Kadınlarda Sık İdrara Çıkma

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri ve Nasıl Önlenir?

1_En-1500px_shutterstock_2151188649

Günde onlarca kez banyoya ileri geri koşmak çok yorucu olabilir. Ancak kadınlarda sık idrara çıkma nedenleri nelerdir? Kadınlarda sık idrara çıkma aslında bir sorun mudur? Sürekli idrara çıkma ile vücudunuz size bir mesaj veriyor olabilir. Sürekli idrara çıkma durumu, pek çok sebepten kaynaklanabilir ve bir soruna işaret olarak da karşımıza çıkabilir. Kadınlarda sık idrara çıkma sebepleri oldukça fazladır. Bu sebepler içerisinden sizin durumunuza uygun birini bulabilirsiniz.

Orkid eşsiz konforu ve üstün korumasıyla her an yanında. Kuruluk hissi ve nefes alan üst yüzeyi sayesinde her an her yerde kesintisiz özgüven sunan Orkid Günlük Pedler ile hayatın keyfini çıkar.

Hemen Orkid Ürünlerini keşfet.
Hemen kampanyaları keşfet.

Normal mesane kapasitesi 400 ila 600 ml arasında değişmektedir. Sağlıklı bir mesanesi olan bir insan günde altı ila sekiz kez idrar yapar. Sürekli idrara çıkma probleminiz varsa, nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Kadınlarda sık idrara çıkma birçok olası nedenden kaynaklanıyor olabilir. Sık idrara çıkma nedenleri kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Kadınlarda sık idrara çıkma hakkında olası sebepler şunlardır:

Normalden daha fazla sıvı içiyorsunuz

2_En-1500px_shutterstock_1859774221

Çok fazla kafein içeren sıvılar tüketiyorsanız, kafein bir idrar söktürücü olduğu için sık idrara çıkmanızın sebebi bu olabilir. Kadınlarda sık idrara çıkma sebepleri arasında kahve de yer almaktadır. Sık idrara çıkma nedenleri içerisinde ciddi olanlar şunlardır:

Mesane enfeksiyonu – Mesanede ortaya çıkan enfeksiyon sistit olarak bilinir.  Mesane inflamasyonu - Herhangi bir enfeksiyon belirtisi olmadan, mesane duvarının tahriş olması anlamını taşır.  Aşırı aktif mesane – Mesane kasının istemsiz olarak kasılmasına denir. 

Aşırı aktif mesaneye sahip olmak, mesane kasılması esnasında sinirlerin ve kasların çok sık harekete geçmesiyle sizi banyoya normalden daha sık göndermesi anlamına gelir. Bu da sık idrara çıkma sebepleri arasındadır.  Bu durumda mesaneniz dolu olmadığı zamanlarda bile tuvalete gitme isteğinin olabileceği anlamına gelir. Sık idrara çıkma ve idrar kaçırma sebepleri içerisinde yer alan bu mesane rahatsızlığı, pelvik tabandaki sinir veya kas hasarının sonucudur.

Kadınlarda sık idrara çıkma çok yaygındır. Sık idrara çıkma nedenleri hakkında bilgi sahibi değilseniz, idrar sıklığınızın normal olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz - özellikle de bol su içmenin önemli olduğu bir dönemde. İşte anlamanızı sağlayacak bazı kurallar:

Diğer kadınlardan daha fazla idrara çıkıyorsunuz

3_En-1500px_shutterstock_2102208958

Günde altı ila sekiz defadan fazla sık idrara çıkma durumu yaşadığınızı tespit ederseniz, normalden daha fazla idrara çıkıyorsunuz demektir.

Uykunuzu etkiliyor

4_En-1500px_shutterstock_1707953458

Sık sık idrara çıkmanız sizi iyi bir gece uykusundan alıkoyuyorsa ve kendinizi bir gecede iki kereden fazla gitmek üzere buluyorsanız, aşırı aktif bir mesaneniz olma olasılığı konusunda doktora görünmelisiniz.

