Dişlerinizi Daha Beyaz Gösteren Ruj


Güzellik
7/04/2023

Sıcacık bir gülümsemenin ve makyajın eşsiz büyüsünün hepimiz farkındayız. Peki, gülümsemenizi makyaj sayesinde en iyi şekilde gösterebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bembeyaz dişlere sahip olmak her zaman kolay olmuyor. Diş bakımınızı ihmal etmeseniz bile, dişlerinizde hayal ettiğiniz beyazlığa kavuşamayabilirsiniz. Bu noktada makyajın gücünden yararlanabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz rujun rengi, dişlerin beyaz görünmesine katkı sağlıyor. Bu yüzden, daha beyaz bir gülümseme yaratmak için çeşitli ruj hilelerine başvurabilirsiniz. Dişleri beyaz gösteren rujlar aynı zamanda daha fotojenik bir gülümsemeye sahip olmanıza da yardımcı olur.

Dişleri Beyaz Göstermede Rujun Etkisi Nedir?

Ruj seçimleri dişleri olduğundan daha beyaz gösterebilir. Tabii bu durumun tam tersi de olabilir. Ruj seçiminde özellikle sarı ve turuncu tonların; diş üzerindeki benzer tonları ortaya çıkardığını da unutmamak gerek. Dişlerinizin bembeyaz bir görünüme kavuşması için doğru ruj seçimi yapmanız önem taşır. Dişlerin beyaz görünmesine yardımcı olan ruj renklerini öğrendiğinizde, diş beyazlatma gibi işlemlere ihtiyacınız da kalmayacak! Peki, dişleri daha beyaz gösteren ruj renkleri nelerdir? Gelin birlikte hangi renk ruj dişleri beyaz gösterir inceleyelim.

·      Mavi Alt Tonlarına Sahip Kırmızı Rujlar Tercih Edin

Dişleri sarı gösteren ruj renklerinin turuncu tabanlı sıcak tonlu rujlar olduğunu, bunun sebebininse dişlere yansıyarak sarımtırak bir renge büründürdüğünden bahsettik. Makyaj uzmanlarına göre; anında parlak bir gülümsemenin en önemli anahtarı mavi alt tonlarında kırmızı bir ruj seçmek! Renk skalasına bakıldığında mavi ve sarı birbirinin karşısında duruyor. Bu sebeple de mavi tonlar dişlerdeki sarı rengi daha az belirgin kılıyor. Dişleri beyaz gösteren kırmızı ruj renkleri arasında böğürtlen, leylak rengi, koyu mavi – kırmızı, erik rengi gibi tonlarda mavi ya da mor alt tonlu rujlar deneyebilirsiniz. Eğer kırmızı renkten hoşlanmıyorsanız, daha soğuk tonlu rujlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin ahududu ya da fuşya rengindeki rujları tercih edebilirsiniz.

·      Açık Tonlu Rujlardan Uzak Durun

Dişlerinizin daha parlak görünmesini tercih ediyorsanız; dişlerinizle iyi bir kontrast sağlamayacak olan açık renklerden kaçınmanız gerekir. Dişlerinizi daha parlak göstererek ön plana çıkarmak için biraz daha koyu tonları tercih etmelisiniz. Saydığımız renklerin yanı sıra dut rengi bir ruj da kullanabilirsiniz.

·      Dudaklarınıza Işıltı Ekleyin

Dişleri beyaz tonlarda göstermenin pek çok yolu bulunuyor. Bunlardan biri de soğuk tonlu rujunun üzerine dudak parlatıcısı sürmek! Parlaklık, dudakları nemli ve daha genç gösteriyor. Bu sayede daha beyaz bir gülümseme elde etmenize yardımcı oluyor. Bu nedenle mor ya da mavi bazlı tonlu rujunuzun üstüne bir kat dudak parlatıcı sürebilirsiniz. Dilerseniz gümüş tonlarında ışıltı da ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey altın ve bronz ışıltılardan kaçınmak. Çünkü az önce de bahsettiğimiz gibi sıcak tonlar, dişin sarı görünmesine neden olur. Aynı zamanda aşırı donuk ya da holografik renk tonları, dudakları çok açık gösterir ve bu da dişlerin daha renksiz görünmesine sebep olabilir.

·      Dudaklarınızı Şımartın

Donuk ve pul pul dökülen dudaklar; dişler ne kadar parlak olsa da gülüşü gölgede bırakır. Bu nedenle düzenli olarak iyi bir dudak nemlendiricisi kullanmanız gerekir. Çatlamış dudaklarınızı besleyici balsam ve dudak maskeleri ile canlandırabilirsiniz. Kuru dudaklar aynı zamanda dişlerin üzerinde herhangi bir plak oluşumunu da vurgulayabilir. Bu nedenle ruj renginiz ne olursa olsun, dudaklarınızın her zaman yeterince nemli olduğundan emin olmalısınız. Düzenli olarak dudak nemlendiricisi kullanmak, dudaklardaki nemin korunmasına ve dudakların daima yumuşak kalmasına yardımcı olur.

·      Mat Rujlardan Kaçının

Mat rujlardan hoşlanıyor olabilirsiniz fakat dişlerinizi daha beyaz göstermek istiyorsanız, mat rujların dokularının dudakları daha kuru gösterdiğini bilmelisiniz. Bu nedenle dişi beyaz gösteren rujlar kullanmak istiyorsanız, mat rujlardan uzak durmanız gerekir.

