Hamilelik Sonrası İdrar Kaçırma


Sağlık
4/04/2022
Yeni bir bebekle birlikte pek çok yeni güzel deneyim yaşanıyor ve tabii bazı zorlukları da beraberinde getirebiliyor.  Birçok annenin karşı karşıya olduğu, ancak çok az konuştuğu zorluklardan biri de mesane hassasiyeti. Bu konuda çekingen davranmak, konuyu uzmanlara açmayı tercih etmemek de sık görülen tepkiler arasında. Aslında doğumdan sonra idrar kaçırma nedenleri hakkında daha fazla bilgi alabilir ve doğumdan sonra idrar kaçırma tedavisi hakkında uzmanlardan bilgi alabilirsiniz. Lohusalıkta idrar kaçırma tahmin ettiğinizden daha yaygın ve olağan bir durum olabilir. Bu durumun anneliğinizin ilk zamanları olumsuz etkilemesine izin vermediğinizde ve nasıl aşabileceğinizi öğrendiğinizde  odak noktanız tam olması gerektiği gibi minik bebeğiniz üzerinde olacak. Bu nedenle öncelikle durumu kabullenmek ve bu konuda araştırma yapmaya, uzmanlarla konuşmaya ve gerekiyorsa tedavi olmaya açık olmakta fayda var.

Hamilelikten sonra idrar kaçırma neden olur?


Doğum sırasında, doğum kanalı bebeğin çıkışını sağlamak için esner. Doğum kanalının esnemesi pelvik taban kaslarını da esnetir ve zayıflatabilir. Bu durum da hassas mesaneye ve doğumdan sonra idrar kaçırmaya neden olabilir. Zaten hassas bir mesaneye sahipseniz, hamilelik belirtilerinizi kötüleştirebilir.
 

Doğumdan sonra idrar kaçırma nedenleri


Hamileliğe bağlı idrar kaçırma riskini de artırabilecek bazı diğer faktörler de vardır:
Büyük bir bebek dünyaya getirmek doğumdan sonra idrar kaçırma nedenleri arasında yer alır.
Uzun bir doğum süreci veya zor bir vajinal doğum deneyimi sonrası idrar kaçırma belirtileri gösterebilirsiniz.

Sezaryen mı oldunuz?


Uzmanlar, sadece hamileliğiniz boyunca bebeğinizi taşıyarak bile pelvik kaslarınızı zayıflatabileceğinizi ve hassas bir mesane veya hamilelik inkontinansı yaşayabileceğinizi söylüyor. Bu özellikleri taşıyan annelerin idrar kaçırma belirtileri göstermesi doğal görünüyor. Yazımızın devamında bahsedeceğimiz belirtiler sizde de mevcutsa ilk yapılacak şey sakin kalmak ve durum hakkında bilgilenmek. Sonraki süreçte ise doğumdan sonra idrar kaçırma tedavisi hakkında bilgilenmek ve  tedavi yöntemleri üzerine araştırma yapmak önemli.

Doğumdan sonra idrar kaçırma belirtileri

Zayıf pelvik taban kasları da doğumdan sonra idrar kaçırma nedenleri arasında yer alır. Gülmek veya egzersiz yapmak idrar kaçırmanıza ya da mesanenizi daha sık boşaltmak için acil bir ihtiyaç hissetmenize sebep olabilir. Doğumdan sonraki diğer idrar kaçırma semptomları, tuvaleti kullanmak için sık sık uyanmak veya uyurken idrar kaçırma yaşamaktır.

Pelvik taban kaslarımı nasıl güçlendiririm?


İdrar kaçırma ve zayıf mesane kontrolü genellikle doğumdan sonraki 6 ay içinde vücudunuz iyileştikçe düzelir. İdrar kaçırma belirtileri bu süre sonunda kaybolmaya başlar. Düzenli pelvik taban kas egzersizleri, gücün geri kazanılmasına ve doğum sonrası idrar kaçırma semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca, doğumdan sonraki ilk haftalarda pelvik kaslarınızın aşağı doğru itilmesine sebep olabilecek tüm eylemler, pelvik tabanınızı gerer ve daha da esnetir. O sebeple hamilelikten sonra üriner inkontinansa yardımcı olmak için bu ipuçlarını kullanarak pelvik taban kaslarını koruyun:

•    Hapşırmadan, öksürmeden veya bir nesneyi kaldırmadan önce pelvik taban kaslarınızı sıkın, kaldırın ve tutun.
•    Öksürmeden veya hapşırmadan önce bacaklarınızı çapraz yapın ve sıkıca sıkın.
•    Ağır yük kaldırmayın.
•    Pelvik bölgenizi geren egzersizlerden kaçının

Mesaneniz üzerindeki kontrolünüz ve hamilelik sonrası idrar kaçırma altı ay sonra iyileşmezse, doğumdan sonra idrar kaçırma tedavisi için doktorunuzla konuşun. Diğer tedavi seçeneklerini denemede size yardımcı olabilir veya yaşadığınız idrar tutamama sorununun diğer olası nedenleri keşfedebilir.