Hamilelikte Vajinal Akıntı

Hamilelikte Vajinal Akıntı Neden Olur?

“Hamilelikte vajinal akıntı normal mi?” çokça sorulan bir sorudur. Hamilelikte vajinal akıntı normaldir. Ancak vajinal akıntının rengine, yoğunluğuna, kıvamına ve kokusuna göre durum değişiklik gösterebilir. Aslında hamilelikte vajinal akıntı, ilk dönemlerde anne adaylarının çoğunda, saydam renkli veya beyaza yakın formda görülmektedir.

“Hamilelikte vajinal akıntı normal mi?” sorusuna cevap vermek için öncelikle akıntının rengine ve kıvamına bakmak gerekmektedir.

Orkid eşsiz konforu ve üstün korumasıyla hamilelik sürecinde de yanında. Kuruluk hissi ve nefes alan üst yüzeyi sayesinde her an her yerde kesintisiz özgüven sunan Orkid Günlük Pedler ile hamileliğin keyfini çıkar.

Hemen Orkid Ürünlerini keşfet.
Hemen kampanyaları keşfet.

Hamilelikte Vajinal Akıntı Neden Olur?

1_En-1500px_shutterstock_2091524647

 

Hamilelikte beyaz akıntı lökorea olarak adlandırılır. Gebelik döneminde hormonal yapı ile birlikte; östrojen ve progesteron salgılanma miktarı değişir. Böylece hamilelikte beyaz akıntı karşımıza çıkmaktadır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde genişleyen rahim, idrar kesesine baskı uygular ve bu da hafif idrar kaçırmaya neden olur. Esasen hamilelerin çoğuna vajinal akıntı gibi gelen bu idrar kaçağıdır. Bu akıntı hamilelikte beyaz sümüksü akıntı kıvamına gelebilir, bu bebeğin yerleşmesi ve hormonların tavan yapmasından kaynaklanmaktadır. Bebek büyüdükçe, ihtiyaçları değişir ve vücut buna uyum sağlamak için, hormon salgısını güncel tutmalıdır. Hamilelikte beyaz sümüksü akıntı da bu güncellemenin bir sonucudur. Ancak gebelikte normal olmayan vajinal akıntılar da yaşanabilmektedir. Bir sonraki başlıkta “hamilelikte akıntı nasıl olur?” sorusunu cevaplandıracağız.

Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur?

2_En-1500px_shutterstock_142522315

“Hamilelikte akıntı nasıl olur?” pek çok kadının cevabını merak ettiği bir soru. Gebelikte saydam veya hafif beyaz renkte akıntı normal kabul edilir. Ancak farklı renklerdeki akıntı da yanlış bir şey olduğu anlamına gelmeyebilir. Örneğin, hamilelikte pembe akıntı veya açık kırmızı akıntı yaşamak normaldir, buna implantasyon kanaması veya yerleşme kanaması denir ve hamileliğin ilk haftalarında görülür. Döllenmiş yumurta rahim duvarında kendine bir yer edinmeye çalışırken, hafif kanama görülmektedir. Bu da hamilelikte pembe akıntı yaşanmasına sebebiyet verir. Fakat kanama normal görünmüyorsa veya iç çamaşırda belirgin bir kırmızı leke oluşuyorsa, mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Akıntı Ne Zaman Başlar?

3_En-1500px_shutterstock_1421845229

Hamilelikte bir akıntı, dönemin erken zamanlarında başlar. Üstelik bir akıntı başladıktan sonra doğuma kadar da devam eder. Burada akıntının özellikleri önem arz eder.

Gebeliğin özellikle son aylarında anne adayları; su kesesinin açılarak su gelmesi durumunu, akıntı ile karıştırabiliyor. Hamilelik dönemi içerisinde su gelmesi önemli bir durumdur ve bazı durumlarda akıntıdan ayrılması mümkün olmayabilir. Eğer şüpheli bir durumla karşılaşırsanız doktora başvurmanız gerekir. Peki hangi durumda şüphelenmek gerekir?

