Kadınlarda Mesane Zayıflığı Hakkında 4 Efsane


Sağlık
12/12/2019


Mesane zayıflığı sadece çocuğu olan ve yaşlı kadınlarda olur.

 

YANLIŞ: Sadece yaşlılıkta idrar kaçırma söz konusu değildir. İnkontinans riski yaşınız arttıkça yükselse de, her kadında farklı yaşlarda mesane zayıflığı semptomları görülebilir. Hassas mesanenin birçok nedeni vardır. İdrar kaçırma nedenlerinden en yaygın olanları:

 

Hamilelik ve doğum, kas ve bağ gibi pelvik taban destek yapılarınızı etkileyebilir. Doğumdan sonra idrar kaçırma sık görülen bir durumdur. Hamilelik sonrası yapılan pelvik taban egzersizleri size daha fazla mesane kontrolü sağlayabilir.

 

Menopoza bağlı hassas mesane östrojen seviyelerinde belirgin bir düşüşe bağlıdır. İdrara çıkma sıklığında artış ve aniden idrara çıkma isteği en yaygın semptomlardır. Genel muayenenizde doktorunuzla mesane zayıflığı hakkında konuşun.

 

Aşırı kilolu olmak mesane, üretra ve pelvik taban kaslarına baskı uygular. Neyse ki, kilo kaybı basıncı azaltabilir.

 

Zorlayıcı spor aktiviteleri, mesaneye baskı uygulayarak istem dışı idrar kaçırmalarına neden olabilir.

 

Sadece bir tür idrar kaçırma vardır

YANLIŞ: Farklı üriner inkontinans (idrar kaçırma) türleri vardır.

Ana tipler:

 

İdrar yapma zorunluluğunuz olduğunda ancak tuvalete zamanında ulaşamadığınızda – Bu her yaşta, herkesin başına gelebilir.

 

Öksürme, hapşırma veya gülme sırasında idrar kaçırma -  stres tipi idrar kaçırma yaşlı kadınlardan çok gençlerde meydana gelir.

 

Karışık idrar kaçırma stres tipi ve diğer idrar kaçırma semptomlarının birleşimidir.

 

Zayıf bir mesaneye sahip olmak çok nadir bir durumdur

YANLIŞ: Mesane zayıflığı 18 yaşın üzerindeki her 3 kadından 1'ini etkilemektedir. Kadınların yarısından fazlası doktorlarından mesane zayıflığı konusunda hiçbir zaman yardım isteyememektedir.

 

Zayıf bir mesaneniz varsa az sıvı tüketmelisiniz

YANLIŞ: Mesane zayıflığınız varsa, tuvaleti ziyaret etme dürtüsünü azaltmak için sıvı tüketmekten kaçınmanıza gerek yoktur. Su içmeye devam! Çok fazla su içmek, idrara çıkma sıklığını ve aciliyetini artırabilir. Ancak yeterince tüketmemek de idrarınızı daha konsantre hale getirir ve her ikisi de mesanenin hassasiyetini artırır. Bu da inkontinans riskinizi beraberinde getirir. Ayrıca, su içmek idrardaki kokunun azalmasına yardımcı olabilir.

 

Son olarak: Öğünler arasında su yudumlama alışkanlığı edinin ve yatmadan iki saat önce bir şey içmeyin. Kafein, narenciye suları, alkol ve gazlı içeceklerden kaçınılması veya azaltılması mesaneyi destekler.