Protez Yapıştırıcısını Ağız ve Diş Etlerinden Çıkarmanın En İyi Yolu


Sağlık
21/12/2022

Protezlerinizi çıkardıktan sonra diş etlerinizdeki yapıştırıcı kalıntılarını tamamen gidermeyi zor mu buluyorsunuz? Protez yapıştırıcısı kullanmaktan tamamen vazgeçmek yerine, Fixodent olarak, iyi sabitlenmiş bir protez setinin verdiği güvenin tadını çıkarmaya devam edebilmeniz için size etkili protez yapıştırıcısı çıkarmanın tüm inceliklerini gösterelim.

  • 3 Adımda Fixodent Protez Yapıştırıcısı Nasıl Çıkarılır
  • İyi bir Gece Uykusunun Önemi

3 Adımda Fixodent Protez Yapıştırıcısı Nasıl Çıkarılır

shutterstock_2183192667

Her kullanımdan sonra diş etlerinden ve protezlerden protez yapıştırıcısının nasıl çıkarılacağını bilmek, en iyi protez kullanımı deneyimini elde etmek için esastır. Protez yapıştırıcısını çıkarma konusunda uzman olmak için okumaya devam edin!

1.Adım: Yapıştırıcıyı Gevşetin

Yapıştırıcının sızdırmazlığını gevşetmeye yardımcı olmak için, 30 saniye boyunca ılık tuzlu suyla gargara yapın, lavaboya tükürün, sonra ağzınızı durulayın ve yapıştırıcının çoğu protezleriniz ve diş etleriniz arasından çıkana kadar bu işlemleri birkaç kez tekrarlayın.

2. Adım: Protezlerini Çıkarın

shutterstock_1555441091

İlk önce alt protezi çıkarın. Orta kısmı baş parmağınızla orta parmağınız arasında tutarak başlayın ve protezi ileri geri hareket ettirerek hafifçe gevşetin. Protezin çıkmaya başladığını hissettiğinizde, yavaşça yukarı ve dışarı doğru çekin. Diş etlerinize zarar vermemeye özen göstererek, yukarı ve dışarı doğru iterek protezin serbest kaldığını hissedene kadar üst protezinizle aynı ileri ve geri hareketi tekrarlayın. Protezlerinizi ılık suyla durulayın ve protez temizleme solüsyonuna batırmadan önce yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalayın.

3. Adım: Diş Etlerinizi Temizleyin

Protezlerinizi çıkardıktan sonra diş etlerinizdeki yapışkan histen kurtulmak için, sadece ılık tuzlu suyla gargara yapın, sonra ağzınızı durulayın ve bunu birkaç kez tekrarlayın. Kalıntıları çıkarmak için her seferinde bir dakika gargara yapın. Yapışkan hala duruyorsa, dişlerinizi ve diş etlerinizi normalde yaptığınız gibi yumuşak kıllı bir diş fırçası, biraz diş macunu ve sıcak suyla hafifçe fırçalayın. Alternatif olarak, su yerine ağız gargarasıyla da gargara yapmayı deneyebilirsiniz. Gargara, yapışkan kalıntılarını gevşetirken aynı zamanda size ferah bir nefes sağlar.

shutterstock_518703949

İyi bir Gece Uykusunun Önemi

Protezlerinizle olan ilişkinizi geliştirmek için başka bir ipucu da şudur: Her gün Fixodent protez yapıştırıcısı kullanabilirsiniz, ancak optimum diş eti sağlığı için protezlerinizi çıkardıktan ve yapıştırıcıyı temizledikten sonra diş etlerinizin en az altı saat dinlenmesine izin vermelisiniz. İyi bir gece uykusu sağlıklı bir zihnin ve mutlu bir duygu durumunu  anahtarıdır, bu yüzden diş etlerinizi de dinlendirin!