Çocuklarda bahar alerjisine karşı ipuçları


Sağlık
4/05/2021

Polenler, hayvan tüyleri ya da fıstık… Kanıtlanmış metotları kullanarak çocuğunuzda bahar alerjisine sebep olabilecek her şeye karşı önlem alabilirsiniz.

Şişmiş gözler, burun akıntısı, boğaz kaşıntısı… Bunların hepsi mevsimsel bahar alerjisinin belirtileridir. Ayrıca kızarıklık, mide bulantısı ve şişmiş dil de çocuğunuzda gıda alerjisi olduğuna dair ciddi belirtilerdir. Dünya zararsız görünen alerjenlerle doludur. Çimenden süte birçok şey çocuğunuzda alerjiye ve bahar alerjisine sebep olabilir. Bahar alerjisine ne iyi gelir? Okumaya devam edin.

Çocuğunuzda alerji belirtileri gördüğünüzde doktorun söylediklerini yapın, size önereceği bahar alerjisi ilacını alın v riskleri azaltacak tedbirleri de unutmayın. Fakat tüm bunlara rağmen bahar alerjisini durduramıyorsanız, anne olarak çocuğunuzun yaşadığı fiziksel rahatsızlığı azaltmak isteyeceksinizdir.

Ayrıca sadece fiziksel değil, çocuğunuzun içinde bulunduğu zihinsel zorluğa karşı da güçlü olmasını sağlamak elinizde. Sorabileceği sorulara karşı hazırlıklı olun. Durumuyla ilgili her şeyi biliyor olmanız önemli. Kolay cevaplar hazırlayın.

Yaşamın onun alerjisi etrafına dönmemesini sağlayın. Her defasında ona rahatsızlığını hatırlatmayın.

Mesela polenlerden kaynaklanan astımı varsa okulda kendini farklı ya da dışlanmış hissettiğini zamanlar olabilir. Kendini daha iyi anlaması ve diğerleriyle olan farkına değil benzerliklerine odaklanması sağlıklı bir zihin yapısı açısından önemli. 

Herhangi bir tedaviye başlamadan önce, çocuğunuzun sorunlarına alerjilerin neden olduğunu anlamak için bir doktora gidin. Gerçekten mevsimsel alerjisi olduğunu öğrendikten sonra, bu pratik ipuçları çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu rahatlamayı sağlayabilir.

 

Çocuğunuzun bahar alerjisine ne iyi gelir?

Bahar alerjisine ne iyi gelir ve bahar alerjisi nasıl geçer? Her ne kadar bahar alerjisi inatçı bir rahatsızlık gibi dursa da onunla başa çıkmanın yollarını burada bulabilirsiniz. Sabırlı olun ve bu adımları takip edin.

 

Evde kalın

Alerji belirtilerini tedavi etmenin en iyi yolu, başlangıçta alerjenlerden kaçınmaktır. Bu yüzden polen sayısı arttıkça çocukları olabildiğince içeride tutun. Polen genellikle sabahın erken saatlere, akşam güneş batmadan ve rüzgar estiğinde zirvede olur.

 

Tuzlu su kullanın

Alerjisi olan çocuklar için burun tıkanması en zor semptomlardan biri olabilir. Rahatlamak için, daha büyük çocuklar tuzlu su solüsyonu ile burnun içini yıkamayı denemek isteyebilir. Eczaneden satın alabilir veya bir sprey ile şişesinde 1 çay bardağı kaynamış ve soğutulmuş içme suyuna 1 çay kaşığı iyotsuz tuzu karıştırarak kendiniz de yapabilirsiniz.

 

Su içmesini sağlayın

Devamlı hapşırma ve burun çekme bir çocuğu susuz bırakabilir. Yanlarında devamlı su şişesi bulundurun veya sizin elinizin altında olsun. Ara sıra çocuklarınızı su içmeye devam etmeleri için teşvik edin.

 

Ilık suyun gücü

Ilık bir duş veya banyodan çıkan buhar, bazı çocuklarda alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Bu nedenle çocukları banyoda vakit geçirmeye teşvik edin. Sadece suyun çok sıcak olmadığından emin olun. Su kaynatarak buharını çekmesini de sağlayabilirsiniz. Bu da alerji belirtilerini hafifletecektir.

 

Serin ve havalandırılmış bir ev

Hava sıcakken polenleri dışarıda tutmak için arabanızı ve evinizi havalandırın ve pencereleri kapalı tutun.

 

Kuru Hava ile Başa Çıkmak

Yaşadığınız yerin havasındaki biraz nem çoğu kişi için nefes almayı kolaylaştırır, bu nedenle evinizdeki hava kuruysa havayı nemlendiren bir cihaz edinin. Ancak dikkatli olun, %40'ın üzerindeki nem, küf ve toz akarları gibi iç mekan alerjenlerinin artmasını teşvik edebilir.

 

Doğal göz yaşı damlaları

Göz sıvısını artıran damlalarla kaşıntılı gözleri yatıştırabilir, çocuklarınızı daha iyi hissettirebilirsiniz. Bazen doğal gözyaşı olarak adlandırılan bu damlalar göz sıvısını artırarak yabancı cisimlerin daha kolay dışarı çıkmasını veya gözdeki kaşıntıyı azaltmayı sağlar. Gözleri daha da kötüleştirebileceklerinden, "kırmızı göz" rahatsızlığı için üretilen göz damlalarını ve diğer bahar alerjisi ilaçlarını doktora danışmadan birkaç günden fazla kullanmayın. Ayrıca yine bir hekime sorarak reçetesiz satılan antihistaminik göz damlaları da alabilirsiniz. Kırmızı, kaşıntılı gözlere yardımcı olurlar.

