Hassas Cilt Bakımı Önerileri

Güzellik
17/06/2021

Cildiniz kimi ürünlere kızararak, yanarak ya da karıncalanarak mı tepki veriyor? Kimi ortamlarda cildiniz kuruyor, kaşınıyor ya da pul pul dökülmeye mi başlıyor?Hassas cilt bakımı bu noktada önem taşır. Önerilerimizi keşfedin.

Hassas cilt nedir?

Hassas cilt nedir? Normal cilde kıyasla, iç ve dış etmenlere karşı daha fazla tepki gösteren ciltlere hassas cilt denir. Hassas ciltler iç ve dış faktörlere karşı kızarma, pul pul olma, isilik, sivilce, yanma veya batma şeklinde tepki gösterir. Hassas cilt bakımı bu noktada önem taşır.

Hassas cilt bazen aksesuarlara da tepki gösterebilir. Altın olmayan küpeler, yanaklarda kızarıklığa sebep olabilir. Evcil hayvanlar da hassas ciltte kızarıklığa sebebiyet verebilir. Eğer “Hassas cilt nedir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız, yukarıdakilere benzer cilt tepkimeleri sizin de hassas cildinizin olduğu anlamına gelebilir.


Hassas cilt nasıl anlaşılır?

Cildiniz kimi ürünlere kızararak, yanarak ya da karıncalanarak mı tepki veriyor? Kimi ortamlarda cildiniz kuruyor, kaşınıyor ya da pul pul dökülmeye mi başlıyor? Eğer bu sorulardan en az birine "evet" cevabını veriyorsanız, hassas cilde sahip milyonlarca kadından birisiniz demektir ve hassas cilt bakımına ihtiyacınız vardır.

Aslında bakılırsa hassas cilde sahip olanların sayısı, normal cilde sahip olanlardan çok daha fazla. Kadınların yüzde 69'u, erkeklerin ise yüzde 64'ü hassas ciltli. Yüz ise cilt hassasiyetinin en çok gözlendiği alan, ancak bu hassasiyet vücudun herhangi bir yerinde de görülebilir.

 

Hassas ciltler neden her şeye tepki gösteriyor?

Dermatologlar hassas cildin stratum korneum tabakasında, yani en dışta kalan yüzeyinde sinirlerin normalden daha duyarlı olduklarına inanıyorlar.

Dolayısıyla hassas ciltler pek çok nedenle reaksiyona geçebiliyorlar.

  • Çevresel faktörler, mesela ultraviyole ışınlar, rüzgar, sıcak, soğuk, hava kirliliği ve nem;
  • Her gün kullandığınız ürünler, kozmetikler, makyaj malzemeleri;
  • Hatta cildinize yakın kullandığınız giysiler...

Bunun yanı sıra her gün maruz kaldığınız yorgunluk ve stres de cilt hassasiyetini artırabilir. Stres seviyesi arttığında, cilt katmanlarındaki sinir uçları çeşitli kimyasallar salgılamaya başlar. İşte bu yüzden kızarma, kuruluk ya da iltihaplı yaralarla karşılaşırsınız.

Hassas ciltler nasıl bakım yapmalı?

Hassas ciltlerin bakımı düşündüğünüz kadar zor değildir. Elbette normal cilde oranla daha çok sorun çıkacak ve siz de onları çözmekle uğraşacaksınız, ancak bu sorunların hiçbiri sizi güzel bir cilde sahip olmaktan alıkoymayacak.

  • Her şeyden önce, hassas cilt bakımında yumuşak dokulu, hatta en iyisi hassas ciltler için tasarlanmış ürünlerden yararlanmalısınız. İçinde şu maddeler olan ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız: Kalker, parfüm, renklendirici, sert dokulu kese ya da fırça gibi aşındırıcılar... Jeller, temizleme yağları cilt temizliğinde en iyi tercihler olmayacaklar. Bunlar yerine ölü hücreleri temizlerken içeriğinde meyve asidi bulunan  ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Allantoin, bisabolol, propolis, ale vera, provitamin B5 gibi doğal, organik içeriğe sahip ürünleri tercih edin. Bu içerik güneşten korunmak için kullandığınız ürünlerde de tercih nedeniniz olmalı.
  • Aynı nokta makyaj malzemeleri için de geçerli: Doğal mineral içeren yüz pudrası ve far kullanın. Ciltte uzun süre kalan makyaj malzemelerinden uzak durun, çünkü cildinizin zarar görmesine neden olabilirler.
  • Gün içinde cildinizi mineralli suyla nemlendirin, böylece daha taze bir görünüm kazanmasını sağlamış olursunuz. Geceleri mutlaka makyajınızı temizleyin. Bunun için de misel ya da süt içeren bir losyon kullanın.
  • Aldığınız bir ürünü 24 saat boyunca bileğinizde denedikten sonra yüzünüze ya da vücudunuza uygulayın. Böylece cildinizin reaksiyonunu ölçmüş olursunuz. Size iyi gelen bir ürün bulduğunuzda kolayca değiştirmeyin, o ürünü kullanmaya devam edin. Hassas ciltler değişiklikten hoşlanmazlar.
  • Aşırı ısı dereceleri, hem çok sıcak hem de çok soğuk ortamlar cildinize iyi gelmeyecektir. Bu tür ortamlarda bulunmamaya çalışın.
  • Kimi kozmetik markaları hassas ciltlere özel ürünler geliştiriyorlar. Bu ürünler cildiniz için diğerlerinden daha kullanışlı olabilir sizin cildiniz için. Örneğin, Olay Hassas Ciltler için Kırışıklık Karşıtı setinin içinde gündüz ve gece kremlerinin yanı sıra bir de losyon bulunuyor. Böylesi bir set ürünler arasında da uyum sağlayacak, cildinize iyi gelecektir. Günlük bakımınız için bu tür bir set edinebilirsiniz.

 

Hassas cilt nasıl güçlendirilir?

 

Alerjenlerden uzak durun.

Parfüm, yağ, alkol veya farklı özler içeren ürünleri kullanmayın.

Kil maskeleri kullanmayın.

Cilt üzerindeki yüzeyi zedeleyebilecek peeling gibi ürünleri doktora danışarak kullanın.

Cildi soyan veya kuru bırakan ürünler kullanılmamalı.

Güneşe karşı korunun.

Cildi serin tutmaya çalışın.

Hassas ciltlere özel üretilmiş temizlik ve nemlendirme ürünleri kullanın.

Antioksidan beslenerek hassas cildi güçlendirin.

Benzer antioksidanları içeren cilt ürünleri kullanın.
Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz:  https://www.kadinlarbilir.com/ev/yemek-tarifleri/recel-ve-marmelat-yapalim