Diş protezleri nasıl beyazlatılır ve lekeler nasıl çıkarılır?


Sağlık
22/12/2022

Protezlerinizi ilk teslim aldığınız zamanı hatırlıyor musunuz? Parlak, ışıltılı beyaz renkleri neredeyse göz kamaştırıcıydı: Gülümsemeniz güneş dışındaki her şeyi gölgede bırakıyordu. Ancak, zaman geçtikçe protezlerinizin beyazlığı solmaya başladı, hatta muhtemelen sarıya dönmeye başladılar. Neyse ki, bu göz kamaştırıcı gülümsemeyi geri kazanmak için yeni bir protez seti aramanıza gerek yok: Fixodent'in birkaç ipucuyla, protez lekelerini nasıl temizleyeceğinizi ve protezlerinizi orijinal parlaklıklarına nasıl geri getireceğinizi hemen öğrenebilirsiniz!

  • Protez Lekeleri Nasıl Önlenir
  • Lekeli Protezler Evde Nasıl Beyazlatılır
  • Protezlerinizi Profesyonel Şekilde Nasıl Beyazlatabilirsiniz
  • Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Protezlerin Beyazlatılması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Protez Lekeleri Nasıl Önlenir

shutterstock_144116677

Protezlerinizin lekelenmesini önlemenin en iyi yolu, protezlerinizi her gece düzgün bir şekilde temizlemektir:

  1. Protezlerinizi ağzınızdan çıkarın ve yiyecek parçacıklarından kurtulmak için suda durulayın.
  2. Protezinizi fırçalamak için yumuşak veya normal bir diş fırçası kullanın. Aşındırıcı içeren, sırdan diş macunlarından kaçınmanız gerekse de, su, protez macunu veya aşındırıcı olmayan diş macunu kullanabilirsiniz.
  3. Protezleri gece boyunca protez temizleme solüsyonu veya suda tutun. Diğer bir seçenek ise önce hızlı etkili bir temizleyici kullanmak ve daha sonra protezleri suda tutmaktır. Temizleyicinin paketindeki talimatları takip edin. Kısmi protezler için, bu tür protezlere özel bir temizleme solüsyonu kullandığınızdan emin olun.
  4. Sabah ağzınıza takmadan önce protezlerinizi suyla iyice durulayın.
  5. Temiz, beyaz bir protez seti için bu adımları her gün tekrarlayın.

Protezlerinizin günlük temizliğini yaparak, uzun bir ömre ve inci beyazı bir renge sahip olmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca, protezlerinizin parlaklığını korumak istiyorsanız, kahve, çay, kırmızı şarap, çilek, domates sosu, soya sosu ve pancar gibi, mümkün olduğunca az tüketmeniz gereken bazı yiyecek ve içecekler vardır. Protezlerin renk değiştirmesine neden olan bir diğer önemli faktör tütün kullanımıdır: Sigaradan çıkan duman protezlerinizi katran ve nikotin ile kaplayarak, sarımsı bir renk tonu verebilir. Kahve ve domates soslu makarna olmadan yaşama düşüncesi sizi korkutuyorsa, lekelerin içeri girmesini önlemek için protezlerinizi kısa bir süre duruladığınızdan veya fırçaladığınızdan emin olun.

Bununla birlikte, protezlerinize zarar verebilecek tek şey lekeler değildir: protezlerinizin sadece iyi görünmekle kalmayıp aynı zamanda iyi hissettirdiğinden emin olmak istiyorsanız,  protezlerinizdeki plakların nasıl giderileceğini bilmeniz de önemlidir.

Lekeli Protezler Evde Nasıl Beyazlatılır

Protezlerinizi her gün iyice temizlemenin sağlamanın yanı sıra, zaman zaman daha kapsamlı bir temizliğe ve beyazlatmaya ihtiyaç duyacaklardır. Bu, kahve, çay ve sararmaya yol açan diğer alışkanlıklarınızın protezlerinizde bıraktığı görünür izleri gidermenize yardımcı olacaktır.

Kullanışlı protez beyazlatma yöntemleri arasında, beyaz sirke, kabartma tozu ve bu amaca yönelik protez temizleyicilerin kullanımı bulunmaktadır. Protezlerinizi beyazlatmanın en basit yollarından biri, bir bardağa eşit miktarda sirke ve soğuk su doldurmak, protezlerinizi 20-30 dakika bu karışımda bekletmek ve ardından durulamaktır. Gerçekten bu kadar kolay!

