Fixodent Diş Protez Yapıştırıcısı Nasıl Uygulanır & Çıkarılır?


Sağlık
4/12/2023

Protez yapıştırıcı kremler nasıl uygulanır

 • Protezlerinizi takmadan veya herhangi bir Fixodent protez yapıştırıcısı uygulamadan önce, lütfen protezlerinizin temiz ve tamamen kuru olduğundan emin olun.
 • Protezlere bir dizi küçük nokta veya şerit halinde Fixodent uygulayarak başlayın. Her zaman az bir miktarla başlayın ve protezlerinizin kenarına çok yakın yapıştırıcı uygulamayın.
 • Protezlerinizi takarken, yerine sıkıca bastırın ve basılı tutun. Yapıştırıcı sızıntı yapıyorsa, çok fazla kullanmışsınız demektir. Yapıştırıcı şerit yerine Fixodent protez yapıştırıcısı kullanmanın avantajı, yapıştırıcıyı uyguladığınız alan üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızdır.
 • Günde bir protez yapıştırıcısı uygulaması yeterli olmalıdır. Protezlerinizi yerinde tutmak için sürekli günde bir defadan daha yapıştırıcı uygulamanız gerekiyorsa, protezlerinizin uygunluğu konusunda danışmak için diş hekiminize başvurmanız gerekebilir.
 • Protezlerinizin düzgün oturduğundan ve iyi durumda olduğundan emin olmak için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Protezin iyi oturmaması ciddi rahatsızlıklara neden olabilir ve zamanla ağzınıza zarar verebilir.

Paket üzerindeki talimatları kontrol edin

Şekilde gösterilenden daha fazla Fixodent protez yapıştırıcı krem KULLANMAYIN (Dual Power için yaklaşık 1,00 g ve 8 cm'den ve Complete için 1,25 g veya 10 cm'den fazla olmamalı, bu miktarlar gösterilen boyutta 6 şeride eşdeğerdir). Fazla yapıştırıcı protezinizden ağzınıza sızıyora, çok fazla kullanıyorsunuz demektir.

İyi oturmayan protezler için daha fazla ürün KULLANMAYIN. Protezlerinizi düzeltmesi için diş hekiminize başvurun.

Protezlerinizi takmak için günde bir defadan fazla Fixodent protez yapıştırıcısı KULLANMAYIN. Doğru kullanımda, 40g'lık tüp en az 4 hafta, 47g'lık tüp en az 5 hafta ve 70g'lık tüp en az 8 hafta yetmelidir.

Talimatlarda belirtilenden daha fazla KULLANMAYIN. Fixodent (çinko eklenmemiş %0 varyantı hariç) çinko içerir. Çinko içeren başka ürünler kullanıyorsanız bir hekime danışın. Protezlerinizin uygun şekilde oturduğundan emin olmak için düzenli olarak diş hekiminize danışın.

DİKKAT: Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın. Bileşenlerden herhangi birine aşırı duyarlılık durumunda kullanmayın.

Protezler nasıl çıkarılır

shutterstock_1936962088

Protezlerinizi çıkarmak için

Protezlerinizi çıkarmaya çalışmadan önce, ağzınızı ılık su veya Oral-B gibi bir gargara ile çalkalayın.

 • Alt protezinizi çıkarmak için ileri geri sallama hareketi uygularken hafifçe çekin.
 • Üst protezinizi çıkarmak, daha geniş yüzey alanı nedeniyle daha güçlü bir bağlantı oluşturduğundan daha zor olabilir. Baş parmağınızı ön dişlere yaslayın ve ardından burnunuza doğru yukarı ve dışarı doğru bastırın.
 • Bu teknikler protezlerinizin serbest kalmasını sağlamıyorsa ve gece boyunca takılı kalmalarından rahatsızlık duyuyorsanız, lütfen bir hastanenin acil servisine veya 24 saat hizmet veren bir diş kliniğine başvurarak yardım isteyin.

Protezlerinizdeki yapışkan kalıntılarını gidermek için

 • Protezlerinizi temizlemek için sadece özel protez temizleyici kullanın.
 • Diş etleriniz, ağzınızın çatısı, diliniz ve ağzınız için rahatça sıcak su, diş macunu ve yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Protezlerinizi tekrar takmadan önce, protez yapıştırıcısının tamamen giderildiğinden emin olun, bu protezlerinizin daha etkili ve rahat bir şekilde oturmasını sağlayacaktır.
 • Yaralanmaları önlemek adına, hiçbir koşulda protezlerinizi çıkarırken parmaklarınız (tırnaklarınız değil) dışında herhangi bir nesne kullanmamalısınız.