Kadınlarda Sık İdrara Çıkma

Sağlık
24/06/2021

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri ve Nasıl Önlenir?

Günde onlarca kez banyoya ileri geri koşmak çok yorucu olabilir. Ancak kadınlarda sık idrara çıkma nedenleri nelerdir? Kadınlarda sık idrara çıkma aslında bir sorun mudur? Sürekli idrara çıkma ile vücudunuz size bir mesaj veriyor olabilir. Sürekli idrara çıkma durumu, pek çok sebepten kaynaklanabilir ve bir soruna işaret olarak da karşımıza çıkabilir. Kadınlarda sık idrara çıkma sebepleri oldukça fazladır. Bu sebepler içerisinden sizin durumunuza uygun birini bulabilirsiniz.

Normal mesane kapasitesi 400 ila 600 ml arasında değişmektedir. Sağlıklı bir mesanesi olan bir insan günde altı ila sekiz kez idrar yapar. Sürekli idrara çıkma probleminiz varsa, nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Kadınlarda sık idrara çıkma birçok olası nedenden kaynaklanıyor olabilir. Sık idrara çıkma nedenleri kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Kadınlarda sık idrara çıkma hakkında olası sebepler şunlardır:

Normalden daha fazla sıvı içiyorsunuz

Çok fazla kafein içeren sıvılar tüketiyorsanız, kafein bir idrar söktürücü olduğu için sık idrara çıkmanızın sebebi bu olabilir. Kadınlarda sık idrara çıkma sebepleri arasında kahve de yer almaktadır. 
Sık idrara çıkma nedenleri içerisinde ciddi olanlar şunlardır:
Mesane enfeksiyonu – Mesanede ortaya çıkan enfeksiyon sistit olarak bilinir. 
Mesane inflamasyonu - Herhangi bir enfeksiyon belirtisi olmadan, mesane duvarının tahriş olması anlamını taşır. 
Aşırı aktif mesane – Mesane kasının istemsiz olarak kasılmasına denir.   
Aşırı aktif mesaneye sahip olmak, mesane kasılması esnasında sinirlerin ve kasların çok sık harekete geçmesiyle sizi banyoya normalden daha sık göndermesi anlamına gelir. Bu da sık idrara çıkma sebepleri arasındadır. 
Bu durumda mesaneniz dolu olmadığı zamanlarda bile tuvalete gitme isteğinin olabileceği anlamına gelir. Sık idrara çıkma sebepleri içerisinde yer alan bu mesane rahatsızlığı, pelvik tabandaki sinir veya kas hasarının sonucudur.
Kadınlarda sık idrara çıkma çok yaygındır. Sık idrara çıkma nedenleri hakkında bilgi sahibi değilseniz, idrar sıklığınızın normal olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz - özellikle de bol su içmenin önemli olduğu bir dönemde. İşte anlamanızı sağlayacak bazı kurallar:

Diğer kadınlardan daha fazla idrara çıkıyorsunuz

Günde altı ila sekiz defadan fazla idrar yaptığınızı tespit ederseniz, normalden daha fazla idrara çıkıyorsunuz demektir.

Uykunuzu etkiliyor

Sık sık idrara çıkmanız sizi iyi bir gece uykusundan alıkoyuyorsa ve kendinizi bir gecede iki kereden fazla gitmek üzere buluyorsanız, aşırı aktif bir mesaneniz olma olasılığı konusunda doktora görünmelisiniz.

İdrar dürtüsü güçlü geliyor

İdrar yapma sıklığına ek olarak, aşırı aktif bir mesaneye sahip olmak, genellikle tuvalete gitme dürtüsünün ani ve kontrol edilmesi zor olduğu anlamına gelir - ve belki de iç çamaşırınıza küçük bir idrar sızıntısı eşlik eder.

Kadınlarda sık idrara çıkma nasıl önlenir? 

