Cildin kararması neden olur ve nasıl giderilir

Kimi günlerde aynaya baktığınızda cilt kararması fark ediyor ve bir şeylerin yolunda gitmediğini hissediyorsanız ipuçlarımıza göz atın. Bu durum çeşitli şekillerde dikkatinizi çekebilir: Sağlıksız bir bronz rengi, hafifçe altın rengine bürünme ya da birkaç ton koyulaşma… Cilt sorunları arasında en ürkütücü görünenlerden biri olsa da bu problemin üstesinden kolayca gelinebilir.

Cilt kararması neden olur?

1_En-1500px_shutterstock_2124368729

Dermatologlar cilt kararması sorununun ortaya çıkmasına pek çok şeyin sebep olabileceğine dikkat çekiyor ve her birine özel bir çözüm uygulanması gerektiğini söylüyorlar. Başka bir deyişle cilt kararması nedenleri karşımıza pek çok farklı şekilde çıkabiliyor. Peki cilt kararması nedenleri nelerdir? Bunun pek çok sebebi olabilir. “Cilt rengi neden koyulaşır?” sorusuna birlikte yanıt arayalım.

Cildin alt tabakalarında nem kaybı

2_En-1500px_shutterstock_1850435722

Eşitsiz cilt rengi, cildin at katmanlarındaki dokuların düzgün çalışmamasından kaynaklanabilir. Bu durum kimi zaman dışardan fark edilemez, ancak kimi zaman da cilt kararması şeklinde tezahür edebilir. Bu durumda derinlemesine etki eden bir nemlendirici kullanmak gerekir. Bu şekilde cildin nem dengesi yeniden düzenlenir ve cilt hücrelerinin doğal şekillerini kazanmaları sağlanır. İdeal çözüm vitamin ve mineral yönünden de zengin bir nemlendirici ile cildin kendini onarmasıdır. Suya benzer dokuları olan ürünler cildinizin en kuru alanları tarafından bile kolayca emilirler. Bununla birlikte düzenli olarak krem kullanmak da önemlidir. Çünkü arada bir kullanılan ürünlerle uzun soluklu sonuçlar alınamaz.

Güneşten Cilt Kararması - UV etkisi

3_En-1500px_shutterstock_2203875635

Dışarda, üstelik koruyucu kullanmadan çok fazla zaman geçirmek cilt renginde ciddi değişimlere neden olabilir. Nedeni çok basit: Güneş altında ışığa aşırı maruz kalmak. Önlem de çok basit: İyi bir koruyucu kullanmak. Kullandığınız koruyucunun da en az 15 SPF olmasına özen gösterin, böylece UV ışınlarının zararlarından korunursunuz.

Yavaş yenilenme

4_En-1500px_shutterstock_2149078133

 

Cildin üst katmanı kendini yenilemekten aciz kaldığında, rengi de koyulaşır. Doğal yenilenme rutinine dönmek için ölü hücrelerden kurtulmanız gerekir. Bunun için peeling yaptırmanız ya da yüzünüzü keselemeniz gerekmez. “Yüzün kararması neden olur?” sorusunun cevaplarından biri de budur.  Daha yumuşak yöntemlerle de ölü hücrelerden kurtulabilir, özellikle cildiniz hassas ise, ona zarar vermemiş olursunuz. “Yüzün kararması neden olur?” diye sorulduğunda, yüzde uygulanan basınçlı temizleme işlemlerini gösterebiliriz.

Alerji ve lekeler

5_En-1500px_shutterstock_1421544041

Alerjiler ve lekeler cilt problemleri arasında ilk akla gelenler. Aynı zamanda cildin koyulaşmasına da neden olabiliyorlar. Her iki sorun da özel olarak tedavi edilmeli ve bunun için de nedenleri ortaya çıkartılmalı. Bir kez nedeni anlaşıldıktan sonra renk değişimini gidermek çok daha kolay. “Cilt rengi neden koyulaşır?” sorusuna bu unsurları cevap olarak gösterebiliriz. Bir sonraki başlıkta bu karartıların nasıl giderileceğine değineceğiz.

Cilt kararması nasıl giderilir?

