Deprem Çantasında Neler olmalı?

Tam unuttuk derken, kendini yeniden hatırlatan ve günümüz teknolojisinde dahi, çok yıkıcı olabilen bir doğa olayı deprem! Her gün yaşayabileceğimiz ama aslında hiç yaşamayacakmış gibi davrandığımızı söylemek mümkün. Olası bir deprem anında deprem çantası hayatınızı kurtarabilir. Deprem çantanızı hazırlamayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. İşte deprem çantasında neler olmalı sorusunu cevabı.

Deprem Çantasına ne koyulur?

1_shutterstock_2010981203

Ufak bir deprem meydana geldiğinde, hemen hazırlık yapıyoruz, hep tetikte bekliyoruz ama birkaç ay sonra unutup, gündelik yaşantımıza geri dönüyoruz. Kalıcı önlem almayı öğrenemiyoruz. Herkesin ortak fikri, büyük bir deprem olursa ülkede yüksek oranda can kayıpları yaşanacağı değil mi? Peki evinizde sığınak noktası belirleyip, deprem çantanızı bu noktada daima hazır tutuyor musunuz? Deprem ülkesinde yaşadığımız gerçeğini değiştirmek mümkün değil ama eksiksiz bir deprem çantası hazırlamak hiç de zor değil! Öncelikle şu soruya yanıt aramamız gerekir: Deprem çantasına ne koyulur?

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

2_shutterstock_1780482602

“Deprem çantasına ne koyulur?” diye düşünmeden önce, aile bireylerinin sayısını belirlemeli ve buna göre hazırlığa başlamalısınız. İki kişilik bir ailenin ihtiyaçlarıyla, beş kişilik bir ailenin ihtiyaçları aynı olmayacaktır. Evde yaşayan her bireyin, hastalıkları ve sağlık durumları da göz önüne alınmalıdır. Herhangi bir acil durumda, ilaçları düşünmezsiniz. Ayrıca göçük altında sağ kalıp, ilaç alamadığınız için hayatınızı kaybetmek istemezsiniz değil mi?

Deprem Çantasında Olması Gerekenler:

3_shutterstock_2136223185

“Deprem çantasında neler olmalı?” sorusu pek çok kişinin cevabını merak ettiği, internette araştırdığı bir konu. İşte deprem çantasında olması gerekenler: Kişi başına 4 litre içme suyu, en az 4 gün yetecektir. Son kullanma tarihi uzun olan ve bozulmayacak besin maddeleri Batarya ile çalışan ya da kurmalı radyo En az 1 adet el feneri (kurmalı, bataryalı ya da pilli olabilir) Her boydan ekstra pil Yardım çağırabilmek için düdük Temiz hava solumak için toz ve duman maskesi İnce ama delinmez plastik örtü ve kaliteli selobant (Sığınak oluşturmak için) Kişisel temizlik için havlu, çöp torbaları ve plastik kablo bağı Kerpeten, İngiliz anahtarı ve tornavida Konserve açacağı (Konserve gıdalar için) Şarj cihazı ve yedek batarya içeren cep telefonu

Kişisel durumunuza göre deprem çantasına koymanız gereken diğer malzemeler:

Reçeteli ilaçlar Ağrı kesici, ishal önleyici, laksatifler ve antiasitler Gözlük veya lens solüsyonu Bebeğiniz varsa, kuru mama, bebek bezi, emzik, biberon ve ıslak mendil Evcil hayvanınız varsa, kuru mama ve ekstra su Nakit para veya seyahat çeki Su geçirmez ve taşınabilir bir pakette, sigorta poliçeleri, kimlik ve banka hesap kayıtları gibi önemli belgeler Her bir aile bireyi için uyku tulumu veya battaniye Bölgenin iklimine uygun şekilde, giysiler, ayakkabı ve çoraplar Klorlu ağartıcı ve damlalık (Kirlenmiş suyu dezenfekte etmek için) Yangın söndürücü Kibrit (Su geçirmez bir kapta) Hijyenik ped veya tampon gibi kadınsal malzemeler Kağıt bardaklar, tabaklar ve kağıt havlu Kalem ve kağıt Çocuğunuz varsa, oyuncaklar

Deprem Çantası Saklama Koşulları Önemlidir!

Çantanızdaki yiyecekler çabucak bozulmasın diye özellikle ışık görmeyen, serin ve kuru bir yerde durmalıdır. Yiyecekler, mutlaka iyice kapalı plastik veya konserve kaplarda muhafaza edilmelidir. Besin maddeleri belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve sürekli güncellenmelidir. Deprem kiti içindeki eşyalar, ailenin durumuna ve mevsime göre değiştirilmek üzere düzenli şekilde kontrol edilmelidir.

Deprem Çantası Nerede Durmalı?

4_shutterstock_1559647544

Deprem çantasını hazırladıktan sonra mera karar vermesi gereken bir diğer konu da çantanın yeridir. Bu da haliyle akıllara “Deprem çantası nerede durmalı?” sorusunu getirir. En önemli nokta deprem çantasının ulaşabileceğiniz bir yerde olmasıdır. İşte bazı olası deprem çantası konumları. Evinizin yapısına ve uyuduğunuz odaya göre de benzer başka bir yer belirleyebilirsiniz.  Ev: Hazırladığınız acil durum çantasını, evin çabuk ulaşabileceğiniz bir noktasında saklamalısınız. Görünür olmamalı ama kolay ulaşılır olmalıdır. Ayrıca tüm aile bireyleri konumunu bilmelidir. İş: En az 24 saat iş yerinde geçirebileceğiniz şekilde ayarlanmalıdır. Kendi masanızın yanında ya da hemen ulaşabileceğiniz bir alanda olmalıdır. Araç: Depremin ne zaman geleceği belli olmaz. Aracınızda da evinizde bulunan deprem kitinin bir benzeri bulunmalıdır. Eğer çantanızı alamadan evden çıkarsanız, aracınızın içinde de barınabilmelisiniz.

Deprem Çantasında İlk Yardım Seti Mutlaka Bulunmalıdır!

  • Çeşitli boyutlarda steril yapışkan bantlar

  • Çeşitli boyutlarda çengelli iğneler

  • Temizlik maddesi

  • Sabun ve sıvı sabun

  • En az 2 çift lateks eldiven

  • Çeşitli boyutlarda steril gazlı bez ve bandaj

  • İpeka şurubu

  • Penisilin ve tentürdiyot

  • Makas, cımbız ve iğne-iplik Antiseptik Termometre

  • Vazelin ya da benzeri yağlayıcı madde Ağız gargarası