İdrar dürtüsü güçlü geliyor

5_En-1500px_shutterstock_234591922

İdrar yapma sıklığına ek olarak, aşırı aktif bir mesaneye sahip olmak, genellikle tuvalete gitme dürtüsünün ani ve kontrol edilmesi zor olduğu anlamına gelir - ve belki de iç çamaşırınıza küçük bir idrar sızıntısı eşlik eder. Bu elbette rahatsız edici bir durumdur.

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

6_En-1500px_shutterstock_1664923858

Yukarıda bahsedilen durumların yanı sıra aşağıdaki nedenler de sık idrara çıkmanın altta yatan nedenleri arasında yer alır:

 • Mesane, pelvis ve omurga gibi alanlarda yaralanmalar

 • İnme ve multipl skleroz yani MS gibi nörolojik durumlar

 • Mesane bölgesine ekstra baskı uygulayan aşırı kilo alımları

 • Yaşlılık

 • Bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen kronik tıbbi durumlar

 • Diyabet

 • Mesane taşları

 • Mesane kanseri

 • Böbrek enfeksiyonu

 • Böbrek taşı ve böbrek rahatsızlıkları

 • Dehidrasyon

 • Endişe ve stres

En sık görülen kadınlarda idrar durumu yukarıdakiler gibidir. Bunların yanı sıra sık idrara çıkmanın farklı sebepleri de görülebiliyor. Örneğin sık idrara çıkmanın diğer sebepleri ise:

 • Mesane duvarlarının tahriş olmasına neden olabilecek aşırı miktarda kafein, alkol, nikotin ya da yapay tatlandırıcılar kullanılması

 • İnterstisyel sistit

Bu gibi durumlarda sık idrara çıkma nedenleri arasında yer alır.

Kadınlarda sık idrara çıkma nasıl önlenir? 

7_En-1500px_shutterstock_1358374172

Konuyu ele almak ilk başta rahatsızlık verse de, sık sık idrara çıkma konusunda kız arkadaşlarınızla konuşmak bir rahatlamanın yanı sıra büyük bir destek kaynağı olabilir. Bu, tedavi edilir bir durumdur. Onların da benzer bir durum yaşadığını ve yalnız olmadığınızı fark edebilirsiniz. Aslında, kadınlarda sık idrara çıkma düşündüğünüzden daha yaygındır! Güvendiğimiz kişilerle durumunuzu paylaşmak size zarar vermez. En azından, kampta ya da piknikte en yakın tuvaleti bulmak için kendinize bir yandaş kazanırsınız. Arkadaş desteğinin yanı sıra, sık idrara çıkma durumunuz için doktorunuzdan öğrenebileceğiniz bir dizi ilaç ve tedavi vardır. “Sık idrara çıkma nasıl önlenir?” sıkça rastladığımız sorulardan bir tanesi. Bu soruya cevap vermeden önce bir doktora görünmenizde fayda olduğunu söyleyelim.

“Sık idrara çıkma nasıl önlenir?” sorusu ancak sorunun kaynağını bildiğimizde cevaplayabileceğimiz bir sorudur. Sık idrara çıkma nasıl önlenir diye sorulduğunda kesin cevap veremesek dahi idrar sıklığınızı düzenleyecek çeşitli tavsiyeleri sizler için bir araya getirdik.  Sık idrara çıkma kesin çözüm ile halledilebilecek bir problem olabilir. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi bunun için bir doktor kontrolü şart. Sık İdrara Çıkma Nasıl Geçer?

 • Sık idrara çıkma hissi, altta yatan bir sağlık sorununun belirtisi olabilir, bu nedenle bir doktora danışmak önemlidir.

 • Doktor, uygun bir teşhis koyarak ve gerektiğinde uygun tedavi yöntemlerini önererek sık idrara çıkma sorununu hafifletebilir.

 • Bol su içmek hekime görünmeden önce yapabileceğiniz en iyi şeydir.

Eğer sık idrara çıkma yanında yanma, akıntı gibi farklı şikayetleriniz de bulunuyorsa bir doktora görünmeniz gerekiyor. Bu göstergeler ışığında sık idrara çıkma kesin çözüm için doktorun önereceği tedavi doğru olacaktır. 

