Yol stresiyle nasıl başa çıkarım?


Sağlık
24/10/2018
Bu önerilerle boşa geçirdiğiniz zamanları hemen kendiniz için değerlendirin!

Kaza olmuştur, trafik akmak bilmez, sirenler çalar. Siz de bunalırsınız. Dakikalar geçtikçe, işe geç kalacağınız da kesinleşir, bu da stresinizi arttırır. Bu engeller olmadan bile yolda geçen vakit çok daha iyi değerlendirilebilecek ve boşa geçen bir zaman gibi gelir. Tabii hepsi bakış açısıyla ilgili. Aşağıdaki önerilerle  bu boşa geçen zamanın iyi taraflarını keşfedin! 

İşe gitmek günde ortalama 40 dakika alıyor. Bu ayda 26.6 saate eşit. Araştırmalar işe gidip gelmenin bizi fiziksel ve duygusal olarak olumsuz anlamda etkilediğini gösteriyor. Sırt ağrıları, kilo alma, kan dolaşımında artış ve benzeri sonuçları olabiliyor. Araştırmaya göre, kadınları daha çok etkiliyor çünkü çocukları okula bırakma, kuaföre uğrama gibi durakları var ve ayak işlerini çoğunlukla onlar hallediyor. 

Hatta İsveç’te yapılan bir araştırma, işe gidiş süreleri daha uzun olan çiftlerde boşanmanın da daha fazla olduğunu gösteriyor. Fakat araba kullanmak kasvetli bir tecrübe olmak zorunda değil. Aşağıdaki önerilerle bu korkunç sandığınız tecrübeyi işe yarayan bir zaman dilimine dönüştürebilirsiniz.

İşe gitme zamanlarını faydalı hale getirin

Kalabalık şehirler insanı zorluyor. Yoğun programın arasında spora gitmek, çocuklarla ilgilenmek, alışveriş yapmak hafta içinde bazen bizi strese sokuyor. Zaman her zaman önemli bir mesele. Sabah her şeye başlamadan 30 dakika önce kalkıp kendinize zaman ayırmak iyi bir fikir olabilir. Sakin ve uzun bir duş alabilir, sadece kendiniz için kahvaltı ya da kahve yapabilirsiniz. Sonra yol boyunca gün içinde yapacaklarınıza odaklanın ve sessiz bir sürüş olsun.

Acele etmeyin ki gevşeyebilesiniz

Evlilik ve aile danışmanları, yolculuk boyunca sakinleştirici bir müzik dinlenebileceğini söylüyor. Tabii her zaman trafikten kaçamazsınız. Bazen sıkışık bir trafikten çıkmak saatler sürebilir. İşe gitmek için acele etmek, güne başlarken iyi bir fikir değil. Yolculuk için fazladan zaman yaratmak bu yüzden akıllıca olacaktır.

Bir kerede daha fazla iş

Bir kerede daha fazla görevi üstlenmek başlı başına stres kaynağıdır. Araba kullanırken eşinizi ya da çocuğunuzu aramak ya da iş dönüşü kardeşinizle minik buluşma ayarlamak gibi. Bunlar trafikte dikkatinizi dağıtabilir. O yüzden daha sonraya bırakmakta fayda var.

Toplu taşımayı değerlendirmek

Eğer işe gitmeyi iş ve ev arasında bir tampon bölge olarak görüyorsanız, kendinize ayırabileceğiniz değerli bir zamana dönüştürebilirsiniz. Toplu taşıma sayesinde sizin yerinize aracı bir başkası kullanır ve bu vakti daha verimli hale getirebilirsiniz. 

Öneriler: Sesli kitap okuyun. Romana dalın ya da yeni bir dil öğrenin. Egzersiz yapın: Boyun hareketleri, topukları kaldırma, omuz egzersizleri, esneme. Nefes egzersizi: 90 saniye boyunca derin nefes almak sakinleştirir. Müzik dinleyebilir, meditasyon yapabilir ya da günlük tutabilirsiniz.

Unutmayın:

İşe gitmeyi kişisel mabediniz haline getirirseniz kilometreler akıp gidecektir. İşe vardığınızda deşarj olmuş bir şekilde güne hazır olacaksınız.