Dik durmanız için 5 neden


Sağlık
24/10/2018
Dik durmanın özgüven üzerinde her zaman görünmez bir gücü vardır. Düzgün bir omurganın yaşamınızdaki olumlu etkilerini sizin için listeledik.

İster iş görüşmesi olsun, isterse doğum günü partisi organize ediyor olun, hepimizin yaşamında gözlerin üzerimizde olduğu anlar vardır ve tam da o anlarda biraz daha fazla özgüvene ihtiyaç duyarız.

Uzmanlara göre, özgüvene sahip olmak o kadar da zor değil. Sadece omurganızı dik tuttuğunuzda bile özgüveniniz artar. Önerilerimize göz atın.

1. Dik durmak güvensizliğinizi gizler.

Uzmanlara görüşme esnasında boyunuza dokunmak özgüven eksikliğini gösteriyor. Aslında bu oldukça ilkel bir tepki. Beden strese girdiğinde şahdamarını korumak için elini boynuna götürme ihtiyacı hissediyor. Ellerinizin kucağınızda olmasına dikkat edin.

2. İnsanlar sizi ciddiye alır.

Gergin olduğumuzda öne doğru kıvrılmamız normaldir, böylece daha küçük göründüğümüzü ve dikkat çekmediğimizi düşünürüz. Fakat uzmanlar gergin bile olsak dik durmamız gerektiğini söylüyor. Böylece karşımızdaki kişi bizi ciddiye alır ve fikirlerimize önem verir.

3. Kendinizi daha yetkin hissedersiniz.

Araştırmalar “olumlu” bakış açısı ve dik duruşun kendimizle ilgili düşüncelerimizi, yeteneklerimizle ilgili görüşlerimizi iyi yönde etkilediğini gösteriyor.

4. Enerjiniz artar.

Uzun saatler oturduktan sonra, ayağa kalkıp dik durmak ve esnemek enerjinizi arttırır. Aynı zamanda stresi de azaltır. Yani gün içinde egzersiz olarak bol bol ayağa kalkıp dik durma egzersizi yapın.

5. Nefesi düzenler.

Dik durmak oksijen alımını arttırır. Daha iyi nefes almaksa sizi daha sakin ve özgüvenli yapar. Dik durarak o zorlu mülakat ya da sunum sizin için çok kolay olacak.

Özgüveni arttıran başka ipuçlarınız mı var? Bizimle paylaşın.