Hassas Mesaneye Dikkat Etmek


Sağlık
25/02/2021


Gerektiği kadar sıvı tüketin

Mesane zayıflığınız varsa, tuvaleti ziyaret etme dürtüsünü azaltmak için sıvı tüketmekten kaçınmanıza gerek yoktur. Su içmeye devam! Çok fazla su içmek, idrara çıkma sıklığını ve aciliyetini artırabilir. Ancak yeterince tüketmemek de idrarınızı daha konsantre hale getirir ve her ikisi de mesanenin hassasiyetini artırır. Bu da inkontinans riskinizi beraberinde getirir. Ayrıca, su içmek idrardaki kokunun azalmasına yardımcı olabilir.

Hoşça kal Barista!

Kafein, alkollü ve gazlı içecekler en kötü düşmanlarınızdır. Bu nedenle hassas mesanenize yardımcı olmak için, kahve, çay ve gazlı içecekleri sınırlayın (veya en azından 15: 00'ten sonra). Bu içecekler idrarı arttırır.

 

Bir Program Hazırlayın

Hassas mesane eğitilebilir. Her gün tuvaleti ziyaret etme planınız hakkında doktorunuzla konuşun. Unutmayın, mesanenizin her seferinde tamamen boşalmalıdır.

 

Ağır Kaldırma Yok

Ağır cisimleri kaldırmak, pelvik taban ve sırtınız için gerçekten kötüdür. Çevrenizdekilerden yardım istemek en iyisidir.

 

 

Pelvik Taban Egzersizleri

Günde en az üç kez egzersiz yaparak, pelvik taban kaslarınızı güçlendirebilir ve ihtiyaç duyduğunuzda hassas mesaneniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz.

 

Çok fazla mekik çekmeyin!

Mekiklerin her türü ve plank gibi egzersizlerin fazlası pelvik tabanınıza çok fazla baskı uygular. Pelvik tabanınızı destekleyen egzersizleri tercih edin. Daha iyi mesane sağlığı için tavsiye edilenler egzersizler, pelvik taban egzersizleri ve bazı Pilates veya yoga egzersizleridir. İdrarın tutulmasını ve serbest bırakılmasını kontrol eden pelvik taban kaslarının güçlendirilmesine yardımcı olurlar. Günde en az üç kez egzersiz yaparak idrar kaçırmanın önüne geçin ve genel sağlığınızı iyileştirin.

 

Pelvik taban egzersizlerinin işe yaradığını nasıl anlarım?

Pelvik taban kaslarınızı basit bir stop-start testi ile test edebilirsiniz. Tuvaletteyken, kaslarınızı kullanarak idrarınızı durdurun ve tekrar başlatın. Daha önce olduğundan daha iyi kontrol ediyorsanız, pelvik taban egzersizleri çalışıyor demektir.