Postiş taktırmayı düşünüyorsanız tüm yönleriyle keşfedin!


Güzellik
26/07/2023

Zaman zaman upuzun ve dalgalı saçlarınız olduğunu hayal eder misiniz? Büyük ihtimalle saçınız ince ve şekle girmesi de zor. Peki saç uzatma yöntemleri hakkıdna ne biliyorsunuz? Eğer postişe doğru aday olduğunuzu düşünüyorsanız, hangi yoldan gideceğinize karar vermenizi sağlayacak faydalı bazı önerileri sizin için derledik. 

Postiş saç taktırma: Postiş nedir ve ne demek?
Postiş Saç Gerçek Görünüyor mu?
Kaynak saç nasıl takılır?
Postiş Saç Bakımı

Sonuç olarak dikkat etmeniz gerekenler şöyle

Postiş saç taktırma: Postiş nedir ve ne demek?

Saç uzatma yolları arasında en çok tercih edilenlerden olan postiş, kelime anlamı olarak takma saç veya sahte kürk demektir, Fransızcadan gelir. Birçok saç postiş çeşitleri vardır. Kolay saç uzatma yöntemleri arasında öne çıkan postiş saçların kalıcı olanları, parça şeklinde saça eklenenleri veya toka halinde kullanılanları mevcuttur. Kalıcı olanlara kaynak saç da denir. Saç taktırmanın kalıcı olması bazı kişilerce tercih edilebilirken, kimileri de günlük bir tarz olarak kısa saça çıt çıt saç kullanımı da tercih edebilir. 

Saç uzatma teknikleri ünlüler tarafından sıkça tercih ediliyor, devamlı olarak ya da bazen bir gecede dış görünüşlerini değiştirebiliyorlar. Postiş saçlar uzunluk ve hacim ekleyerek farklı yöntemlerle saçın bir parçası gibi görünseler de epey pahalılar. Karar vermeden önce yöntemleri ve ücretleri hakkında bilgi edinerek tarzınıza ve bütçenize uygun seçimi yapın. İster uzun bukleler ister yoğun kızıl saçlar peşinde olun, kuaförünüze derdinizi anlatabilmek için bu noktalara ve saç postiş çeşitlerine dikkat edin:

Postiş Saç Gerçek Görünüyor mu?

Postiş takma ile ilgili en önemli konu, ister uzatıyor ister hacim kazandırıyor olun en doğal görünüme sahip olmalarıdır. Doğal yöntemlerle saç uzatma imkanınız yoksa gerçeğe en yakın seçenektir. Bele kadar uzayan bukleler, postiş taktığınızı çok belli eder. Bunları göz önünde bulundurun: İnsan saçı kullanırsanız, fön çektirebilir ya da boyatabilirsiniz. Sentetik saçlar daha ucuzdur ama sıcağı kaldırmaz. Doğru renk ve saç hacminize uygun bir yoğunluk doğal görünümde anahtardır. Tecrübeli, tavsiye edilen profesyonel bir mikro saç kaynak uzmanına görünün (evet, bu kişilerin mesleğinin asıl adı bu!) ve yaptıkları işlerin fotoğraflarına bakın.
Kaynak saç nasıl takılır?

Saç postiş çeşitlerinden kaynak saç, Saç uzmanınızın size söyleyeceği farklı teknikler olacaktır. Dantel ön postiş, mikro kaynak, füzyon, çıt çıt postiş gibi birçok isim kafanızı karıştırabilir. Dikilmiş sıralı postişler ağır olabilir, çıt-çıtları taraması zor olabilir. Yeni saçınızı ister örgü isterse dalga şeklinde yaptırıyor olun, saçınız için en iyisini cebiniz ve yaşam biçiminiz söyleyecektir. Hiçbir yöntemin birkaç aydan daha uzun sürmeyeceğini de unutmayın.  

1. Mikro kaynak, postişi doğal saça yapıştıran bir yöntemdir. Minik metal halkalar postişi saça bağlar. Yapıştırıcı kullanmayan yöntemleri uzmanınıza sorun.

2. Örgü saç kaynağı, ince bir ağ üzerindeki kaynak saçı, doğal saça bağlar. İnce saçlar için uygundur.

3. Dantel postişler, saç tutamlarıyla birleştirilerek yapılır. Örgü yaparak, doğal saçı uzantılarla bağlamak sık kullanılan bir yöntemdir. Yapıştırma yöntemleri daha uygun fiyatlı olsa da, örgü daha uzun süre dayanır. Yapıştırma yöntemlerinin riskleri var ve moda dünyasında artık pek rağbet görmüyor. Son yıllarda postiş uygulamaları oldukça teknolojik bir hal aldı. Yine postiş takmayı düşünüyorsanız, birkaç ayda bir kontrolden geçirilmesi gerektiğini ve bunun da belli bir maliyeti olduğunu unutmayın. Postiş saça da keratinli bakım maskeleri uygulanabilir.

4. Çıt çıt postiş - Bu yöntemle, postişi kısa süreli deneyimleyebilirsiniz. Uzunluk ve hacim kazandırmak için her bir çıt çıt saça bağlanır. Tüm gün boyunca ya da özel günlerde denenebilir. En güvenli yöntemlerden biridir. İnce telli ve yıpranmış saçlara uygundur. Son derece güvenlidir. Fakat geceleri mutlaka çıkarmak gerekir. Çıtçıt postişle uyursanız, gece saçlarınızın bir kısmının yolunmasına göz yummuş olursunuz! Ayrıca rüzgarlı havalarda da çıtçıt postiş pek uygun değildir.

Postiş Saç Bakımı

Dolanmayı önlemek için postişin bakımına dikkat etmek gerekir. Hassas bir şampuan, soğuk su ve hafif bir saç kremi kullanılabilir. İpek yastıkta uyumak ya da uykuya dalmadan önce saçınızı at kuyruğu yapmak matlaşmasını önleyecektir. Postişlerin tarakları da özeldir. Saç için kullanılan fırça ve taraklar postiş bağlarını bozabilir. Eğer postişiniz sentetikse, kurutma sıcaklıklarını da dikkat almalısınız. 

Tekniğe bağlı olarak postiş takma fiyatları birkaç yüz liradan, binlerce liraya kadar değişebiliyor. Diğer masraflar arasında postiş kontrolü, birkaç hafta sonra yapacağınız sıkılaştırma randevusu yer alabiliyor. Tabii çıtçıt tercih ederseniz fiyatlar daha uygun, kontrole de gerek yok.

Sonuç olarak dikkat etmeniz gerekenler şöyle:

En doğal görünümlü olanı tercih edin
Güvendiğiniz bir profesyonelle çalışın
Bütçeniz uygunsa %100 doğal saçı tercih edin
Geceleri postişinizi koruyun
Hassas bir şampuan ve saçı ağırlaştırmayan bir yumuşatıcı kullanın
Yeni saçınızın tadını çıkarın!

Saç uzatma işleminden sonra, saç derinize ve saçınıza en uygun bakım için yazımızı incelemeyi unutmayın.