Kızınız ilk ne zaman regl olacak?

Sağlık
22/06/2021
Kızınızın regl dönemini ne zaman yaşayacağına dair bir fikriniz var mı?

Kızınızın ne zaman regl olacağını bilmek harika olmaz mıydı? Böylece ikiniz de %100 hazır olurdunuz. Maalesef, eğer elinizde kristal küre yoksa kimse size tam bir zaman veremez. Yine de dikkat etmeniz gereken ipuçları var, işte bazıları!

Kaç yaşında sorusu

Birçok genç kız ilk regl dönemini 11-13 yaşları arasında yaşasa da, 8 ile 16 yaş arasında herhangi bir yaşta olabilir. Bunun anlamı tek başına yaşın kızınızın ne zaman regl olacağına dair tam bir ipucu vermiyor olması!

Dikkat edilmesi gereken işaretler

İyi haber kızınızın regl döneminin öyle birden bire belirivermeyecek olması. Önce bedeni bazı ipuçları verecek (Bu ipuçlarının farklı sıralarla olabileceğine dair kızınızı bilinçlendirin).

  • Gelişen göğüsler– Göğüs “uçları” belirginleşecek (Göğüslerin tamamen gelişmesi 3-4 yıl alabilir). Genç kızlar genellikle göğüslerin gelişmesini takiben iki yıl içinde regl olur.
  • Hassas bölgelerde tüylenme– Göğüsleri gelişmeye başladıktan sonra, hassas bölgelerinde tüylenme meydana gelir. Önceleri yumuşak ve ince olan tüyler zamanla kalınlaşır. İlk regl, genellikle tüyler gelişmeye başladıktan iki yıl sonra olur.
  • Akıntı– Beyaz ya da sarı bir vajinal akıntısı olacaktır. İç çamaşırını korumak için Orkid Günlük Ped önerebilirsiniz. İlk regl genellikle vajinal akıntının başlamasını takip eden birkaç ay içinde gerçekleşir.
 

Hazır olmak

Kız çocuklarının 8 yaşında bile regl olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. O yüzden kızınızla mümkün olan en erken zamanda konuşmanız faydalı olacaktır. Ergenlik döneminde kızınızla nasıl konuşmanız gerektiğine dair birçok önerimiz var.

Ayrıca hazır hissetmesi için yanında her zaman Orkid taşımasını sağlayın. Çantasında Orkid Günlük Ped bulundurması da ilk regl evde değil de dışarıda başlarsa hazırlıklı olmasını sağlar. Ayrıca yanında yedek iç çamaşırı da taşıyabilir. Regl geldiğinde bu önerilere ve annesine minnettar olacak!

Düşüncelerinizi paylaşın!

Kızınızla ilk regl dönemi hakkında siz neler konuştunuz? Paylaşın, diğer annelere de ilham verin!