·      Dudak Kıvrımlarınızı Ortaya Çıkarın

Yüzünüzü şekillendirirken, dudaklarınızı da şekillendirmeyi unutmamalısınız. Bu nedenle dudak kıvrımlarınızı yumuşak bir şekilde vurgulamak amacı ile kapatıcı kullanabilirsiniz. Bu sayede dudaklarınızın daha dolgun görünmesini sağlarken aynı zamanda dudak renginizin de daha fazla öne çıkmasına yardımcı olursunuz. Işığı yansıtmak ve gülümsemenizi daha da aydınlatmak için dudak kavisine ve alt dudağının orta kısmının hemen altına vurgulayıcı bir dokunuş yapabilirsiniz.

·      Gözlere Odaklanın

Eğer gözler yüzün odak noktası olursa, dikkati dişlerinizden uzak tutabilirsiniz. Bunun için klasik dumanlı bir makyaj yapabilir, renkli göz kalemi kullanabilir ya da cesur ve parlak göz farları kullanabilirsiniz. Dilerseniz ışıltı ve parıltı da katarak gözlerinizi daha çok ön plana çıkarabilirsiniz.

·      Bonus: Mavi Giyinin

Mavi renk gitmek; soğuk tonlu, mavi bazlı rujların verdiği etkiyi verir. Yani mavi tonlu kıyafetler dişlerinizi olduğundan daha beyaz gösterecektir! Yine benzer şekilde, diş üzerindeki sarı alt tonların, gerçek beyaz renk ile tezatlık oluşturmasını istemiyorsanız çok fazla beyaz giymemeye özen gösterebilirsiniz.

Dişler Evde Nasıl Beyazlatılır?

Dişlerinizi çeşitli rujlarla ve giyim tüyolarıyla beyaz gösterebilirsiniz. Yine de diş renginizin daha beyaz olmasını istiyorsanız evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri ağız bakım rutininize katarak dişlerinizin beyazlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için diş macununuzu değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Peki, dişler evde nasıl beyazlatılır? Gelin bu sorunun yanıtına birlikte bakalım:

1.   Karbonat Kullanın

Karbonat, ağız bakımında arayabileceğiniz en önemli içeriklerden biri. İçeriğinde karbonat bulunan diş macunları, dişlerinizi çürümeye karşı korur. Ayrıca yapılan araştırmalara göre karbonatın ağız sağlığına katkıları şu şekildedir:

·      Zararlı bakterileri temizleyerek ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

·      Plak ve diş etinde oluşabilecek diş eti iltihabını azaltır.

·      Dişleri doğal yöntemlerle beyazlatma özelliğine sahiptir.

2.   Nane İçerikli Ürünler Kullanın

Nane içeren ağız bakım ürünlerine sıklıkla rastlıyoruz. Test tüpü çalışmalarında nanenin antibakteriyel etkilerini vurgulanıyor. Bunların yanı sıra nane içerisinde yer alan bileşik mentol, dişlerde ferahlık etkisini sağlar. Bu sebeple diş macunlarında nane içeriği olmasına özen gösterebilir ve bu sayede daha temiz daha ferah bir nefese sahip olabilirsiniz.

3.   Florür İçeren Diş Macunlarını Tercih Edin

Ağız ve diş bakımı söz konusu olduğunda, florürden bahsetmeden olmaz. Kemik ve dişlerde de mevcut olan florür minerali; su, bitki, hava, toprak ve kayada da değişen miktarda bulunuyor. Ağız bakımı rutininize ideal miktarda florür içeren diş macunlarını eklemek, aşağıda yer alan faydaları sağlar:

·      Diş minesinde gerçekleşen mineral kaybını azaltır.

·      Diş çürüklerinin erken belirtilerini tersine çevirir.

·      Zayıflamış olan diş minesinin yeniden güçlenmesini sağlar.

·      Zararlı bakterilerin ağız içerisinde büyümesini önler.

Diş etlerinizde sorun olduğunu düşünüyorsanız; konuyla ilgili Diş Mineleriniz Risk Altında Mı adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

4.   Kömür Tozundan Yararlanın

Günümüzde sağlık ve kozmetik dünyasının en büyük trendleri arasında kömürün de yeri bulunuyor. Çeşitli güzellik ürünlerinde ve diş macunlarında kullanılan bir tür olan aktif kömür; Hindistan cevizi kabuklarından, ahşaptan ve aşırı ısıda oksitlenen diğer maddelerden yapılmış bir tozdur. Ağız ve diş sağlığınız için aktif kömür içeren diş macunlarını deneyebilirsiniz. Bu diş macunu içerisinde yer alan aktif kömür, dişlerinizin yüzeyinde meydana gelen yüzey lekelerini de gidermeye yardımcı olur.

5.   Hindistan Cevizi Özünden Faydalanın

Hindistan cevizinin sayısız faydası bulunuyor. Öyle ki saç ve cilt bakımında sıklıkla Hindistan cevizinden yararlanılıyor. Peki Hindistan cevizinin diş sağlığını iyileştirmek için de binlerce yıldır kullanıldığını biliyor muydunuz? Hindistan cevizi yağında yer alan yağ asitleri, ağız sağlığına faydası olan antibakteriyel özelliklere sahip. Bunun yanı sıra ağız kokusu, diş çürümesi, diş eti hastalıklarına da iyi geldiği düşünülüyor.