Uykunun beden ve zihin sağlığına etkileri


Sağlık
18/09/2019
Her insan hayatının ortalama 20 yılını uykuda geçirir. Uykunun hayatımız üzerindeki olumlu etkisinin farkında olmasak da gereksinim duyarız. Uykusuz kalmak için sinir sistemi merkezini uyaran kafein içeren içeceklere ihtiyaç duyarız. Kahve bunların başında gelir. Uyku deyip geçmeyin, gelin uyku hakkında bazı ilginç bilgilere göz atalım.

Fit bir vücuda sahip olmanın bu kadar önemli olduğu bir çağda en büyük müttefikimiz uykudur.

Nasıl mı?

Uyku sırasında vücut kendini şarj eder. İyi bir uykunun arkasından vücut dinç ve enerjiktir. Tabi bunun tersi de doğru; uykusuz gecelerden sonra piller tam şarj olmamış demektir. Bu durumda vücudumuz ihtiyacı olan enerjiyi karşılamak için neye ihtiyaç duyar? Daha fazla yemeğe!

Uykusunu almış kişiler daha az gıda ile beslenirken uykusuz insanlar daha fazla yemek yeme ihtiyacında olur. Bu nedenle iyi bir uyku en güzel diyettir.Uykunun küçümsenemez bir diğer özelliği de yaşlanmayı geciktiriyor olması.

Gece boyunca insan vücudu melatonin ve büyüme hormonu salgılamaktadır. Bu hormonlar fiziksel görüntümüzü etkiler. En çok salgılandığı saatler gece yarısı civarıdır. Bu nedenle kırışıklıklarla savaşmak için akşam 10'dan sabah 6-7'ye kadar uyumak gerekir.

Yorgun ve zor geçmiş bir günün ardından vücut uykudayken kendi kendini şarj edebildiği, yorgunluğu giderebildiği gibi yaraları da iyileştirir. Vücutta iyileşmesi gereken yaralar varsa, uyku iyi bir ilaçtır.

Peki güzelliğimizi ve sağlığımızı borçlu olduğumuz düzenli bir uyku için neler yapmalıyız? Aslında cevap gayet de açık; hafif yiyecekler. Şekerli, kalorisi yüksek, çok şeker içeren alkol gibi gıdalar geceleri yararlı olan büyüme hormonunun salgılanmasını azaltmaktadır.

Son olarak ilginç bir ayrıntı daha. Peki nasıl güzel rüyalar göreceğiz? Bilimsel araştırmalar ışığında aslında çok kolay. Yatak odanıza yatmadan önce sıkacağınız hoş bir koku size güzel rüyalar görmenizde yardımcı olacaktır. Öyleyse şimdiden iyi geceler, tatlı rüyalar.