Testi çözün, yüz şekliniz için en uygun saç modelini keşfedin!


Güzellik
26/07/2023

Saç stilinizde bir değişiklik düşünüyorsunuz ancak ne seçeceğinizden emin değilsiniz. Hangi saç modeli bana yakışır diye merak edenlerdenseniz, yüzüme en uygun saç modeli testimizle önce yüz şeklinizi belirleyin ve mükemmel model için önerilerimize göz atın.

Testi çözün, “yüzüme hangi saç modeli yakışır?” sorusuna cevap bulun!

Saç stilinizde bir değişiklik düşünüyorsunuz ancak ne seçeceğinizden emin değilsiniz. Yazımızdaki yüz tipine göre saç modelleri testini inceleyin. Mesela, kısa saç modellerinde her zaman moda olan seçenekler vardır ama önemli olan yüz tipine göre saç kesimi tercihinin yapılmasıdır. Testimizle önce yüz şeklinizi belirleyin ve mükemmel model için önerilerimize göz atın.

2023 Kısa Saç Modelleri: Hangi saç modeli bana yakışır?

90’lara dönüş: Katlı küt saç

“Saçını yıka ve çık” tarafta iseniz, kısa saç modelleri arasından kısa ve küt saç size uygun. Yüzüme hangi saç modeli yakışır, diye merak ediyorsanız arkası düz de olabilir, saçınız hacim kazansın isterseniz kat da ekletebilirsiniz. Hem koyu renk hem açık renk saçta bu model harika. Tabii saçınız kıvırcıksa küt saç modelleri size pek uygun olmayabilir.

Ombre ve kısa saç

Omuz hizasında oval kesimleri ombre ile canlandırabilirsin. Hem dalgalı hem de düz saça uygun bu model 2020’nin gözdelerinden. Ombrenin modası henüz geçmedi yani. İster sarı, ister mor ve mavi tonlarında ve hatta geçtiğimiz 10 yılda çok moda olan platin sarısı tonlarında ombre yaptırabilirsiniz.

Kıvırcık saçlar için klasik bob

“Kıvırcık saçlarım varsa hangi saç modeli bana yakışır?” Kıvırcık saçlar, kısaldıkça yukarı çıkacağı için, klasik kulak altı küt yani bob saç modeli en iyi. Kıvırcık saç modelini en iyi şekilde ortaya çıkaran bu modeli, testimizle yüz şeklinize de uygunsa mutlaka deneyin. Hem uzaması kolay, hem de bakımı.

20203 Uzun Saç Modelleri

Uzun saçlar, hepimizin bir kez hayal ettiği bir görünüm olsa da, herkese uygun olmadığı için saç kesimini yüz şekline ve saç tipimize göre ayarlamak önemlidir. Yüz şekline göre saç modelleri ve yüz tipine uygun saç kesimleri, uyumlu ve çekici bir görünüm elde etmek için önemlidir.

Kalın katlar

Evet, 2020 de katlı saç modelleri de moda. Ama Friends’in Rachel’i gibi yüzü kapatan değil, daha aşağı sarkan ve geniş alınmış modeller ön planda. Düz, dalgalı ve kıvırcık tüm saç tiplerine uygun olmasının yanında cansız saçlara hacim kazandırırken, kalın telli saçları da çok kabartmıyor. Sırrı kalın kat kesiminde…

Altın sarısı bukleler

2020 karamel ve altın sarısı ombreyi de beraberinde getiriyor. Saçınızı çok kısaltmak istemezseniz, saça güneş parlaklığı veren, karamel tonlarını uygulayabilirsiniz. Şıklığının yanında saçı canlı ve sağlıklı gösterecektir.

Düz perçemler

Bu sefer de 80’lerden bir model geliyor! 2020’nin öne çıkan uzun saç modelleri arasında, düz kahküller veya perçemler de var. Özellikle saçta röfle ve benzeri renklerdirmelerden kaçınan, tek renk tercih edenler için hangi saç modeli bana yakışır sorusunun cevabında kışın yüzü de soğuktan koruyan çok şık bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Yüzü ortaya çıkaran ışıltılar

Yüzün sadece çerçevesine yapılmış ışıltılar, hem yüzü ortaya çıkarıyor hem de koyu renk saçlarda, kontrast yaratarak havalı bir görünüm sağlıyor. Hem kısa hem uzun saça uygulanabilir ama uzunda kesinlikle daha iyi duruyor.

