Kızınıza adet döneminde nasıl yardım edersiniz?


Sağlık
21/03/2019
Adet döneminde karşılaşabileceği sorunları önceden bilmek kızınızın özgüvenini güçlendirecek. Peki bu sorunları ona nasıl anlatacaksınız?

Kızınız adet dönemi hakkında zaten bazı bilgiler edinmiş olacak çevreden. Sonuçta, bu onun hayatındaki önemli evrelerden biri ve elbette ilgisini çekecek. Eğer adet döneminde karşılaşabileceği sorunlar hakkında da önceden bilgi sahibi olabilirse, neyle karşılaştığını bilerek korkularını bertaraf edebilir. İşte ona nasıl yardım eli utacağınıza dair birkaç öneri…

PMS: Adet dönemi öncesi sendromlar

PMS pek de eğlenceli bir semptom sayılmaz. İnsan kendini gergin ve her an ağlamaya hazır hisseder. İyi haberse, PMS’le baş etmenin bir sürü yolu olması. İyi beslenmek ve dinlenmek PMS’in en iyi çareleri.

Adet krampları

Ne yazık ki pek çok ergen kız bu kramplarla karşı karşıya kalmak zorunda. Hayatın acı gerçeklerinden biri de bu. Kramplar adet öncesi dönemde de adet dönemi esnasında da baş gösterebilir.

Adet krampları çeşitli şekillerde hissedilebilir. Kimi bıçak gibi saplanır, kimi kasık ve belde yaygın bir bölgede ağırlık olarak hissedilir. Kimi kızlar krampla birlikte baş dönmesi, ishal ve mide bulantısı da hissedebilir, hatta kusabilirler.

Krampların büyük bölümü sıcak su torbası ve sıcak banyo gibi bedenin gevşemesini sağlayacak çözümlerle giderilebilir, daha sert kramplarda ise ağrı kesici kullanabilir. Eğer bu kramplar ciddi biçimde can yakıyor ve zor geçiyorsa doktora gitmekte fayda var.

Aşırı kanama

Ergenlik çağındaki pek çok kız, adet dönemi boyunca 50 mililitre kadar kan kaybeder. Bu vücuttaki kanın çok küçük bir bölümüdür ve büyük bir kayba neden olmaksızın yeniden üretilir.

Ancak adet dönemi her kadında farklı nitelikler arz ettiğinden belli bir dönemdeki kanamanın aşırı olup olmadığını da kestirmek çok zordur. Kızınızın adet dönemi yedi günden uzun sürüyorsa, iki saatten az zaman diliminde ped değiştirme ihtiyacı hissediyorsa, arada bir de olsa fışkırma ve pıhtıyla karşılaşıyorsa kanaması aşırı demektir. Bu konuda daha fazla bilgi için sitemizdeki ilgili yazılara göz atın.

Aşırı kanama bir defaya mahsussa bir problem arz etmeyebilir, ancak çok tekrar ediyorsa demir kaybına, dolayısıyla kansızlığa, zayıf ve yorgun düşmeye neden olabilir.

Ayrıca aşırı kanama nadir de olsa daha ciddi problemlerin işareti olabilir. Bu nedenle endişelerinizi büyütmek yerine kızınızı doktora götürmenizde fayda var.

Adet düzensizliği

İlk iki yıl adet dönemi zaten düzensiz olacaktır. Kimi zaman iki adet dönemi arasında altı ay bile bulunabilir. Bir adet dönemi bir gün sürerken, bir sonraki 10 güne kadar uzayabilir. Ergenlik döneminde bu düzensizlikler normaldir. Kızınız ilk iki yıl bu düzensizliklerin normal olduğunu bilirse endişelerinden de kurtulur.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Kızınızla adet dönemi hakkında konuşurken nasıl bir yöntem izlediniz? Bize anlatmak ister misiniz?