 

Islak temizlik

Evdeki tozdan kurtulmak için evinizi süpürdükten sonra ıslak temizliği ihmal etmeyin. Mutlaka her gün toz alın.

 

Nevresimler

Yastık ve yatak için özel bezlerden yapılan ve toz akarlarını uzak tutmaya yardımcı olan kılıf ve çarşaflar kullanın. Mümkünse çocuğunuzun odasından halı, kilim ve toz tutabilecek örtüleri uzak tutun. Bunlar çok fazla toz toplarlar.

 

Temizliği odası boşken yapın

Çocuğunuzun odasını temizlemeden önce, bir başka odaya geçmesini söyleyin. Siz temizlerken çıkacak toz semptomlarını daha da kötüleştirebilir. İçin doldurulmuş pelüş hayvanları sınırlayın veya kaldırın. Çok oynamak istiyorsa sık sık yıkayın. Çocukları küfün gelişebileceği bodrum gibi nemli alanlardan uzak tutun. Nem seviyelerini %45'in üzerine olmasını sağlayın. Havadaki nemi ölçen ve ayar yapabilen bir cihaz edinebilirsiniz. Ayrıca, evcil hayvanları yatak odalarından uzak tutun ve sık sık tarayın.

 

Soğuk kompresle rahatlatın

Kaşıntılı gözler çocuğunuzu çılgına çevirdiğinde, kaşınmayı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek soğuk kompres deneyin.

 

Ellerine hakim olun ve temiz tutun

Çocukların kaşıntılı gözlerini ovalamasının önüne geçin. Sürtünme gözleri daha da tahriş eder ve kaşınmayı daha da kötüleştirebilir.

 

Gıdaları renklendirin

Çocuklarınız baharatlı yiyecekler yerse ince mukusa ve burun kanallarının temizlenmesine yardımcı olabilir. Kırmızı biber, sıcak zencefil çayı, çemen otu, soğan veya sarımsakla yapılan bir yemek onu daha iyi hissettirir.

 

Kullanacağınız mendillerde seçici olun

Çocukların alerjileri zirvede olduğunda, hassas burunlarının çevresi oldukça hızlı bir şekilde tahriş olur. Losyon veya aloe içeren mendiller tercih edin.

 

Vazelin yardımcı olabilir

Ve eğer çocuğunuzun burnu sümkürme veya silme nedeniyle kızarmış ve tahriş olmuşsa bir miktar vazelinle yatıştırabilirsiniz.

 

Boğaz Ağrısını Rahatlatmak için Gargara Yapın

Alerji kökenli boğaz ağrısı çocuğunuzu rahatsız etmeye başladıysa ve yutkunma sorunları yaşıyorsa, 1 çay bardağı suya 1-2 yemek kaşığı sofra tuzundan yapılmış ılık tuzlu su gargarasıyla, boğazını temizlemek ağrıyı hafifletebilir.

 

Ilık Çay İçirin

Daha fazla sıvı tüketmek de hassas boğazları yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ballı ve limonlu hafif bir çay deneyin. Ayrıca buhar da sinüs tıkanıklığını giderebilir.

 

Ilık havlu kompresi

Yüze uygulanan ılık kompresler de çocuğun sinüs basıncını ve ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Bazı Yiyeceklere Dikkat Edin

Çocuğunuzu muz, çilek, kavun, papatya çayı, ay çekirdeği ve hatta salatalık gibi bazı yiyeceklere alerjik bir duyarlılığı olabilir. Gıda alerjisini keşfetmek çok zordur. Her hafta bir yiyeceği diyet listesinden çıkararak bulabilirsiniz. Veya alerji açısından en risksiz olan besinlerle birkaç hafta çocuğunuzu rahatlatmak da iyi bir fikir olabilir.

 

Alerji mi soğuk algınlığı mı?

 

Bahar alerjisi belirtileri  ve soğuk algınlığı belirtileri birbirine çok benzer ve genellikle de karıştırılır. Her ikisi de hapşırmaya, burun akmasına veya tıkanmasına ve yorgunluğa neden olur. Ancak alerjilerden farklı olarak, soğuk algınlığı bakteri kaynaklıdır, bu nedenle onları başkalarına bulaştırabilirsiniz. Soğuk algınlığı muhtemelen gözlerin kaşınmasına neden olmaz. Ancak bahar alerjisinde olmayan ağrı, sancı veya ateş yapabilir. Soğuk algınlığı 3-10 gün sürer. Bahar alerjileri ise bütün bir mevsime veya hatta yıla yayılabilir.

 

Grip de olabilir...

 

Soğuk algınlığında bakteriler ile olduğu gibi, virüsler de gribe sebep olabilir. Semptomlar da bahar alerjisi ile benzerdir - burun akıntısı veya tıkalı burun, boğaz ağrısı ve öksürük. Ancak genel olarak, grip olunca soğuk algınlığından daha kötü hissedilir. Grip, titreme, kas ağrıları ve yorgunlukla seyrederek hızlı başlar. Birkaç gün veya daha uzun süren yüksek ateşe de neden olabilir. Bu daha ciddi semptomları nadiren soğuk algınlığı ile yaşarsınız ama bahar alerjisi belirtileri bunları içermez.