Merve Özkaynak’tan cilt lekeleri için doğal maske tarifleri


Güzellik
11/01/2022

Merve Özkaynak’tan cilt lekeleri için doğal maske tarifleri

Cilt lekeleri özellikle güneş sonrası ya da sivilcelerden sonra daha belirgin hale gelebiliyor. Cilt lekeleri için doğal maskeler, peelingler veya uzman yardımı etkili olabiliyor. Peki cilt lekelerini nasıl önleriz ve nasıl başa çıkarız?

Sivilce ve akne problemleri de cilt lekelerinin diğer nedenleri arasında yer alıyor. Kişilerin özgüven problemi yaşamasına neden olan bu tip cilt sorunları için etkili bakım önerileri ve maskelerden yararlanarak kurtulmak mümkün. Cilt lekeleri için doğal maske kullanmak normale dönme sürecinizi hızlandıracaktır. Ayrıca yüz lekeleri için doğal maske kullanmak, cildiniz için önemlidir. Yüzünüzde oluşan lekelere kimyasal içerikli maskeler uygulamak lekeleri artırabileceği gibi cildinizde alerjiye de sebebiyet verebilir. O sebeple yüz lekeleri için doğal maske kullanmanızı öneriyoruz.

Cilt lekeleri için doğal maske evde bulabileceğiniz birkaç malzemeyle kolayca hazırlanabilir. Hazırlaması kolay, uygulaması basit ve en önemlisi doğal içeriğe sahip maskeler, lekelerden kurtulmak için en önemli yardımcılarınız. Bir başka deyişle, cilt lekeleri için maske evde hazırlaması kolay bir karışımdan ibarettir.

Merve Özkaynak Yüz Maskesi

İşte cilt lekeleri için doğal maske tarifleri:

Cilt lekeleri için maske hazırlamadan önce, uygulayacağınız maskenin içinde bileşenleri tanımzanız da önemlidir. Cildi güneşten koruyarak ve asidi yüksek meyvelerden yapılmış doğal maskelerden faydalanarak lekelerden kurtulmak mümkün. Cilt lekeleri için maske tariflerini düzenli olarak uyguladığınızda ve cilt bakımınıza özen gösterdiğinizde iyi sonuçlar almaya başlayacaksınız. Cilt lekeleri için maske kullanmak istiyor ve doğal reçeterler arıyorsanız, Merve Özkaynak’ın sizler için hazırladığı tariflere göz atın!

Cilt lekeleri için doğal maske kullanmanın bir diğer artısı da vücudunuza kimyasal materyallerin değmiyor oluşu. Bu sebeple cilt lekeleri için doğal maskeler sıklıkla kullanılmaktadır.

Cilt lekeleri için maskte tariflerini sizler için derledik.

1. Bal ve limon maskesi

•    2 kaşık organik bal
•    1 kaşık limon suyu

Bal ve limonu bir kapta karıştırarak cilt lekelerinin yoğun olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz. 20 dakika kadar ciltte kalan maskeyi daha sonra ılık su ile yıkayarak cilt tipine uygun bir nemlendirici ile bakımı tamamlayabilirsiniz. Maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.
Balın iyileştirici ve nemlendirici yapısı limonun asidik yapısı ile birleşince cilt lekelerini beyazlatan ve yok eden bir etkiye sahip. Yüz lekeleri için maske arıyorsanız, bu maske tarifini kullanabilirsiniz.

2. Karpuz ve pirinç maskesi

•    2 kaşık karpuz
•    1 kaşık pirinç

Bir kap içerisinde iki kaşık karpuzu ezip suyunu çıkarın. Daha sonra karpuzdan elde edilen suya 1 kaşık pirinç ekleyerek karıştırıp bir gece dolapta bekletin. Ertesi gün karışımı mikserden geçirerek cildinize uygulayabilirsiniz. Maskeyi haftada 1 kez yapabilirsiniz.
Maskeyi cildinizdeki lekeli bölgelere sürerek 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra maskeyi ılık su ile yıkayın. Karpuz tam bir peeling etkisi ile cildi leke ve ölü hücrelerden arındırırken pirinç cildi nemlendirir ve gözenekleri temizler. Yüz lekeleri için maske kullanmak istiyorsanız, bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

3. Bal ve çilek maskesi

•    4 adet çilek
•    2 kaşık organik bal

Cilt beyazlatıcı yapısı ile çilek cilt lekelerine karşı en etkili meyvelerden biri. Çilekleri çatalla ezerek 2 kaşık organik balı çileklerin üzerine ekleyin. Maskeyi iyice karıştırarak cildinize uygulayın ve yaklaşık 20 dakika boyunca ciltte kalmasını sağlayın. Daha sonra maskeyi ılık su ile yıkayın.
Dilerseniz cildinize nemlendirici sürebilirsiniz. Maskeyi en az haftada 1 uygularsanız etkisini kısa zamanda görebilirsiniz. Eğer cildinizde lekelenme çoksa maskeyi 1 ay boyunca haftada 2 kez de uygulayabilirsiniz. Bu tarif yüz lekeleri için maske tarifi olarak da kullanılabiliyor.