Konuyu ele almak ilk başta rahatsızlık verse de, sık sık idrara çıkma konusunda kız arkadaşlarınızla konuşmak bir rahatlamanın yanı sıra büyük bir destek kaynağı olabilir. Onların da benzer bir durum yaşadığını ve yalnız olmadığınızı fark edebilirsiniz. Aslında, kadınlarda sık idrara çıkma düşündüğünüzden daha yaygındır! Güvendiğimiz kişilerle durumunuzu paylaşmak size zarar vermez. En azından, kampta ya da piknikte en yakın tuvaleti bulmak için kendinize bir yandaş kazanırsınız. Arkadaş desteğinin yanı sıra, sık idrara çıkma durumunuz için doktorunuzdan öğrenebileceğiniz bir dizi ilaç ve tedavi vardır. “Sık idrara çıkma nasıl önlenir?” sıkça rastladığımız sorulardan bir tanesi. Bu soruya cevap vermeden önce bir doktora görünmenizde fayda olduğunu söyleyelim. “Sık idrara çıkma nasıl önlenir?” sorusu ancak sorunun kaynağını bildiğimizde cevaplayabileceğimiz bir sorudur. Sık idrara çıkma nasıl önlenir diye sorulduğunda kesin cevap veremesek dahi idrar sıklığınızı düzenleyecek çeşitli tavsiyeleri sizler için bir araya getirdik. 
Sık idrara çıkma kesin çözüm ile halledilebilecek bir problem olabilir. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi bunun için bir doktor kontrolü şart. Eğer sık idrara çıkma yanında yanma, akıntı gibi farklı şikayetleriniz de bulunuyorsa bir doktora görünmeniz gerekiyor. Bu göstergeler ışığında sık idrara çıkma kesin çözüm için doktorun önereceği tedavi doğru olacaktır. 

Mesane diyetine başlayın

Kafein, alkol, baharatlı yiyecekler, gazlı içecekler veya narenciye içeren yiyecekleri kesin. Bunlar bilinen mesane uyarıcı maddelerdir ve durumunuzu ağırlaştırabilir.

Bir düzene girin

Mesane eğitimi, tedavi planınızın önemli bir bileşeni olabilir. Gitmek zorunda olsanız da olmasanız da, tuvaleti düzenli aralıklarla ziyaret etmeye başlayın. Zaman içinde tuvalet ziyaretleriniz arasındaki süreyi artırmaya çalışın, böylece mesanenizi idrarı daha uzun süre tutması için eğitin. Başarı için her seferde idrar miktarını arttırın.

Su tüketin!

Sezgisel görünse de, yeterince su içmek aşırı aktif mesaneniz için gerçek fayda sağlar. Sıvıları sınırlandırmak idrarınızı daha konsantre hale getirir ve bu da mesanenizi uyarır. Öyleyse su şişesini doldurun ve içmeye başlayın!

Pelvik taban egzersizleri

Siz bu egzersizleri, Kegel Egzersizleri olarak da tanıyor olabilirsiniz. Bu egzersizler mesanenizin etrafındaki kasları güçlendirmek için çok faydalıdır ve böylece aniden idrar yapma isteği duyduğunuzda dahi pelvik taban kaslarınız güçlüyse idrarınızı tutabilirsiniz. Kegel Egzersizlerinin  iyi faydasağlayabileceği içeriği buradan okuyun.

İlaçlar

Mesane kaslarınızı gevşetmek için reçeteli bir ilaç almanın sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

Günlük koruma kullanın

Özel olarak tasarlanmış mesane pedleri, tuvalete gidemeyeceğiniz anlar için rahatlık ve ferahlık sağlar. Bütün pedler aynı değildir. Sadece bazıları idrar kaçırma ile baş etmek için tasarlanmıştır. Utanma veya başka sebeplerle mesane pedleri satın almak istemeyen bazı kadınlar, idrar kaçırmayla başa çıkmak için regl için tasarlanmış hijyen pedleri kullanırlar. Regl için tasarlanan hijyen pedleri idrarı emmek konusunda yetersizdir ve ıslak hissetmenize neden olabilir. Orkid Discreet Günlük Mesane pedleri farklı şekilde tasarlanmıştır. Süper emici iç kısım, sıvıyı hızlı bir şekilde jele dönüştürür ve kokuları etkisiz hale getirir, böylece endişe duymadan, sevdiğiniz şeyi yapmaya odaklanabilirsiniz. Orkid Discreet Günlük Mesane Pedleri konforludur ve iç çamaşırınızda sabit durur, böylece gününüze güvenle devam edebilirsiniz.