Işıl Işıl Bir Cilt İçin Cilt Bakım Önerileri


Güzellik
17/11/2022

 Her insan pürüzsüz görünen, sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Bunun için ise cilde uygun ürünler kullanarak düzenli bir bakım rutini oluşturmak gerekir. Cildinizi çok iyi tanımanız bu noktada önem kazanıyor çünkü aksi takdirde yanlış ürünler kullanarak cildinize istemeden zarar verebilirsiniz. Sizin için herkesin uygulaması gereken cilt bakımı rutini önerileri hazırladık. Keyifli okumalar!

En Önemli Cilt Bakım Önerisi İyi Beslenin

Cildin esnekliğinin artması, neminin korunması, yaşlanma belirtilerinin azalması gibi durumlar için, iyi beslenmek önem taşır. Cilde iyi gelen vitaminler arasında yer alan A, C, E, F vitaminleri içeren besinleri tüketmek, cilt dokusunun bütünlüğünün sağlanmasına yardımcı olur. Özellikle C vitamini; renk farklılığı, doku bozukluğu, matlık gibi sorunların düzelmesini sağlar. Bunların yanı sıra cilt için çinko ve selenyum mineralleri de cilt katmanları için hayati bir önem taşır. Soğuk havalarda ise Omega-3 tüketilmesi gerekir. Ayrıca sık alkol, kahve, çay ve sigara tüketiminden de kaçınmalısınız. Dilerseniz bir uzman ile görüşerek ihtiyaç halinde gerekli mineral ve vitaminleri takviye olarak alabilirsiniz.

shutterstock_1170991717

Yüzünüzü Ilık Su ile Yıkayın

Her sabah yüz yıkamak, zinde uyanmanın en önemli unsurlarından biri olarak biliniyor. Peki yüz yıkamanın cildiniz için önemini biliyor musunuz?

Uzmanlar yüzün her gün ılık su ile yıkanmasını tavsiye ediyor. Üstelik duş esnasında yüzünüzü yıkamak istiyorsanız, suyun sıcaklığına bu noktada da dikkat etmeniz gerekiyor Eğer sıcak su ile duş alıyorsanız, yüzünüzü durularken suyu ılık bir seviyeye getirmeniz önem taşıyor. Aksi takdirde sıcak su cilt bariyerlerine zarar verebilir, bu durum da oldukça kuru ve hassas bir cilde neden olabilir.

shutterstock_1149647606

Yastık Kılıfınızı Sık Değiştirin

Yastık kılıfları pek çok bakteri, toz ve yağa ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle yastık kılıflarını iki günde bir değiştirmek önem taşıyor. Ayrıca yastık kılıfınızı ipek, saten gibi kumaşlardan tercih edebilirsiniz. Bu tip kumaşlar cilde ve saça zarar vermiyor ve ışıl ışıl bir görünümü destekliyor.

shutterstock_1292227048

Bol Bol Su İçin

Bol su içmek hem cildin parlak görünmesini sağlıyor hem de toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Kan dolaşımını da düzenleyen su, cildi nemli tutma konusunda da fayda sağlıyor. Bu nedenle her gün mutlaka 2,5 litre su tüketmek önem taşıyor.

shutterstock_1931621699

İyi Uyku Işıl Işıl Bir Cilt İçin Önemli

İyi bir uyku cilt için büyük önem taşıyor. Uyku, vücudun kendi kendini onardığı bir zaman dilimi olarak biliniyor. Ayrıca uyku esnasında cildin kan aşırı hızlanıyor, UV ışınlarına maruz kalan ciltler onarılıyor. Bu nedenle iyi ve düzenli bir uyku, ışıl ışıl bir cilde giden yolun en önemli adımları arasında yer alıyor.

shutterstock_1865174134

Cilt Tipinize Uygun Ürünler Seçin

Çeşitli kozmetik ürünler, cilt sağlığını desteklemek amacı ile kullanılıyor. Yine de cilt tipinize uygun olmayan bir ürün tercih ettiğinizde beklediğiniz sonucun tersi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle cilt tipinizi iyi bilmeniz ve ona uygun ürünler kullanmanız gerekir. Cilt bakım ürünleri cildin canlılığını, nemini ve esnekliğini korumak için her gün kullanılması gereken ürünler arasında yer alır. Bakım ürünleri tercih ederken mümkün olduğunca doğal içeriğe sahip olan ürünleri seçmek iyi bir fikir olabilir. Yağlı, kuru, karma gibi cilt tipleri için kullanmanız gereken ürünlerin içerikleri değişiklik gösterir. Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız, bir dermatologdan destek alabilirsiniz.

shutterstock_1114578266

Cildinizi Besleyin ve Nemlendirin

Yüz nemlendirici ürünlerin, sabah ve akşam kullanılması gerekir. Aynı zamanda gün içerisinde cildinizin kuruduğunu hissettiğinizde nemlendirici kullanabilirsiniz. Nemlendirici ürünler cildin canlılığını ve esnekliğini korur.

Nemlendirici olarak cilde iyi gelen yağlar da kullanabilirsiniz. Kuşburnu çekirdeği yağı, çay ağacı yağı, jojoba yağı gibi yağ türleri cilde iyi gelen yağlar arasında yer alır.

shutterstock_646496392

Peeling Yapın

Cilt tipinize uygun ürünlerle peeling uygulayarak cildinizi ölü hücrelerden arındırmanız gerekir. Ürün seçiminde cilt tipinizin yanı sıra alkol içermeyen, nemlendirici özelliği olan ve antioksidan içerenleri tercih etmeniz önem taşır.

shutterstock_1608606325

Yüz Masajını Cilt Bakım Rutininize Ekleyin

Yüz bakımı yaptıktan sonra cildinizi ödüllendirmek için yüz masajı yapabilirsiniz. Bu işlem hem mental hem de fiziksel olarak rahatlamaya da yardımcı olur. Üstelik yüz masajı cildin canlı bir görünüm kazanmasını sağlar. Yüz masajı ayrıca stresi azaltır, kırışıkların oluşumunu ve cildin sarkmasını önleyebilir, kızarık görünümün azalmasına destek olur.

Braun FaceSpa Pro ve Cilt Bakım Aletleri ile Yeni Bir Cilt

Braun Sil Epil, cilt sağlığınızı önemsiyor. Braun FaceSpa Pro cilt bakım seti ile cilt bakımınızı keyifle yapabilirsiniz. Set içerisinde ağdanın yakalayamadığı 0.02 mm’ye kadar tüyleri nazik bir biçimde alan epilatörün yanı sıra cildinize doğal parlaklık kazandıran yüz fırçası da yer alıyor. Bu yüz fırçası sayesinde yüzünüzdeki makyajı ve kiri nazikçe temizleyebilirsiniz. Ayrıca microVibration bakım başlığını yüz masaj aleti olarak kullanabilirsiniz. 

Haftalar boyu pürüzsüz bir cilt için Braun Silk Epil 9 9720 tercih edebilirsiniz. Ürün su geçirmez yapıda olduğu için duş esnasında epilasyon yapabilirsiniz. Acı hissini azaltmaya yardımcı olan ürün, doğru miktarda basınç uygulanması için kırmızı ışıkla yönlendirme yapar. Bu sayede cildinizi tahriş olmaktan korur.

_-P_3609_190427_KV_