Adet Döneminde Sık İdrara Çıkma

Adet döneminde sık idrara çıkma, hormonal değişikliklerin bir sonucu olabilir. Rahim kasılmaları ve baskı, idrar torbasını etkileyerek sık idrara çıkma hissine yol açabilir. Bu durum genellikle adet dönemi sona erdikten sonra kendiliğinden düzelir.

Sürekli Çişin Varmış Hissi

Sürekli çişin varmış hissi, idrara çıkma isteğinin sık ve rahatsız edici bir şekilde devam ettiği bir durumu ifade eder. Bu his genellikle idrar torbasının tamamen boş olduğu halde ortaya çıkar ve kişide sürekli tuvalete gitme isteği oluşturur.

Mesane diyetine başlayın

8_En-1500px_shutterstock_2103675869

Kafein, alkol, baharatlı yiyecekler, gazlı içecekler veya narenciye içeren yiyecekleri kesin. Bunlar bilinen mesane uyarıcı maddelerdir ve durumunuzu ağırlaştırabilir. Mesane diyeti altta yatan pek çok sorunun çözümü olabilir.

Bir düzene girin

9_En-1500px_shutterstock_337533878

Mesane eğitimi, tedavi planınızın önemli bir bileşeni olabilir. Gitmek zorunda olsanız da olmasanız da, tuvaleti düzenli aralıklarla ziyaret etmeye başlayın. Zaman içinde tuvalet ziyaretleriniz arasındaki süreyi artırmaya çalışın, böylece mesanenizi idrarı daha uzun süre tutması için eğitin. Başarı için her seferde idrar miktarını arttırın.

Su tüketin!

10_En-1500px_shutterstock_1390237604

Sezgisel görünse de, yeterince su içmek aşırı aktif mesaneniz için gerçek fayda sağlar. Sıvıları sınırlandırmak idrarınızı daha konsantre hale getirir ve bu da mesanenizi uyarır. Öyleyse su şişesini doldurun ve içmeye başlayın!

Pelvik taban egzersizleri

11_En-1500px_shutterstock_642286486

Siz bu egzersizleri, Kegel Egzersizleri olarak da tanıyor olabilirsiniz. Bu egzersizler mesanenizin etrafındaki kasları güçlendirmek için çok faydalıdır ve böylece aniden idrar yapma isteği duyduğunuzda dahi pelvik taban kaslarınız güçlüyse idrarınızı tutabilirsiniz. Kegel Egzersizlerinin  iyi faydasağlayabileceği içeriği buradan okuyun.

Sık Sık Büyük Tuvalete Gitmenin Nedenleri

Sık sık büyük tuvalete gitme, genellikle bağırsak hareketliliği veya sindirim sistemiyle ilgili sorunlardan kaynaklanır. Yüksek lifli bir beslenme, düzenli egzersiz ve yeterli su tüketimi gibi yaşam tarzı değişiklikleri, bu durumu hafifletebilir ve sindirim sistemi sağlığını destekleyebilir. 

İlaçlar

12_En-1500px_shutterstock_1477334069

Mesane kaslarınızı gevşetmek için reçeteli bir ilaç almanın sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

Günlük koruma kullanın

13_En-1500px_shutterstock_1585888240

Özel olarak tasarlanmış mesane pedleri, tuvalete gidemeyeceğiniz anlar için rahatlık ve ferahlık sağlar. Bütün pedler aynı değildir. Sadece bazıları idrar kaçırma ile baş etmek için tasarlanmıştır. Utanma veya başka sebeplerle mesane pedleri satın almak istemeyen bazı kadınlar, idrar kaçırmayla başa çıkmak için regl için tasarlanmış hijyen pedleri kullanırlar.

Regl için tasarlanan hijyen pedleri idrarı emmek konusunda yetersizdir ve ıslak hissetmenize neden olabilir. Orkid Discreet Günlük Mesane pedleri farklı şekilde tasarlanmıştır. Süper emici iç kısım, sıvıyı hızlı bir şekilde jele dönüştürür ve kokuları etkisiz hale getirir, böylece endişe duymadan, sevdiğiniz şeyi yapmaya odaklanabilirsiniz. Orkid Discreet Günlük Mesane Pedleri konforludur ve iç çamaşırınızda sabit durur, böylece gününüze güvenle devam edebilirsiniz.