Bir akıntı genellikle küçük miktarlarda ve belirsiz aralıklarla ortaya çıkar. Amnion suyu ise sürekli olarak dışarıya sızar. Amniyotik sıvı genellikle berrak ya da hafif sarımtırak bir renkte olur. Su kıvamında, kokusuz ya da tatlı kokulu bir yapıya sahiptir.

Bu su, sızıntı gibi damla damla ya da aşırı fışkırma biçiminde gelebilir. Suyun gelmesine yönelik bir kuşku duyuluyorsa, gebeliği takip eden doktor ile iletişime geçmek gerekir. Doktor bu sayede doğumun başlayıp başlamayacağına karar verebilir.

Hamilelikte Akıntı Rengi Önemlidir

Hamilelik döneminde akıntı rengi sarı ise, bu bir  enfeksiyon işaretidir. Sarı akıntı, kaşınma veya hafif sızı; mantar enfeksiyonu işaretidir. Ayrıca hamilelikte akıntı rengi koyu ise, klamidya veya trikomoniyaz gibi bir cinsel yolla bulaşan hastalık (CYBH) belirtisi de olabilir. Sarı akıntı, kaşınma veya akıntı kokusunda artış fark ediyorsanız, mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. Akıntı rengi koyu sarıya dönüyorsa veya yeşilimsi ise, kötü kokuyorsa veya pütürlü bir kıvam aldıysa; daha ciddi bir problemi işaret ediyor olabilir. Hamilelik zamanında yeşil akıntı önemli bir bakteriyel enfeksiyon veya cinsel yolla bulaşan hastalık ihtimalini akla getirmektedir. Bu ihtimalleri göz ardı etmemek adına hamilelikte yeşil akıntı görüldüğü vakit doktor kontrolü sağlanmalıdır. Hamilelik sürecinde pembe akıntı, ilk dönemlerde normaldir. Sonraki dönemlerde vajinal tahrişe bağlı olarak görülebilir. Ancak pembe renk koyulaşırsa veya kanlı olmaya başlarsa, özellikle ağrı eşlik ediyorsa, doktor kontrolüne ihtiyaç duyulabilir. Hamilelik sürecinde gri akıntı normal değildir ve sıklıkla Bakteriyel Vajinozis (BV) adı verilen, bakteriyel bir enfeksiyona işaret etmektedir. Akıntı ile birlikte aşağıdaki belirtiler de görülmektedir: Kaşınma Tahriş Keskin kötü koku Vulva veya vajinal açıklıkta kızarıklık, kızarma Eğer vajinal akıntı, griye veya kahverengiye dönüyorsa, mutlaka doktora görünmek gerekir. Bakteriyel Vajinozis tedavisi ilaç kullanımı gerektirebilir.

Vajinal Akıntı Renkleri ve Nedenleri

4_En-1500px_shutterstock_146442881

Kırmızı Akıntı:

Regl dönemi başlangıcı Genital enfeksiyon Polip Rahim içi veya rahim ağzı kanseri

Pembe Akıntı:

Servikal kanama -  Adet dönemi dışında menopoz döneminde veya hastalık belirtileri olarak ortaya çıkabilir. Bu akıntıdan sonra doktorunuza görünmeniz önemli olacaktır.  Vajinada tahriş – Mantar rahatsızlıkları, cinsel ilişki, kimyasal içerikleri temizlik ürünleri vajinada tahrişe sebep olabilir.  Yerleşme kanaması (İmplantasyon kanaması) – Regl başlamadan 2-5 gün önce görünen pembe renkli kanamadır. Genellikle gebelikten hemen önce görülse de gebe olmayan kişilerde de rastlanır. 

