Kızınız ilk ne zaman regl olacak?


Sağlık
26/07/2023

Kızınızın regl dönemini ne zaman yaşayacağına dair bir fikriniz var mı? Adet kanaması kaç yaşında başlar? Kızınızın ilk ne zaman regl olacak? Kendini de zaten “Ne zaman regl olacağım?” diye soruyordur, buna eminiz. Bunu bilmek harika olmaz mıydı? Böylece ikiniz de %100 hazır olurdunuz. Maalesef, eğer elinizde kristal küre yoksa kimse size tam bir zaman veremez. Yaş aralığı özellikle genç kızların ilk ne zaman regl olacaklarını belirleyen en önemli şey. Genellikle 11-13 yaşları arasında genç kızlar ilk kez regl olsa da, bu aralık 8-16 arasında değişebiliyor. Tüm ipuçları için okumaya devam edin.

Regl kaç yaşında başlar?
İlk regl belirtileri
Hazır olmak

Regl kaç yaşında başlar?

Sizce kaç yaşında adet olunur? Bu genç kızların da merak ettiği bir soru. Birçok genç kızın ergenliğe geçişte ilk sorusu: “Ne zaman regl olacağım?”dır. Peki ilk defa regl olma belirtileri nelerdir? Genç kızlar ilk regl dönemini genellikle 11-13 yaşları arasında yaşasa da, 8 ile 16 yaş arasında herhangi bir yaşta olabilir. Bunun anlamı tek başına yaşın kızınızın ne zaman regl olacağına dair tam bir ipucu vermiyor olması!

Eğer kızınızın regl döneminin geciktiğini düşünüyorsanız, bir hekime görünmenizde fayda var. Regl olma yaşı, yüzyıl içerisinde daha erken yaşlara doğru kaymış olsa da, ortalama 11-12 yaşları arasında bir genç kızın regl olması beklenmektedir. Buna çevre, genetik faktörler, beslenme, boy kilo ve gelişim tablosu da etki etmektedir. Her genç kızın regl yolculuğu farklıdır.

İlk regl belirtileri

Kaç yaşında adet olunur sorusunun cevabını belirtileri izleyerek de alabilirsiniz. İyi haber kızınızın regl döneminin öyle birden bire belirivermeyecek olması. Önce bedeni bazı ipuçları verecek (Bu ipuçlarının farklı sıralarla olabileceğine dair kızınızı bilinçlendirin).
•    Gelişen göğüsler– Göğüs “uçları” belirginleşecek (Göğüslerin tamamen gelişmesi 3-4 yıl alabilir). İlk defa regl olma belirtileri arasında fiziksel belirtiler gelir. Genç kızlar genellikle göğüslerin gelişmesini takiben iki yıl içinde regl olur.
•    Hassas bölgelerde tüylenme– Göğüsleri gelişmeye başladıktan sonra, hassas bölgelerinde tüylenme meydana gelir. Önceleri yumuşak ve ince olan tüyler zamanla kalınlaşır. İlk regl, genellikle tüyler gelişmeye başladıktan iki yıl sonra olur.
•    Akıntı– Beyaz ya da sarı bir vajinal akıntısı olacaktır. İç çamaşırını korumak için Orkid Günlük Ped önerebilirsiniz. İlk regl genellikle vajinal akıntının başlamasını takip eden birkaç ay içinde gerçekleşir.  

Hazır olmak

Kız çocuklarının 8 yaşında bile regl olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. O yüzden kızınızla mümkün olan en erken zamanda konuşmanız faydalı olacaktır. Ergenlik döneminde kızınızla nasıl konuşmanız gerektiğine dair birçok önerimiz var.

Ayrıca hazır hissetmesi için yanında her zaman Orkid taşımasını sağlayın. Çantasında Orkid Günlük Ped bulundurması da ilk regl evde değil de dışarıda başlarsa hazırlıklı olmasını sağlar. Ayrıca yanında yedek iç çamaşırı da taşıyabilir. Regl geldiğinde bu önerilere ve annesine minnettar olacak! 

Reglin gecikmesinin nedenlerini merak ediyorsanız, Adet Gecikmesi Normal mi? Isimli makalemizi okuyun.