Hamilelikte Vajinal Akıntı

Sağlık
12/11/2019
Hamilelikte Vajinal Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte Akıntı Olur mu?

Hamilelikte vajinal akıntı normaldir. Ancak vajinal akıntının rengine, yoğunluğuna, kıvamına ve kokusuna göre durum değişiklik gösterebilir. Aslında hamileliğin ilk dönemlerinde anne adaylarının çoğunda, saydam renkli veya beyaza yakın akıntı görülmektedir.

Hamilelikte Vajinal Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte beyaz akıntı lökorea olarak adlandırılır. Gebelik döneminde hormonal yapı ile birlikte; östrojen ve progesteron salgılanma miktarı değişir. Böylece hamilelikte akıntı olacaktır.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde genişleyen rahim, idrar kesesine baskı uygular ve bu da hafif idrar kaçırmaya neden olur. Esasen hamilelerin çoğuna vajinal akıntı gibi gelen bu idrar kaçağıdır.

Gebelikte akıntı giderek koyulaşabilir, bu bebeğin yerleşmesi ve hormonların tavan yapmasından kaynaklanmaktadır. Bebek büyüdükçe, ihtiyaçları değişir ve vücut buna uyum sağlamak için, hormon salgısını güncel tutmalıdır. Ancak gebelikte normal olmayan vajinal akıntılar da yaşanabilmektedir.

Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur?

Gebelikte saydam veya hafif beyaz renkte akıntı normal kabul edilir. Ancak farklı renklerdeki akıntı da yanlış bir şey olduğu anlamına gelmeyebilir. Örneğin, hamileliğin ilk haftalarında belirgin şekilde pembe veya açık kırmızı akıntı yaşamak normaldir, buna implantasyon kanaması veya yerleşme kanaması denir. Döllenmiş yumurta rahim duvarında kendine bir yer edinmeye çalışırken, hafif kanama görülmektedir.

Fakat kanama normal görünmüyorsa veya iç çamaşırda belirgin bir kırmızı leke oluşuyorsa, mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Akıntı Rengi Önemlidir

Genel olarak sarı akıntı bir enfeksiyon nedeniyle meydana gelmektedir. Özellikle hamilelikte sarı akıntı, enfeksiyon belirtisi olabilir. Sarı akıntı, kaşınma veya hafif sızı; mantar enfeksiyonu işaretidir. Ayrıca akıntı rengi koyu ise, klamidya veya trikomoniyaz gibi bir cinsel yolla bulaşan hastalık (CYBH) belirtisi de olabilir. Sarı akıntı, kaşınma veya akıntı kokusunda artış fark ediyorsanız, mutlaka doktora görünmek gerekmektedir.

Akıntı rengi koyu sarıya dönüyorsa veya yeşilimsi ise, kötü kokuyorsa veya pütürlü bir kıvam aldıysa; daha ciddi bir problemi işaret ediyor olabilir. Önemli bir bakteriyel enfeksiyon veya cinsel yolla bulaşan hastalık ihtimalini göz ardı etmemek için, doktor kontrolü sağlanmalıdır.

Hamilelikte pembe akıntı, ilk dönemlerde normaldir. Sonraki dönemlerde vajinal tahrişe bağlı olarak görülebilir. Ancak pembe renk koyulaşırsa veya kanlı olmaya başlarsa, özellikle ağrı eşlik ediyorsa, doktor kontrolüne ihtiyaç duyulabilir.

 

Hamilelikte gri akıntı normal değildir ve sıklıkla Bakteriyel Vajinozis (BV) adı verilen, bakteriyel bir enfeksiyona işaret etmektedir. Akıntı ile birlikte aşağıdaki belirtiler de görülmektedir:

 • Kaşınma
 • Tahriş
 • Keskin kötü koku
 • Vulva veya vajinal açıklıkta kızarıklık, kızarma

Eğer vajinal akıntı, griye veya kahverengiye dönüyorsa, mutlaka doktora görünmek gerekir. Bakteriyel Vajinozis tedavisi ilaç kullanımı gerektirebilir.

 

Vajinal Akıntı Renkleri ve Nedenleri

Kırmızı Akıntı:

 • Regl dönemi başlangıcı
 • Genital enfeksiyon
 • Polip
 • Rahim içi veya rahim ağzı kanseri

 

Pembe Akıntı:

 • Servikal kanama
 • Vajinada tahriş
 • Yerleşme kanaması (İmplantasyon kanaması)

Beyaz Akıntı:

 • Mantar enfeksiyonu

   

  Sarı Akıntı:

 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH)

   

  Renksiz Akıntı:

 • Hamilelik
 • Yumurtlama
 • Hormonal değişiklik

Gri Akıntı:

 • Bakteriyel Vajinozis (BV)

 

Hamilelikte normal olmayan akıntı yaşayan anne adayları, mutlaka kendi doktorlarına danışmalıdır. Bazı durumlar, annenin vücut yapısına ve hormonlarına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, kesin bir yargıya varmak için mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

Ancak renksiz ve kokusuz akıntı yaşanıyorsa, herhangi bir tahriş veya kaşıntı yoksa, akıntı son derece normaldir. Bebek büyürken, vücut ikinci bir insanın varlığını sürdürebilmesi için, kendine yeni bir sistem oluşturmaktadır. Bu da gebelikte normal akıntıya neden olabilir.

 

Yerleşme Kanaması Nedir?

Çoğunlukla pembe renkli vajinal akıntı olarak yaşanan yerleşme kanaması veya diğer adıyla implantasyon kanaması, normal bir süreçtir ve her hamile kadın yaşamak zorunda değildir. Bazı anne adayları kanamayı fark etmez çünkü kanama miktarı çok azdır. Özellikle hamileliğin ilk birkaç haftası içinde, renksiz akıntının içine karışmış pembelik görüldüğünde telaşlanmaya gerek yoktur.

Döllenmiş yumurta, rahime ulaştığında kendini bir yere yerleştirmek zorundadır. Bu yerleştirme sırasında rahim duvarında hafif bir kanama olur ve vajinal akıntı ile dışarı atılır. Gayet normaldir ve gebeliğin sıradan bir belirtisidir.

Ancak kanama artarsa, çok ağrılıysa veya rengi koyulaşıp kırmızıya dönüyorsa, doktora görünmek gerekmektedir.

 

Kaynaklar:  

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322232.php

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321131.php