Etkili ve kolay tüy alma yöntemleri

Tüy almak hepimizin güzellik rutininin başında geliyor. Çoğumuzun da aslında severek yaptığı söylenemez ama tam aksi sonuçları elde ettiğimizde, pürüzsüz bir cilde sahip olmayı hepimiz çok seviyoruz. Tüy alma yöntemleri yüzeysel ve kökten olarak sınıflandırılabilir. Acaba hangi yöntem daha hızlıdır ve hangisinin etkileri daha uzun sürer?

Kıl temizlemek için hangi yöntemi seçmeliyim?

1_shutterstock_519909301

“Kıl temizlemek için hangi yöntemi seçmeliyim” diye soruyorsanız eğer, bu yazı sizler için oldukça faydalı olacaktır. Uzman dermatolog Dr. Jennifer Jones bize modern kadının tüy alma yöntemleri hakkında temel bilgiler veriyor. İstenmeyen tüyler, kıl alma yöntemleri ile hızlıca temizlenebilmektedir. Kıl alma yöntemleri çok sayıdadır ve her birinin farklı avantajları ile dezavantajları bulunmaktadır. Tüy alma yöntemleri hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin. Yazının devamında “kıl temizlemek için hangi yöntemi seçmeliyim?” sorusuna da cevap bulacaksınız. Erkeklerin yanında, cücut kılları nasıl alınır kadın okuyucularımızın sıklıkla merak ettiği bir konudur. Vücut kılları nasıl alınır kadın özelinde cevaplanması için, öncelikle büyün yöntemlere göz atmak gerekir.

2_shutterstock_2059561106

 1. Epilatörler:

   Epilatörler vücut kılları nasıl alınır sorusuna cevap olarak başı çekse de kolay tüy alma yöntemleri bununla sınırlı değil. Fakat evinizin rahatlığında kolayca ve etkili bir şekilde kullanılabiliyor olmalı, seyahatte rahat taşınmaları, kompakt ve hafif olmaları tercih nedenlerinin başında geliyor. 

  Nasıl çalışır:

  Dönen cımbızlara sahip bir başı olan, elde tutulan bir cihaz cildin yüzeyinde gezdirilip bu sırada tüyler alınır. Epilatörler ıslak veya kuru olarak kullanılabilen çeşitlere sahiptir. Kimi epilatörlerse hem ıslak hem de kuru kullanıma olanak tanır. Epilatörlerin ortak özelliği tüyleri kökünden almasıdır. IPL gibi epilatörlerse cımbızlı olanlardan farklı çalışarak, tüyleri kalıcı olarak ortadan kaldırmayı hedefler. 

  Hangi bölgelerde iyi çalışır:

  Vücuttaki tüm bölgeler - bacaklar, koltuk altları, kollar, bikini bölgesi ve yüz

  Avantajları:

  Güzellik değerlendirmesi:

  Epilatörler 0,5 mm'ye kadar kısa tüyleri giderebilirken ağda ise optimum sonuçlar için 2 mm tüy uzunluğu gerektirir - bu nedenle göze hoş görünmeyen büyümeyi beklemeye gerek yoktur. Yani “kısa tüyler nasıl alınır?” sorusuna cevap olan bir yöntemdir. Gözle görmekte dahi zorlandığınız tüyleri almak için epilatörleri tercih etmek doğru olacaktır. “Kısa tüyler nasıl alınır?” sorusunun cevabı epilatörlerdir.

  Dermatolog notu:

  “Epilatörlerle tüy kökünden alındığından tekrar çıktığında ucu daha ince bir görünüm verecek şekilde konik olma eğilimindedir. Ayrıca epilatörlerin düzenli kullanımında batık sayısı azaltılabilir."   

 2. Ağda 

  3_shutterstock_514913836

  Nasıl çalışır:

  Sıcak veya soğuk ağda cilde tüylerin büyüme yönünde uygulanır. Sertleştikten sonra üzerine kumaş şeritler yerleştirilip büyümenin yönünün tersine hızla çekilir ve beraberinde tüyler de gelir. Alternatif bir seçenek önceden hazırlanmış ağda stripleridir.

  Hangi bölgelerde iyi çalışır:

  Bacaklar, bikini, kaşlar, koltuk altları ve üst dudak.

  Avantajları:

  Dezavantajları:

  Güzellik değerlendirmesi:

  Günlük tüy almayı sıkıntılı buluyorsanız ve profesyonel işlemin ücretini ödeyebilecekseniz harika.

  Dermatolog notu:

  “Ağda yaptığınız zaman aslında yüzey cilt hücrelerini alıyorsunuz ve bu nedenle cilt sonra kuru kalabilir. İdeal olarak aloe vera içeren, rahatlatıcı bir losyon sürün.”

   

 3. İplikle çekme

  4_shutterstock_1169347984

  Nasıl çalışır:

  Her tüyün etrafına ince pamuk ipliği parçaları sarılır ve sonra hızla çekilir ve beraberinde tüyleri çeker.

  Hangi bölgelerde iyi çalışır:

  Kaşlar ve üst dudak gibi küçük, narin bölgeler.

  Avantajları:

  Dezavantajları:

  Güzellik değerlendirmesi:

  Kaşlar için harikadır - bir kez denedikten sonra çoğu bunu tercih eder.

  Dermatolog notu:

  "İplikle çekme cilt için çok rahatsız edici değildir ve bu nedenle üst dudak ve kaş gibi özellikle duyarlı bölgelerde kullanılması faydalıdır."

   

 4. Lazer / IPL gibi ışık tabanlı tüy giderme

  5_shutterstock_1561778506

  Nasıl çalışır:

  Dar ve konsantre bir ışın cildin küçük alanlarına odaklanır. Işık cilt yüzeyi altındaki tüy folikülündeki pigment tarafından emilir ve böylece tüy folikülünü ısıtıp büyüme döngüsüne bağlı olarak (sadece anajen) tüy büyümesini engeller. Cildiniz ne kadar açık renk ev tüyleriniz ne kadar koyu renkse tedavi o kadar fazla işe yarar.

  Hangi bölgelerde iyi çalışır:

  Bikini, koltuk altı, üst dudak.

  Avantajları:

  Dezavantajları:

  Güzellik değerlendirmesi:

  Üst dudak gibi sizde sıkıntı yaratan bölgeler için harika ama normal tüy alma seçeneği olarak abartılı.

  Dermatolog notu:

  "Lazer tüylerdeki pigmente 'odaklanarak' çalışır - bu nedenle tüy renginiz cilt renginize ne kadar yakınsa yanma ve nedbe dokusu oluşması riski o kadar yüksektir. Bu nedenle ideal kombinasyon soluk cilt üzerinde koyu renk tüylerdir. Koyu renk cildiniz varsa bu tekniğe kalkışmadan önce iyice düşünmelisiniz."

  7 adımda mükemmel tıraş