Hassas saç derisi için 6 öneri

Güzellik
12/01/2022

Saç derisinde kabuklanma ve hassas saç derisi için 6 öneri

Saç deriniz hassas. Zaman zaman kaşıntı ve pul pul dökülmeler oluyor. İşte saç derinizdeki sorunların sebepleri ve en iyi çözüm yöntemleri.Kepekten baş ağrısına kadar hassas saç derisinin birçok sebebi olabiliyor. Saç derisinde kabuklanma, deride kurumaya veya şampuan alerjisi olarak ortaya çıkabilir. Hassas saç derinizi iyileştirmek için soruna yol açan problemleri bilmeniz önem taşıyor.

Saç derisinde hassasiyet ve kabuklanma neden olur?

Sorun: Aşırı yağlı deri

Kepek sık görülen ve zararsız bir saç derisi problemidir. Saçta görülen gri ya da beyaz döküntüler kepek olarak tanımlanır. Saç derisinin kuruması ve kaşıntı gibi belirtileri vardır. Kepek kendi başına zararsız olsa da, kepeğe sebep olan rahatsızlıkların giderilmesi önemlidir. Bunların başında, mantar enfeksiyonu ve egzama gelir.

Çözüm:

Hassas saç derisi için en iyi bakım kepeğe karşı profesyonel bir şampuan kullanmaktır. İnatçı kepek için Head & Shoulders uzmanları Head & Shoulders şampuan ile birlikte saçları tazeleyecek Head & Shoulders Saç Bakım Maskelerinin kullanılması öneriyor.

Sorun: Hava durumu

Kepek, genellikle aşırı yağlanma sonucu oluşsa da bazen hava durumundaki değişiklikler de kuru,  kaşıntılı ve hassas saç derisine yol açar, bunun bir sonucu olarak da kepeğe sebep olabilir. Soğuk hava, merkezi ısıtma gibi durumlar derinin kurumasına ve dökülmesine neden olur.

Çözüm:

Hassas saç derisi için aşırı sıcak duştan kaçının. Kış aylarında saçınızı daha az yıkayın böylece içindeki doğal yağlarla korunuz. Sıcak havada, terleme ve güneş ışınları sorun yaratabilir. Soğuk duş alıp ve saçlarınıza koruyu sprey sıkın. Dışarıdayken mutlaka şapka takın.

Sorun: Saç şekillendirme

Sıcak hava gibi saç şekillendirmede kullanılan kurutma makinesi, düzleştirici gibi cihazlar da kaşıntıya ve deride kurumaya yol açabilir.

Çözüm:

Saç derisinde kabuklanmayı önlemek için saçın doğal olarak kurumasını sağlayın. Bu esnada saç deriniz nefes alır. Eğer düzleştirmek istiyorsanız sadece uçları düzleştirin ve saç diplerini şekillendirici cihazlardan koruyun. Head & Shoulders İpeksi Yumuşaklık kullanabilirsiniz.

Sorun: Alerjik reaksiyonlar

Kızarıklık ve kepek birlikte görülüyorsa ya da egzama varsa, kimyasalların sebep olduğu alerjik bir reaksiyon olma ihtimali yüksek. Bu durumda, kırmızı ve kaşıntılı halkalar saç derisinde, kaşlarda ya da yüzde görülebiliyor. Kozmetik ürünlerden, çamaşır deterjanına kadar her şey bu duruma yol açıyor olabilir.

Çözüm:

Saç derisinde kabuklanmanın önüne geçmek için yavaş yavaş tüm kimyasal ürünleri hayatınızdan çıkararak problemin kaynağını bulmaya çalışın. Eğer sonuca ulaşamazsanız dermatoloğa görünmekte fayda var.

Sorun: Baş ağrısı ve anksiyete

Baş ağrıları bazen hassas saç derisinde olumsuz etki yapabilir. Hatta başlı başına stres bile kaşıntılı bir saç derisine sebep olabilir.

Çözüm:

Söylemesinin kolay olduğunu biliyoruz ama stresi azaltın. Meditasyon ve yoga yaparak stressin bir yaşam için ilk adımları atabilirsiniz.

Sorun: Enfeksiyon

Saç foliküllerinde oluşabilen enfeksiyon da kepeğe sebep olur. Şişkinlik, kaşıntı ve kabuklanma gibi sonuçları olabilir. Saç derisi bu durumda genellikle hassastır.

Çözüm:

Eğer saç deriniz acıyorsa ve kepekler geçmiyorsa doktora giderek harici kullanım için sakinleştirici bir krem deneyin. Bazı durumlarda bitlenme de benzer etkiler gösterir. Bit şampuanıyla kurtulabilirsiniz.