Saç bilgeliği: Hormonal değişimler saçınızı nasıl etkiler?


Güzellik
14/11/2018
Yaşamımız boyunca hormonal değişimler yaşarız: Ergenlik döneminde, hamilelikte veya menopozda… Bu değişimlerin saçlarımız üzerinde önemli bir etkisi vardır. Gelin birlikte bakalım.

Menopoza henüz girmeyecek de olsanız, saç tellerinizdeki incelmeden, saç dokusunun değişimine kadar birçok etkisi halihazırda başlamış olabilir. Bedeninizde olup bitenleri anlamanız için ihtiyaç duyduğunuz bilgiler ve saçlarınızın zarar görmemesi için yapabilecekleriniz ipuçlarımızda!

Hormonların yükselmesi ve düşmesi

Başımızda her biri ayda 0,5 santim büyüyen 100.000'den fazla saç teli var. Bu saç telleri dökülmeden önce altı yıla kadar büyürler, daha sonra büyüme döngüsü baştan başlar. Bu işlemin bir parçası olarak, her gün 50 ila 100 saç telinin dökülmesi tamamen normaldir.

Fakat belirli hormonların, özellikle testosteron seviyelerinin, perimenopoz ve menopoz sırasında artmasıyla, daha fazla saç dökülmeye başlayabilir. Testosteron, kıl folikülü üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir, bu da büyümenin yavaşlamasına neden olur. Ayrıca, saç dokusunun değişmesi folikülün değişmesine de sebep olabilir. Yani, hayatınızı saçtaki elektriklenmeyi ve dalgaları dizginlemeye çalışarak geçirdiyseniz bile, aniden daha sönük ve hacim kazandırmaya çalıştığınız saçlara sahip olmanız mümkün!

Gerçi bu sadece testosteronun suçu değildir. Gebelikte de östrojen düzeylerindeki yükselme nedeniyle daha dolgun saçların tadını çıkarabilirken, östrojen (ve progesteron) düştükçe zayıf saçlara sahip olma ihtimaliniz var.

Sağlığınıza odaklanın

Konu saçınız olduğunda, dikkate almanız gereken en önemli şeylerden biri genel sağlığınızdır. Saçınızın durumuna üzülerek, stres yapmaktan kaçının. Bunun yerine, kontrolünüzde bulunan şeylere odaklanın.

Yaşam tarzınızı gözden geçirin: Belki de daha fazla sebze ve meyve yemeniz gerekiyor. Ya da masaja ihtiyacınız var. Ayrıca egzersizin de stresin düşmanı olduğunu unutmayın. Kendinize iyi bakmak için zaman ayırmanız, sadece genel sağlığınızı değil aynı zamanda saçlarınızı da iyileştirecektir.

Saç türünüzle barışın

Satın aldığınız ürünler hala gür, çabuk yağlanmayan, kalın saçlarınız içinse değişiklik yapmanın vakti gelmiş olabilir. Saçları ağırlaştırmayan hafif formülleri tercih edin. Pantene’in Köpük Krem’i ve Pantene Pro-V Aqua Light tam da bu iş için. Pantene Köpük Krem 3 farklı saç tipi için geliştirildiğinden kendine uyan bir tane mutlaka var! Buradan göz atın.

Sağlıklı saçlar için sizin ipuçlarınız neler? Bizimle paylaşın, diğer kadınlara ilham verin!