Çocuklarda bahar alerjisine karşı ipuçları

Sağlık
24/10/2018
Polenler, hayvan tüyleri ya da fıstık… Kanıtlanmış metotları kullanarak çocuğunuzda alerjiye sebep olabilecek her şeye karşı önlem alabilirsiniz.

Şişmiş gözler, burun akıntısı, boğaz kaşıntısı… Bunların hepsi mevsimsel alerjinin klasik belirtisidir. Ayrıca kızarıklık, mide bulantısı ve şişmiş dil de çocuğunuzda gıda alerjisi olduğuna dair ciddi belirtilerdir. Dünya zararsız görünen alerjenlerle doludur. Çimenden süte birçok şey çocuğunuzda alerjiye sebep olabilir.

Çocuğunuzda alerjik belirtiler gördüğünüzde doktorun söylediklerini yapın ve riskleri azaltacak tedbirleri alın. Fakat tüm bunlara rağmen alerjiyi durduramıyorsanız, anne olarak çocuğunuzun yaşadığı fiziksel rahatsızlığı azaltmak isteyeceksinizdir.

Ayrıca sadece fiziksel değil, çocuğunuzun içinde bulunduğu zihinsel zorluğa karşı da güçlü olmasını sağlamak elinizde. Sorabileceği sorulara karşı hazırlıklı olun. Durumuyla ilgili her şeyi biliyor olmanız önemli. Kolay cevaplar hazırlayın.

Yaşamın onun alerjisi etrafına dönmemesini sağlayın. Her defasında ona rahatsızlığını hatırlatmayın.

Mesela polenlerden kaynaklanan astımı varsa okulda kendini farklı ya da dışlanmış hissettiğini zamanlar olabilir. Kendini daha iyi anlaması ve diğerleriyle olan farkına değil benzerliklerine odaklanması sağlıklı bir zihin yapısı açısından önemli.