Yüz şekline göre saç modelleri testi

Aynanın önüne geçin ve saçlarınızı arkaya atın. Sırtınız dik olsun ve başınızı öne eğmeyin. Yeterli ışık olmasını sağlayın ve dümdüz karşıya bakın. Saç kesimi yüz şekline göre yapıldığında mükemmel sonuç verir. Sonra yüzüme hangi saç modeli yakışır testimizin sorularını cevaplayın!
Yüzünüz...
a) Çene çizgisinden şakaklara doğru giderken biraz daralıyor.
b) Şakaklar ve alın daha geniş?
c) Genişliğinin yaklaşık iki katı kadar uzun mu?

Yüzünüz...
a) Genişliğine kıyasla daha mı uzun?
b) Alın ve elmacık kemikleri aynı genişlikte mi?
c) Çeneniz yuvarlak mı?

 Yüzünüz...
a) Alnınız çenenize oranla geniş mi?
b) Hatlarınız yuvarlak ve bebek suratlı mısınız?
c) Daha çok kare mi?

Elmacık kemikleriniz...
a) Belirgin değil
b) Kabaca yüzünüzle aynı genişlikte
c) Nispeten dar, çenenizle orantılı.

Çene yapınız...
a) Oval?
b) İnce ve sivri?
c) Geniş bir çene yapınız var.
 

A'lar çoğunluktaysa

Şanslısınız. Yüzünüz hemen her türlü saç modeline uygun gibi görünüyor. Bizce dolgun ve düz saçlar ya da hafif dalgalı stiller size çok yakışır. Pantene Saç Dökülmelerine Karşı Koruma Şampuan ve Saç kremiyle uzun saçlarda dökülmeyi engelleyebilirsiniz. Bunlar dışında saçlarınızı arkaya doğru tarayabilir, geride düşük bir şekilde atkuyruğu yapabilirsiniz. İnce telli saçlara sahipseniz, mutlaka saçınıza kat attırın ve dağınık dalgalı stilleri tercih edin. Ünlülerden ilham almak için öneri isimlerimize göz atın.

ÜNLÜLERDEN İLHAM ALIN: Kylie Minogue, Natalie Portman, Jessica Alba, Carey Mulligan, Emma Stone, Emma Watson, Beyoncé, Sienna Miller, Megan Fox, Jourdan Dunn
 

B'ler çoğunluktaysa

Burada amaç gözlere ve elmacık kemiklerine dikkat çekerek, yüzünüzün alt kısmına vurgu yapmak. Eğer saçlarınızı kısaltmak istemiyorsanız, arkalara kat attırabilirsiniz. Belirgin kemikler olmayan, düz yüzlerde saçların biraz öne düşmesi ve hareketli görünmesi önemlidir. Hem elmacık kemiklerini ortaya çıkarır, hem de ifadeyi güçlendirir. Kısa kaküllerden kaçının. Yanlarda kullanabileceğiniz daha uzun kakülleri tercih edin. Aynı zamanda uzun ve dalgalı saçlar da bu yüz tiplerine yakışır.

ÜNLÜLERDEN İLHAM ALIN: Reese Witherspoon, Katie Holmes, Rachel Bilson, Christina Ricci, Kim Kardashian, Kate Bosworth, Cameron Diaz, Christina Ricci Kate Winslet, Drew Barrymore, Kirsten Dunst, Mila Kunis
 

C'ler çoğunluktaysa

Sizin saç kesiminizin amacı, yüzünüzdeki sert çizgileri yumuşatmak. Saçlara dolgunluk kazandırmanın en kolay yoluysa, saçlara dalgalandırmaktan geçiyor. Saçlarınız aşırı düzse, çene hizasında küt kesimden kaçının. Hatta çenenizin üzerindeki kısa kesimleri de kullanmamanızı öneririz. Hafif dalgalar, elmacık kemiklerinizi yukarıda gösterir ve yüzünüzü yuvarlatır fakat köklere doğru hacim vermekten ve kısa katlardan kaçının.
ÜNLÜLERDEN İLHAM ALIN: Minnie Driver, Kristin Scott Thomas, Sandra Bullock, Demi Moore, Gabby Logan, Liv Tyler, Jade Jagger, Gisele Bündchen


Sağlıklı ve güzel görünümlü saçların sırrını öğrenmek için yazımıza mutlaka göz atın.