıca kafasını karıştıran doğru bilinen yanlışları da size anlatması için teşvik edin.
  • Okulda bir sorun yaşadığında danışabileceği uzmanlardan bahsedin. Bu öğretmeni, okuldaki psikolojik danışman ya da okul müdürü olabilir. 7
  • Okulda ecza dolabı, revir ya da ağrı kesici olup olmadığını öğrenin. Bazı okullar ebeveyn izni ya da okul doktoru olmadan ağrı kesici vermeyebilir.
  • Ağrı için birlikte neler yapabileceğinizi tartışın. Şişkinlik olduğunda bedenini sıkan kıyafetler giymemesini öğütleyin. Bitki çayları, ılık duş ve rahatlatıcı müziklerin karın ağrısına iyi geldiği biliniyor, birlikte deneyin!
  • Okul için bir acil durum kiti oluşturun. İçinde birkaç tane Orkid Günlük Ped, Orkid Platinum Normal ve Uzun Pedler, iç çamaşırı, ter önleyici bir deodorant ya da doğal ürünler ve ıslak mendil bulundurabilir.
  • Son olarak, eğer kendini kötü hissederse sizi aramasını söyleyin. Evde onu bekleyen sıcacık ve sevgi dolu bir kucak olduğunu bilmesi içini rahatlatacak.

 Siz genç kızınızın regl döneminde ona nasıl destek oluyorsunuz? Deneyimlerinizi paylaşın.