Beyaz Akıntı:

Mantar enfeksiyonu  - Kandida mantar hücrelerinin vajinada çoğalması ile tahriş, kaşınma, yanma gibi semptomlara sebep olur. 

Sarı Akıntı:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) – Korunmasız cinsel ilişki ile bulaşan tüm hastalıklar sarı akıntıya sebep olabilir. Eğer sarı akıntıyla karşı karşıya kalıyorsanız, akıntı sonrası doktora görünmeniz gerekir.

Renksiz Akıntı:

Hamilelik – Gebelikte renksiz ve sıvı akıntı olabilir.   Yumurtlama – Ovulasyon yani yumurtlama evresinde de renksiz akıntı görülebilir.  Hormonal değişiklik – Ayrıca hormonal değişiklikler de akıntı miktarında artışa sebep olabilir. Gebeliğin süreci ile ilgili olan bu akıntı hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

Gri Akıntı:

Bakteriyel Vajinozis (BV) – Vajinadaki floranın değişerek kötü bakterilerin üremesine sebep olan bir bakteri türüdür ve gri akıntının da genellikle sebebidir. Hamilelik sürecinde normal olmayan akıntı yaşayan anne adayları, mutlaka kendi doktorlarına danışmalıdır. Bazı durumlar, annenin vücut yapısına ve hormonlarına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, kesin bir yargıya varmak için mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir. Ancak renksiz ve kokusuz akıntı yaşanıyorsa, herhangi bir tahriş veya kaşıntı yoksa, akıntı son derece normaldir. Bebek büyürken, vücut ikinci bir insanın varlığını sürdürebilmesi için, kendine yeni bir sistem oluşturmaktadır. Bu da gebelikte normal akıntıya neden olabilir.

Hamilelikte Akıntı Durumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

5_En-1500px_shutterstock_2149665545

Kadınlarda hamilelik döneminde akıntı yaşandığında dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunur. Bu unsurlara özen göstermek, sağlık açısından önem arz eder. İşte hamilelik döneminde yaşanan akıntı nedeni ile dikkat edilmesi gereken tıbbi unsurlar:

  • Mutlaka pamuklu iç çamaşırları tercih etmek gerekir.

  • Enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilecek, kimyasal içeren temizlik ürünlerini kullanmamak önemlidir.

  • Vajinal bölgenin her duş ve tuvalet sonrası kurulanması gerekir.

  • Gebelik dönemi boyunca dar kıyafetlerden uzun durulması önemlidir.

  • Hamilelik döneminde mantar enfeksiyon oluşumunu destekleyecek şekerli gıdalardan uzak durulması gerekir.

  • Hamilelik süreci boyunca çamaşırları deterjan yerine sabunla yıkayabilirsiniz.

  • Hamilelik dönemince iç çamaşırların özellikle ağ kısımlarının ütülenmesi önem taşır.

Yerleşme Kanaması Nedir?

6_En-1500px_shutterstock_2123738987

Çoğunlukla pembe renkli vajinal akıntı olarak yaşanan yerleşme kanaması veya diğer adıyla implantasyon kanaması, normal bir süreçtir ve her hamile kadın yaşamak zorunda değildir. Bazı kadınlarda kanama fark edilemeyebilir çünkü kanama miktarı çok azdır. Özellikle hamile bir kadın, gebeliğin ilk birkaç haftası içinde, renksiz akıntının içine karışmış pembelik gördüğünde telaşlanmasına gerek yoktur. Döllenmiş yumurta, rahime ulaştığında kendini bir yere yerleştirmek zorundadır. Bu yerleştirme sırasında rahim duvarında hafif bir kanama olur ve vajinal akıntı ile dışarı atılır. Gayet normaldir ve gebeliğin sıradan bir belirtisidir. Ancak kanama artarsa, çok ağrılıysa veya rengi koyulaşıp kırmızıya dönüyorsa, doktora görünmek gerekmektedir.

 

Kaynaklar:  

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322232.php

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321131.php