Merve Özkaynak’tan cilt lekeleri için doğal maske tarifleri

Güzellik
24/08/2020
Cilt lekeleri özellikle güneş sonrası ya da sivilcelerden sonra daha belirgin hale gelebiliyor. Peki nasıl başa çıkarız?

Sivilce ve akne problemleri de cilt lekelerinin diğer nedenleri arasında yer alıyor. Kişilerin özgüven problemi yaşamasına neden olan bu tip cilt sorunları için etkili bakım önerileri ve maskelerden yararlanarak kurtulmak mümkün. 

İşte cilt lekeleri için doğal maske tarifleri; 

Cildi güneşten koruyarak ve asidi yüksek meyvelerden yapılmış doğal maskelerden faydalanarak lekelerden kurtulmak mümkün. Doğal maskeleri düzenli olarak uyguladığınızda ve cilt bakımınıza özen gösterdiğinizde iyi sonuçlar almaya başlayacaksınız.

1. Bal ve limon maskesi

  • 2 kaşık organik bal
  • 1 kaşık limon suyu 

Bal ve limonu bir kapta karıştırarak cilt lekelerinin yoğun olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz. 20 dakika kadar ciltte kalan maskeyi daha sonra ılık su ile yıkayarak cilt tipine uygun bir nemlendirici ile bakımı tamamlayabilirsiniz. Maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. 

Merve Özkaynak Yüz Maskesi

Balın iyileştirici ve nemlendirici yapısı limonun asidik yapısı ile birleşince cilt lekelerini beyazlatan ve yok eden bir etkiye sahip.

2. Karpuz ve pirinç maskesi

  • 2 kaşık karpuz
  • 1 kaşık pirinç 

Bir kap içerisinde iki kaşık karpuzu ezip suyunu çıkarın. Daha sonra karpuzdan elde edilen suya 1 kaşık pirinç ekleyerek karıştırıp bir gece dolapta bekletin. Ertesi gün karışımı mikserden geçirerek cildinize uygulayabilirsiniz. Maskeyi haftada 1 kez yapabilirsiniz. 

Maskeyi cildinizdeki lekeli bölgelere sürerek 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra maskeyi ılık su ile yıkayın. Karpuz tam bir peeling etkisi ile cildi leke ve ölü hücrelerden arındırırken pirinç cildi nemlendirir ve gözenekleri temizler.

3. Bal ve çilek maskesi

  • 4 adet çilek
  • 2 kaşık organik bal

Cilt beyazlatıcı yapısı ile çilek cilt lekelerine karşı en etkili meyvelerden biri. Çilekleri çatalla ezerek 2 kaşık organik balı çileklerin üzerine ekleyin. Maskeyi iyice karıştırarak cildinize uygulayın ve yaklaşık 20 dakika boyunca ciltte kalmasını sağlayın. Daha sonra maskeyi ılık su ile yıkayın. 

Dilerseniz cildinize nemlendirici sürebilirsiniz. Maskeyi en az haftada 1 uygularsanız etkisini kısa zamanda görebilirsiniz. Eğer cildinizde lekelenme çoksa maskeyi 1 ay boyunca haftada 2 kez de uygulayabilirsiniz.