Yüzeysel tüy alma yöntemleri


Güzellik
8/04/2020
Yüzeysel tüy alma yöntemlerinin nasıl çalıştığı ve cilt bölgelerine uygunluğundan avantaj ve dezavantajlarına her yönü dermatologlar tarafından değerlendirildi.

Islak tıraş

Nasıl çalışır:
Nemlendirilmiş cilt üzerinde kayan bıçaklar tüyü yüzeyde keser. 

Hangi bölgelerde iyi çalışır:
Bacaklar, koltuk altı, bikini bölgesi.

Avantajları:
Hızlı, etkili ve ağrısızdır ve ayrıca ciltteki kuru ve dökülmekte olan cilde nazikçe eksfoliasyon yaparak ekstra pürüzsüz görünüm sağlar.

Dezavantajları:
Tıraş etme çok güzel ve pürüzsüz cilt ortaya çıkarsa da pürüzsüz sonuçları devam ettirmek için bu işlermi sık sık yapmanız gerekir.

Güzellik değerlendirmesi:
Meşgul kadınlar için harika bir seçenek.

Dermatolog notu:
"Tıraş etmek kolay bir seçenektir - ama uygun yapılması önemlidir. Sadece sabun ve su kullanılması ideal değildir çünkü sıklıkla cilde kuru ve çatlak bir görünüm verir. Nemlendirici bir tıraş jeli kullanmak daha iyidir."

Elektrikli tıraş

Nasıl çalışır:
İnce bir eleğe sahip, küçük, elektrikli bir tıraş makinesi cildin yüzeyinden geçerek tüyleri keser. Bıçaklar yatay olarak hareket edip tüyleri eleğin kenarında keser.

Hangi bölgelerde iyi çalışır:
Bacaklar, bikini bölgesi, koltuk altı.

Avantajları:
Hızlı ve güvenlidir ve 'kuru' yapabildiğinizden seyahatte yapması kolaydır. Ayrıca cildi çok hassas olanlar için iyi bir seçenektir.

Dezavantajları:
Tüysüz' görünüm ıslak tıraşta olduğu kadar uzun sürmez. Bıçak uygun bakım gerektirir, yani düzenli olarak temizlenmesi ve yılda bir değiştirilmesi lazımdır.

Güzellik değerlendirmesi:
Nazik ve hızlı bir tüy giderme yöntemi olarak harika.

Dermatolog notu:
"Bu yöntem çoğu kişi için uygun olabilecek kadar nazik, rahat bir tüy giderme seçeneğidir. Ancak cildiniz kesikler veya döküntülerle zaten tahriş olmuş durumdaysa kullanmayın."

Tüy dökücü kremler

Nasıl çalışır:
Tüyü cilt yüzeyinde kimyasal olarak çözer. Uygulandığında krem cilt üzerinde 10 dakikaya kadar bırakılır ve sonra tüy üzerini hafifçe silerek giderilir.

Hangi bölgelerde iyi çalışır:
Üst dudak, bikini bölgesi ve koltuk altı.

Avantajları:
Ağrısız, ucuz.

Dezavantajları:
Bazen uygulaması zor olabilir ve ortalık kirlenebilir. Geleneksel olarak ürünlerin hoş olmayan bir kokusu vardır ama bazıları diğerlerinden daha iyidir. Cilt tahrişi de bir problem olabilir ve bu nedenle uygulamadan 24 saat öncesinde bir yama testi yapmak en iyisidir.

Güzellik değerlendirmesi:
En iyi olarak yüz ve koltuk altları gibi küçük bölgelerde uygulanır.

Dermatolog notu:
"Hassas cildiniz varsa tüy dökücü kremler en uygun seçenek olmayabilir çünkü içlerindeki kimyasallar hem tahriş edici hem alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Daima tüm bacak veya yüz üzerinde kullanmadan önce ideal olarak kolun iç kısmında ve daha da iyisi iki farklı zamanda ufak bir bölgede test edin."