Merve Özkaynak: Teninize uygun far rengi

Güzellik
19/03/2019
Doğru renk paleti seçimi makyajın güzel görünmesinin başlıca etkenlerindendir. Özel davetlerinizde ve önemli günlerinizde etkileyici bir makyaj yapmak istiyorsanız ten ve göz renginize uygun tonları öğrenmelisiniz.

Göz rengi ve saç renginin etkili olduğu far seçimi makyajın daha kaliteli görünmesinin yanı sıra istediğiniz görünüme kavuşmanızı sağlar.

İşte ten renginize göre seçebileceğiniz far renkleri önerileri:

1. Buğday tenliler 

Buğday ten doğal makyajın en çok yakıştığı ten renklerinden biridir. Buğday ten rengine ve kahverengi gözlere sahipseniz doğal tonlar olan bej ve kahverengi far tonlarına rahatlıkla yönelebilirsiniz. Yeşil, altın tonları, haki ve bakır da teninize yakışan diğer renklerden bazıları. Mavi alt tona sahip olan renklerden mavi, pembe ve leylak gibi renklerden ise uzak durmalısınız. Bu renkler sıcak renk tonu olan buğday rengiyle uyum sağlamaz. Göz kaleminde ise kahverengi ve siyah etkileyici bakışlara sahip olmak için tercih edebileceğiniz göz kalemi renkleridir.

2. Esmer tenliler 

Makyaj yapmaya elverişli cilt renklerinden biri de esmer cilttir. Esmer cilt tonuna sahipseniz bakır, bronz, yeşil ve gri tonlarında far seçimleri yapabilirken mavi ve pembe gibi soğuk alt renklerden uzak durmanızı öneririz. Allık ve ruj seçiminde ise koyu pembe ve kayısı gibi renklere yönelebilirsiniz. Kırmızı ruj ise çarpıcı görünmek isteyen esmerler için ideal seçimlerden biridir.

3. Açık tenliler 

Diğer ten renklerine göre daha soluk görünebilen açık tenliler makyajda canlı renklere rahatlıkla yönelebilir. Eğer açık tenliyseniz yeşil, bordo ve mor tonlarının yanında pastel tonlarda far seçimi yapabilirsiniz. Gümüş ve pırıltılı renkler yerine altın tonları sizin için daha doğru bir seçimdir. Ayrıca gri, açık kahve ve açık mavi renklerde uygulanabilen göz kalemleriyle de açık ten rengine sahip kişiler oldukça etkileyici ve hoş bir makyaja sahip olabilirler. Açık pembe ve gül kurusu renginde bir allıkla açık pembe tonlarında ruj seçimi yaparak makyajın daha çarpıcı hale gelmesini sağlayabilirler.