Hamilelik Sonrası İdrar Kaçırma

Sağlık
24/02/2021


Yeni bir bebekle birlikte pek çok yeni güzel deneyim yaşanıyor ve tabii bazı zorlukları da beraberinde getirebiliyor.  Birçok annenin karşı karşıya olduğu, ancak çok az konuştuğu zorluklardan biri de mesane hassasiyeti. Doğumdan sonra idrar kaçırmanın neden olduğunu ve bu durumu nasıl aşabileceğinizi öğrenin, böylece odak noktanız tam olması gerektiği gibi minik bebeğiniz üzerinde olur.

 

Hamilelikten sonra idrar kaçırma neden olur?

Doğum sırasında, doğum kanalı bebeğin çıkışını sağlamak için esner. Doğum kanalının esnemesi pelvik taban kaslarını da esnetir ve zayıflatabilir. Bu durum da hassas mesaneye ve doğumdan sonra idrar kaçırmaya neden olabilir. Zaten hassas bir mesaneye sahipseniz, hamilelik belirtilerinizi kötüleştirebilir.

 

Hamileliğe bağlı idrar kaçırma riskini de artırabilecek bazı diğer faktörler de vardır:

Büyük bir bebek doğurma

Uzun bir doğum süreci veya zor bir vajinal doğum deneyimi

Sezaryen mı oldunuz? Uzmanlar, sadece hamileliğiniz boyunca bebeğinizi taşıyarak bile pelvik kaslarınızı zayıflatabileceğinizi ve hassas bir mesane veya hamilelik inkontinansı yaşayabileceğinizi söylüyor.

 

Hamilelik sonrası idrar kaçırma belirtileri

Eğer pelvik taban kaslarınız zayıfsa, gülmek veya egzersiz yapmak idrar kaçırmanıza ya da mesanenizi daha sık boşaltmak için acil bir ihtiyaç hissetmenize sebep olabilir. Doğumdan sonraki diğer idrar kaçırma semptomları, tuvaleti kullanmak için sık sık uyanmak veya uyurken idrar kaçırma yaşamaktır.

 

Pelvik taban kaslarımı nasıl güçlendiririm?

 

İdrar kaçırma ve zayıf mesane kontrolü genellikle doğumdan sonraki 6 ay içinde vücudunuz iyileştikçe düzelir. Düzenli pelvik taban kas egzersizleri, gücün geri kazanılmasına ve doğum sonrası idrar kaçırma semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca, doğumdan sonraki ilk haftalarda pelvik kaslarınızın aşağı doğru itilmesine sebep olabilecek tüm eylemler, pelvik tabanınızı gerer ve daha da esnetir. O sebeple hamilelikten sonra üriner inkontinansa yardımcı olmak için bu ipuçlarını kullanarak pelvik taban kaslarını koruyun:

 

  • Hapşırmadan, öksürmeden veya bir nesneyi kaldırmadan önce pelvik taban kaslarınızı sıkın, kaldırın ve tutun.
  • Öksürmeden veya hapşırmadan önce bacaklarınızı çapraz yapın ve sıkıca sıkın.
  • Ağır yük kaldırmayın.
  • Pelvik bölgenizi geren egzersizlerden kaçının

 

Mesaneniz üzerindeki kontrolünüz ve hamilelik sonrası idrar kaçırma altı ay sonra iyileşmezse, doktorunuzla konuşun. Diğer tedavi seçeneklerini denemede size yardımcı olabilir veya yaşadığınız idrar tutamama sorununun diğer olası nedenleri keşfedebilir.