6_En-1500px_shutterstock_1727424358

“Cilt kararması nasıl giderilir?” sıklıkla karşılaştığımız bir soru. Cildinizi korumak için sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmeniz, düzenli egzersiz yapmanız ve elbette iyi beslenmeniz de gerekir. Yeterince su içip, düzenli egzersiz yaptığınız, meyve ve sebzeden yana zengin bir rejime sahip olduğunuz sürece yukarıdaki sorunlardan da uzak durmuş olursunuz. Cilt kararması nasıl giderilir sorusunun cevabı aslında sağlıklı bir yaşamdan geçiyor. İsterseniz, “cilt kararması nasıl geçer?” sorusuna maddeler halinde cevap verelim: - Yeterince su içerek - Düzenli egzersiz yaparak - Meyve ve sebze barındıran zengin bir diyet uygulayarak Bu yönergeler ile birlikte “cilt kararması nasıl geçer?” sorusuna da yanıt vermiş oluyoruz.  Cilt kararmasına ne iyi gelir? Cilt kararmasına ne iyi gelir? diye sorduğumuzda, sağlıklı bir yaşam sürmenin yanında bu duruma iyi gelecek başka unsurlar da bulunmaktadır. İşte onlardan birkaçı.

Koltuk Altı Kararması Giderme

7_En-1500px_shutterstock_1671420682

Koltuk altında yaşanan kararmalar için uygulayabileceğiniz leke tedavisi ise patatesler! Evet yanlış duymadınız patatesler. Bir adet çiğ patatesi ortadan bölerek, sarı kısmını koltuk altınıza iyice sürün. Yaklaşık olarak yarım saat beklettikten sonra koltuk altınızı yıkayarak bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

E Vitamini Yağı

8_En-1500px_shutterstock_300889811

Kan dolaşımını hızlandıran E Vitamini, cilt rengini eşitlemekte ve cildi temizlemektedir.

Aloe Vera Jeli

9_En-1500px_shutterstock_1208897563

Cilt tonunu eşitlemek için kullanılan ürünlerin özel ürünlerden biri de aloe vera jeli. Her gün kararma yaşanan bölge için aloe vera jeli kullanarak cilt renginizin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Süt ve Bal

10_En-1500px_shutterstock_1682032558

Süt ve balı karıştırarak özel bir karışım oluşturabilirsiniz. Bu sayede kararma yaşanan bölgelerden beyazlama gözlemleyebilirsiniz. Süt ve baldan oluşturmuş olduğunuz maskenizi ciltte kararma olan bölgelerde yarım saat boyunca bekletebilirsiniz. Ardından ise ılık bir su ile duş alabilirsiniz. Cilt kararması yaşanan bölgelerde kullanacağınız bu maskeyi, haftada 3 ya da 4 kez uygulayabilirsiniz.

Pirinç Maskesi

Uzak Doğu'daki pek çok kadının cilt güzellik sırrı pirinçten geçiyor. Bunun için bir pirinç maskesi hazırlayabilirsiniz. Pirinci suya koyarak, nişastasını salana kadar bekleyin. Ardından suyun içerisine birkaç damla sirke ve bir tatlı kaşığı yoğurt ekleyerek karıştırın. Sonrasında ise cilt üzerine sürebilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika boyunca cilt üzerinde pirinci tutun. Sonrasında maskeyi çıkarıp yüzünüzü güzelce yıkayın. Pirinç maskesini gün aşırı olacak biçimde uygulamaya devam edebilirsiniz.

Portakal Suyu ve Zerdeçal

11_En-1500px_shutterstock_1678501243

Portakal suyu ile zerdeçal tozunu karıştırarak elde edeceğiniz karışım sayesinde cilt üzerinde renk açıcı bir etki oluşur. Temiz cilde uygulanması gereken bu maske, aynı zamanda sizin siyah noktalarınızdan da kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Limon

12_En-1500px_shutterstock_1228796935

 Cilt beyazlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Haftada 3 defa uygulanabilir. Fakat asitli olduğu için cildin hassas bölgelerinde kullanmamak gerekir. Aloe Vera Jeli: Birçok kozmetik ürününde kullanılan bu jel, cildinizi derinlemesine nemlendirecek ve rengini açacaktır. Diğer güzellik önerilerimize de göz atın!