Sivilceler hakkında bildiklerimiz ve bilmediklerimiz


Güzellik
24/10/2018
Sivilceler hakkında her gün pek çok şey duyuyoruz. Bunlardan kimileri doğru, kimileri ise efsaneden öte gitmiyor.

12 yaşımızdan itibaren yüzleşmeye başladığımız sivilceler, en iyi ihtimalle birkaç yıl boyunca canımızı sıkmaya devam ediyor. Ama kimi bünyelerde erişkinlikte de yakamızı bırakmıyor. Sivilcelerle daha kolay başa çıkmanızı engelleyen 5 efsaneyi OLAY sizin için tahtından indiriyor.

Efsane 1: Erişkinlerde sivilce olmaz

Romantik bir akşam yemeği ya da önemli bir iş görüşmesinden hemen önce yüzde patlak veren bir sivilceyle savaşmak durumunda kalan herkes bilir ki, sivilce yalnızca ergenlere mahsus bir problem değil. Çünkü cilt bozuklukları genellikle bedende önemli hormonal değişiklikler gerçekleştiği zaman ortaya çıkar. Ve bu durum erişkinlikte de geçerlidir. Örneğin kullandığımız kimi ilaçlar, hatta stres bile hormon dengemizi etkileyebilir. Ve elbette, hamilelik ve menopoz gibi zamanlarda da hormonlar değişir ve cilt de tepki gösterir.

Efsane 2: Çikolata sivilceye sebep olur

Bir parça şekeri ya da lezzetli bir fincan kahveyi cildinizin sağlığı için reddettiğiniz oldu mu? Çikolata, fıstık ezmesi ya da kafeinin sivilce yaptığına dair hiçbir inandırıcı delil bulunmuyor. Fakat şunu kesin olarak biliyoruz, yeterince su içmek, her anlamda sağlığınıza yararlı olduğu gibi, cildinizin nem dengesini koruyarak güzelliğinize de yararlı.

Efsane 3: Sivilceniz varsa güneş kremi kullanmayın

Cildinizin sağlığı için güneşten korunmanız çok önemli, ama güneşten yararlanmanız da gerekiyor. Eğer güneş kreminizin sivilceye sebep olduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen bu, kullandığınız ürünün formülünden kaynaklanıyordur. Neyse ki, pek çok farklı güneş kremi var bugün. Dolayısıyla hassas cildiniz için aralarından en uygun olanı seçebilir, daha da iyisi üzerinde "non-comedogenic" (komedojenik olmayan) formülleri tercih edebilirsiniz. Böylece ürünün gözeneklerinizi kapatmadığından emin olabilirsiniz. Cildiniz size minnettar kalacak.

Efsane 4: Cilt bakımı sivilceyi engellemez, en iyi ihtimalle görünürlüğünü bir miktar pudra kapayabilirsiniz.

On yıllar önce bu doğruydu. Yağlı ve koyu bakım ürünleri gözenekleri kapatıyor ve sivilceye neden olabiliyordu. Oysa bugün daha hafif formüller cildin nefes almasına izin verdiği gibi, cilt yapısından kaynaklanan çeşitli bozuklukları da ortadan kaldırıyor, böylece sivilceyle mücadeleye destek olabiliyorlar. Bunun da ötesinde yeni ürünler, örneğin Olay Total Effects BB SPF15 kremi ya da Olay Essentials Complete SPF15 kremi güneşten koruyup cildin nem dengesine de katkıda bulunuyor.

Efsane 5: Güneşlenmek sivilceyle mücadeleye yardımcı olur

Kimileri güneş ışınlarının cildin yağlı dokusunu dengelediğini, hatta sivilcelere neden olan bakterileri ortadan kaldırdığını düşünüyor. Aslında güneş geçici de olsa cildinizi kurutabilir ya da daha az yağlı hissetmenizi sağlayabilir. Fakat aslında cildiniz gene de yağ üretmeye devam eder. Ayrıca UV ışınlarında bulunan radyasyon cildinize, sivilcelere neden olan bakterileri ortadan kaldıracak derinlikte nüfuz etmez.

Efsane 6: Temiz ciltte sivilce olmaz

Ergenlerde yapılan araştırmalar yüzün günde iki kez yıkanmasının, bir kez yıkanmasından ya da hiç yıkanmamasından iyi sonuç verdiğini gösteriyor. Ancak çok fazla temizleyici ürün kullanmak da cildi rahatsız eder. Üstelik bu yüzden ortaya çıkacak cilt sorunları da sivilceye çok benzer. Dolayısıyla cilt bakımında asıl gözetilmesi gereken şey dengedir. Günlük cilt bakım rejiminizde cildinizin ihtiyaçlarını