Protezlerinizi temizlemek için özel olarak formüle edilmiş temizlik ürünlerinden şaşmamanızı öneririz. Protez temizleyicileri suda çözünen tablet formunda alabilirsiniz, ancak protezlerinizi gece boyunca bekletmek için tasarlanmış sıvı protez temizleme solüsyonları da mevcuttur. Bu protez temizleme ürünleri, protezlerinizi lekeleyen parçacıkların gevşemesine ve giderilmesine yardımcı olacaktır.

Protezlerinizi Profesyonel Şekilde Nasıl Beyazlatabilirsiniz

shutterstock_2134468413

Evde gerçekleştirdiğiniz temizlik işlemlerinden sonra lekeler çıkmıyorsa, diş hekiminize danışmayı değerlendirin. Diş hekimleri tıbbi ekipmanlar kullanarak, yüzey lekelerini çıkarabilir ve protezlerinizi parlatarak birkaç dakika içinde yepyeni bir görünüm ve taze bir his kazandırabilir ve protezlerinize parlak beyazlıklarını geri vererebilir. Genellikle diş hekiminiz aksini söylemediği sürece protezlerinizi yılda iki kez bir profesyonele temizletmeniz önerilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

shutterstock_2116452491

Protezlerinizi temizlemek için ev ürünleri (sirke ve kabartma tozu gibi) kullanırken, işlem sırasında protezlerinize zarar verebilecek şeylerden uzak durmanız çok önemlidir. Protezlerinizi taneli ev temizleyicileri (sert diş macunu gibi) ve sert kıllı fırçalarla fırçalamaktan ve sıcak su altında durulamaktan kaçının.

Protezlerden Lekelerin Nasıl Çıkarılacağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Protezlerde ağartıcı kullanılır mı?

Protezlerinizde ağartıcı içeren bir temizlik ürünü kullanmamalısınız, zira bu ürünler protezlerinizi zayıflatabilir ve renklerini değiştirebilir.

Protezlerdeki kahverengi lekeler nasıl çıkarılır?

Mavi, kahverengi ya da sarı... Protezlerinizdeki lekenin rengi ne olursa olsun, protezlerinizi gece boyunca protez temizleme solüsyonunda tutmanın, çoğu lekeyi çıkaracağından emin olabilirsiniz. Daha inatçı bir leke ile uğraşıyorsanız, diş hekiminize danışın.

Sirke protezlere zarar verir mi?

Sirke, lekeli protezler için nispeten güvenli bir evsel çözümdür, bu yüzden soğuk suyla karıştırdığınız sürece sorun yaşamazsınız.

Son derece lekeli protezler nasıl temizlenir?

Çoğu lekede, protezinize orijinal parlaklığını geri vermek için protez temizleme solüsyonunda bir gece bekletmeniz yeterlidir. Bununla birlikte, çokça çabalamanıza rağmen leke gitmiyorsa, protezlerinizi profesyonel birine temizletmeyi değerlendirmelisiniz.

Protezler beyazlatılabilir mi?

Elbette! Yukarıdaki bölümlerde birkaç protez beyazlatma yönteminin yanı sıra protez lekelerinin nasıl önleneceğine dair kısa bir yazı bulabilirsiniz.

Protezler sararabilir mi?

Evet. Protezleriniz akrilikten yapılmıştır, bu da kolayca leke tutar. Zaman içinde, tükettiğiniz sıvılar ve yiyecekler, tıpkı gerçek dişler gibi doğal olarak protezlerinizin renginin bozulmasına neden olabilir.

Protezlerde kahverengi lekelere ne sebep olur?

Bu ipuçlarını ve püf noktalarını aklınızda tutarsanız, protezleriniz ilk aldığınız gün kadar beyaz kalacaktır! Protezlerinizi takarken daha fazla güven ve konfor duymak istiyorsanız, her gün Fixodent'in protez yapıştırıcılarını kullanın. Bu yapıştırıcıların kullanımı kolaydır ve ürün, protezlerinizin yerinde kalmasını sağlar. Bu nedenle, diş etleriniz ve protezleriniz arasında sıkışan yiyecek parçacıklarını da durduran hızlı ve görünmez bir çözümdür.