Günlük Cilt Bakımı Önerileri


Güzellik
4/04/2022
Cildiniz size büyük bir hediye. Eğer cildiniz sağlıklı ise size başka hiçbir şekilde elde edemeyeceğiniz güzellikte bir görünüm sağlayabilir. Yorgun bir cilt ise hemen yüzünüze ve havanıza yansır.
 
Sağlıklı ve güzel bir görünüm için hepimiz çeşitli araştırmalar yapar ve rutinler geliştiririz. Genellikle cilt bakımı önerileri araştırırken  cildin yapısına ve fiziksel etkenlere odaklanırız.Çoğunlukla her gün üzerimize giysi gibi alıp çıktığımız stres faktörünü unuturuz. İşin gerçeği; stres de cildimizin yapısını bozar, kırışıklıklara, sivilcelere neden olur, cildimizi kuru ve pürüzlü bir yapıya büründürür. İşte bu yüzden cilt bakımı tavsiyelerinin en başında stresten uzak durmak geliyor. Derin nefes alarak, egzersiz yaparak, meditasyon ve yoga ile gevşemeyi, stresle mücadele etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Stres faktörünü en aza indirdiğinizde, günlük cilt bakımı için  bir rutininiz olduğunda ve günlük yüz bakımı hayatınızın sabit bir parçası haline geldiğinde  yüzünüzdeki değişimi hemen hissedeceksiniz.
 

Günlük yüz bakımı nasıl yapılır?Cilt bakımı tavsiyeleri 4 temel başlıkta toplanabilir:  Temizlemek, nemlendirmek, tonlamak ve beslemek.Uzmanlaşmış cilt bakımı markaları ürünlerini bu dört temel harekete göre üretirler. Örneğin, yaşlanma karşıtı Olay Regenerist rejimi bu dört hareketin üçünü bir arada sunar. İlave olarak kendinize sadece bir temizleme ürünü seçmeniz yeterli olur.Şunu hatırlamakta fayda var: Bu adımlar yalnızca yüz için cilt bakımı önerileri değil, bedeninizin baştan ayağa her noktası için gerekli. Çok fazla zaman gerektirdiğini düşünebilirsiniz. Ama unutmayın ki cilt bakım ritüelini bir zorunluluk olmaktan çıkarıp zevke dönüştürmek de gevşemenin önemli bir parçası.  

Günlük cilt bakımı için 4 önemli adım

1.    Temizlik ve ölü hücrelerden kurtulmak

Yüz bakımı önerileri listesinde en başta gün boyu biriken tozu ve yağı temizlemek geliyor. Bunun için doğal sabun ve temizleyicilerden yararlanın. Çünkü cildinize iyi davranır, kurumasını önlerler. Cildinizi musluk suyuyla temizleyebilirsiniz. Ilık olduğu müddetçe kurumaya da neden olmaz.
Cildinizin tazeliğini koruması için düzenli olarak ölü hücreleri de temizlemelisiniz. Bunun için üretilmiş özel bir ürün kullanmazsanız, cildinizin kurumasına ve sarkmasına neden olabilirsiniz. Bunun için cildinizi kurutmayacak ama canlanmasına katkıda bulunacak bir ürün arayın. Yüz için yapılmış özel bir fırça ya da sünger taşı kullanabilirsiniz.

2.    Nemlendirmek

 Cilt bakımı önerileri arasında belki de en önemlilerinden biri cildin nem seviyesini korumaktır.  Kısacası, nemlendiriciniz, cildinizin en iyi dostudur. Canlı ama yağlı olmayan bir yüz istiyorsanız, jel ya da sıvı ürünler denemelisiniz. Gün boyunca tazeleyici losyonlar, serumlar yardımıyla cildinizin görüntüsünü ve sağlığını destekleyebilirsiniz.

3.    Tonlama

Yüz bakımı önerileri söz konusu olduğunda tonlamayı göz ardı edemeyiz. Tonlama için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri cildinizi termal su spreyi ile hareketlendirmek. Bu ürünler mineral yönünden zengin antioksidanlar olarak cildinizin yapısını korur ve güçlendirirler. Ayrıca cildinizin pH değerini de dengeler.

4.    Beslemek

Günlük yüz bakımı sadece gündüz saatlerine özel değil, geceyi de kapsayan bir rutin. Cildiniz geceleri doğal bir kendini onarma sürecine girer. Bu nedenle uyku her şey için olduğu gibi güzellik bakımı için de önemli. Ayrıca vakit bulabiliyorsanız gündüz güzellik uykusuna yatmak gibisi de yoktur.  Günlük cilt bakımı rutininizi geceleri uygulayacağınız masajla birleştirerek bedeninizdeki gerginlikten kurtulabilirsiniz. Bakım rutininizde antioksidan ve diğer restore edici içerikten yana zengin ürünleri tercih edin. Yağlı ürünlerden de o kadar korkmayın.

Son olarak, günlük yüz bakımı önerileri arasında yer almasa da arada bir kendinizi sevdiğiniz koku ve yağlarla şımartmayı da unutmayın. Özellikle lavanta, sakinleştirici özelliğiyle içinizi rahatlatacaktır. Yastığınıza bir damlacık lavanta esansı damlatarak uykunuzun daha da güzelleşmesini sağlayabilirsiniz.