Merve Özkaynak: Teninize uygun far rengi


Güzellik
3/10/2023

Doğru renk paleti ile far rengi seçimi makyajın güzel görünmesinin başlıca etkenlerindendir. Özel davetlerinizde ve önemli günlerinizde etkileyici bir makyaj yapmak istiyorsanız ten ve göz renginize uygun tonları öğrenmelisiniz. Far rengi seçiminde dikkat edilmesi gereken belli başlı ipuçlarını yazımızda keşfedin.

Göz rengi ve saç renginin etkili olduğu far seçimi makyajın daha kaliteli görünmesinin yanı sıra istediğiniz görünüme kavuşmanızı sağlar.

Göz farı seçimi
1. Buğday tenliler için far renkleri 
2. Esmer tenliler için far rengi seçimi
3. Açık tenliler için far rengi seçimi


Göz farı seçimi

Göz farı, göz rengini vurgulayarak bakışlara ifade katmanın yanı sıra makyajın en önemli unsurlarından biridir. Göz farı seçerken doğru renklerin yanı sıra farklı tiplerdeki farların da özelliklerini bilmek gereklidir. Göz farı paleti içerisinde yer alan nude göz farı ve kahverengi göz farı gibi seçenekler, her zaman şık ve doğal bir görünüm sağlar. Ancak doğru uygulama tekniklerini öğrenmek, göz farı kullanımında da oldukça önemlidir.

İşte ten renginize göre seçebileceğiniz far renkleri önerileri:

1. Buğday tenliler için far renkleri 

Buğday ten doğal makyajın en çok yakıştığı ten renklerinden biridir. Buğday ten rengine ve kahverengi gözlere sahipseniz doğal tonlar olan bej ve kahverengi far rengi seçimine rahatlıkla yönelebilirsiniz. Yeşil, altın tonları, haki ve bakır da teninize yakışan diğer renklerden bazıları. Mavi alt tona sahip olan renklerden mavi, pembe ve leylak gibi renklerden ise uzak durmalısınız. Bu renkler sıcak renk tonu olan buğday rengiyle uyum sağlamaz. Göz kaleminde ise kahverengi ve siyah etkileyici bakışlara sahip olmak için tercih edebileceğiniz göz kalemi renkleridir.
Buğday tenlilerde koyu kahverengi, siyah ve lacivert renkler de özel bir davet için muhteşem görünür. Derin, siyah eyeliner gibi temel malzemeleri her zaman çantanızda taşıyın.

2. Esmer tenliler için far rengi seçimi

Makyaj yapmaya elverişli cilt renklerinden biri de esmer cilttir. Esmer cilt tonuna sahipseniz bakır, bronz, yeşil ve gri tonlarında far seçimleri yapabilirken mavi ve pembe gibi soğuk alt renklerden uzak durmanızı öneririz. Allık ve ruj seçiminde ise koyu pembe ve kayısı gibi renklere yönelebilirsiniz. Kırmızı ruj ise çarpıcı görünmek isteyen esmerler için ideal seçimlerden biridir.

Ayrıca açık göz farı renklerinden uzak durmalısınız, çünkü açık renkli farlar cildinizi orijinal tonunuzdan daha koyu gösterir. Altın, bakır, gri, safir mavisi, kobalt ve bronz gibi göz farı renkleri esmer tenlere çok yakışır. Siyah göz astarları tercih edilebilir. Işıltılı renkler, koyu tenliler için en iyi sonucu verir.

3. Açık tenliler için far rengi seçimi

Diğer ten renklerine göre daha soluk görünebilen açık tenliler makyajda canlı renklere rahatlıkla yönelebilir. Eğer açık tenliyseniz yeşil, bordo ve mor tonlarının yanında pastel tonlarda far seçimi yapabilirsiniz. Gümüş ve pırıltılı renkler yerine altın tonları sizin için daha doğru bir seçimdir. Ayrıca gri, açık kahve ve açık mavi renklerde uygulanabilen göz kalemleriyle de açık ten rengine sahip kişiler oldukça etkileyici ve hoş bir makyaja sahip olabilirler. Açık pembe ve gül kurusu renginde bir allıkla açık pembe tonlarında ruj seçimi yaparak makyajın daha çarpıcı hale gelmesini sağlayabilirler.

Gözlerinizi öne çıkarmak için pasteller, yeşiller ve morlar kullanın. Açık ten tonunuzla çok fazla kontrast oluşturan renklerden kaçınmaya çalışın. Bu nedenle gri, siyah ve beyazın derin toprak tonlarının sizi iyi gösteremeyebileceğini hatırlayın.
 
Son olarak, göz farı kullanarak koyu makyajı nasıl iyi yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, ipuçlarımıza göz atın.