Ofisten partiye basit makyaj tüyoları!


Güzellik
28/04/2021
Makyaj yapmaya alışkın olmayan biri için, hangi fırçayı veya rengi kullanacağını seçmek çok bunaltıcı olabilir. Burada size gün içinde uygulayabileceğiniz en temel makyaj yöntemlerini ve iş sonrası partiye gitmeden önce canlanmak için neler yapabileceğinizi gösteriyoruz.

Gün boyu güzellik

1. Cildinizi hazırlayın
Makyaja başlamadan önce cildinizin temiz ve taze olması gerekir. Nemlendirici yüz kremiyle, dudak nemlendiricisini uyguladıktan sonra kaşlarınızı eski bir maskara fırçasıyla düzeltin.
2. Yüz
2A: Yüzünüze fondöten uygulayın. Fondöteni ne kadar az uygularsanız o kadar iyi. Yüzünüzün merkezinden dışarıya doğru sürün. Doğru renkteki fondöteni kullandığınızdan emin olmak için önce test edin. Profesyonel bir görünüm elde etmek için fondöteni makyaj fırçasıyla uygulayın.
2B:Gereken yerlere kapatıcı uygulayın. Kapatıcıyı, yumuşak bir fırça aracılığıyla göz çevresine sürün. Kapatıcınızı kulak ve saç çizgisine yedirmek için aynı fırçayı kullanın.
2C: Yüzünüzü pudra sürün. Pudrayı bütün yüzünüze uygulamayın, yalnızca T bölgesi (alın, burun ve çene) gibi yağlı bölgelerde kullanın.
2D: Yüz hatlarınızı belirginleştirin. Fondöten ve kapatıcı yüzünüzün kolayca "dümdüz" görünmesine neden olabilir. Yüzünüze şekil vermesi için bronzlaştırıcı kullanın. Yanaklarınızı içeri çekin ve bronzlaştırıcıyı yanaklarınızın dolgun tarafına, yukarı doğru süpürme hareketleri yaparak uygulayın. Saç çizgisine ve elmacık kemiklerine de bir miktar bronzlaştırıcı sürün.
3. Gözler
3A: Göz bölgesini vurgulamak için inci parlaklığında krem göz farı kullanın. Ekstra ışıltılı bir görünüm için gözaltına da uygulayabilirsiniz. Krem far, pudra farın daha iyi tutunmasını sağlar.
3B: Göz farını uygulayın. Mercan, turuncu ya da şeftali rengi göz farları bütün göz renklerine uyumludur ve sıcak bir etki bırakır. Yukarı, göz kapağı çizgisine ve göz altına uygulayın.
3C:Gözlerinize kalem çekin. Göz kalemini düz çekmek yerine noktalar halinde uygulayın (daha sonra yedirirsiniz). Gözaltındaki çizgi, gözün ortasından başlayarak dış köşeye kadar uzanmalıdır; aksi takdirde gözlerinizi küçük gösterir.
3D: Kahverengi göz farını yalnızca gözün dış köşelerine uygulayın ve diğer göz farıyla yedirmek için büyük bir fırça kullanın. Farları yedirmeniz, yüzünüzde farklı çizgilerin ve renkli noktaların oluşmamasını sağlar.
3E: Göz kalemini siyah göz farına yedirin. Mat görünümlü siyah göz farı, likit eyeliner kadar sert değildir ve gözleri belirginleştirmek için harikadır. Köşeli uçlu bir fırça yardımıyla fazla göz farını temizleyin.
3F:Maskara uygulayın. Kirpikleri uzatan ve belirginleştiren bir maskara kullanın. Alt kirpiklerde uyguladığınız maskara miktarını düşürün.

4. Yanaklar ve dudaklar
4A: Tropik tatil görünümü kazanmak için mercan ya da şeftali rengi allık kullanın. Gülümseyin ve geniş bir fırçayla yanakların dolgun bölgelerinden dışarı ve yukarıya doğru hareketlerle allığı uygulayın.
4B:Dudak parlatıcısıyla tamamlayın. Dudak parlatıcısı günlük kullanım için idealdir. Mercan gibi doğal bir rengin yumuşak parlaklığı iyi bir seçim olabilir. Eğer dudaklarınızı daha çok belirginleştirmek istiyorsanız, dudak kalemi kullanabilirsiniz. Parlatıcıyı dudağınıza iyice yedirdiğinizden emin olmalısınız. Unutmayın, dudak ve yanaklardaki renkler birbirine uyumlu olmalıdır.

Akşam için biraz daha fazla hazırlık
Gündüz kullandığınız makyajı, akşam için birkaç adımda daha canlı bir hale getirebilirsiniz. 
1. Adım
Kahverengi bir göz kalemi kullanarak göz kapaklarınızı renklendirin (Göz kapağı kıvrımından dışarı taşırmayın).
2. Adım Göz kaleminin üzerine koyu renk göz farını uygulayın.
3. Adım Siyah göz kalemini gözünüze çekin. Küçük bir fırça yardımıyla siyah göz farını, göz kalemine yedirin.
4. Adım Kahverengi göz farını köşeli bir fırça yardımıyla kaşlarınızı renklendirmek için kullanın.
5. Adım Biraz daha maskara ve allık uygulayın.
6. Adım Dudaklara kalem çekin ve daha koyu bir dudak parlatıcısıyla dudaklarınızı öne çıkarın.
7. Adım Özellikle göz ve burun etrafı gibi kapatıcı kullanılması gereken bölgelere kapatıcı uygulayın

Tüyolar

Kapatıcı olarak çeşitli renkleri kullanabilirsiniz. T bölgesi için ten renginizden iki ton açık bir kapatıcı tercih edin; hatlarınızı belirginleştirecektir.

En mükemmel dumanlı gözlere ulaşabilmek için göz kapağınızın alt kısmındaki kirpiklerinizin içine siyah kalem uygulayabilirsiniz. Köşeli bir fırça kullanarak siyah göz farını çizginin üzerine sürün; kalemin bulaşmasını engelleyecektir.

Genel makyaj hataları arasında yanlış renkte fondöten kullanımı ve aşırı makyaj kullanımı vardır. Fondöteninizin ten renginize mükemmel şekilde uyarak fark edilmemesi gerekmektedir.

Yanlış formüllü fondöten kullanımı da en mükemmel görünüme sahip olmanızı engelleyebilir. Kuru ciltler için pudra fondöten kullanılmamalıdır. Daha yağlı ciltler içinse krem bazlı fondötenlerden uzak durulmalıdır.