Zarif ve Bakımlı Ellerin Sırrı


Güzellik
9/08/2022

Her mevsim rengarenk ojelerle süslenen tırnaklar ellere zarafet katıyor. Bu nedenle el ve tırnak bakımı büyük önem taşıyor. Kurumuş eller, kırık tırnaklar sağlık açısından da olumsuz bir durum olarak biliniyor. El bakımı her mevsimde önem taşıyor. Bu bakımları gerçekleştirirken doğru adımları atmak ve düzenli yapmak şart.

Sizin için zarif ve bakımlı ellerin ipuçlarını paylaştık. Gelin, el ve tırnak bakımı hakkındaki tüyolara birlikte göz atalım.

El Bakımı Nasıl Yapılır?

419109817-tirnak2

Gün içerisinde bazı unsurlara dikkat ederek el bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Peki, nedir bu dikkat edilmesi gereken unsurlar?

  • Ellerimiz hemen hemen her yüzeye sıklıkla temas ediyor. Bu nedenle mikroplardan arınmak için bol bol el yıkamak gerekiyor. El yıkamak için kullandığınız sabunun, cildinize uygun olması önem taşıyor. Cilt tipinize uygun sabunlar tercih ederek el bakımında ilk adımı atabilirsiniz. Yıkama işleminin ardından ellerinizi iyice kurulamalısınız.
  • Kış aylarında ellerinizi soğuktan korumak için eldiven kullanmalısınız. Eğer elleriniz soğuğa fazla maruz kalırsa birkaç dakika boyunca soğuk ve sıcak banyo yaptırabilirsiniz.
  • Geceleri uyumadan önce zeytinyağı ile ellerinize masaj yapabilirsiniz. Zeytinyağı cildi besler ve yumuşatır.
  • Ellerinizi de tıpkı yüzünüzü nemlendirdiğiniz gibi kremlerle nemlendirmelisiniz. Bu sayede kuruluk problemi yaşamazsınız. Vazelin türü kremler yoğun nemlendirici özelliğe sahiptir ve eller için uygundur.
  • Yemek yerken cildinize ve tırnaklarınıza iyi gelecek besinler tüketebilirsiniz. Örneğin yoğurdun tırnaklara iyi geldiği biliniyor. Yoğurdun içeriğinde tırnakların oluşumu için gerekli protein bulunuyor. Bunun yanı sıra demir ve çinko içeren besinlere ağırlık verebilirsiniz.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

419109832-tirnak3

Bakımlı eller için bakımlı tırnaklar da önem taşıyor. Tırnaklarınızın zarif ve güçlü olması için düzenli aralıklarla manikür yapabilirsiniz. Peki, tırnak bakımı nasıl yapılır?

  • Ojeniz var ise aseton yardımı ile pamukla silin. Tırnaklarınıza aseton uyguladıktan sonra ellerinizi güzelce yıkamalısınız. Asetonun tırnaktan arındırılması oldukça önemli.
  • Tırnaklarını törpüleyin. Bu işlem için metal törpü yerine karton törpülerden yararlanın. Karton törpüler, metal törpülere göre daha yumuşaktır ve tırnakta kırılmayı azaltır. Törpüleme işlemini aynı yönden yapmaya önem göstermelisiniz. İleri geri törpü yapmak tırnakları güçsüzleştirebilir.
  • Bütün işlemlerin ardından tırnaklarınızı 5 dakika boyunca sabunlu ılık suda bekletin ve dilerseniz ellerinizi kurulayarak tırnak etlerinizi geri itebilirsiniz.
  • Son olarak ellerinizi güzelce yıkayıp kurulayın ve dilediğiniz ojeyi sürün.

Sararan Tırnaklara Nasıl Bakım Yapılır?

419109805-tirnak4

Sararan tırnaklar için yapmanız gereken işlem ise bir limonu ortadan ikiye keserek, tırnaklarınızı 5 dakika boyunca limonun içerisinde bekletmek. Ardından ılık su ile ellerinizi yıkayabilirsiniz. İşte bu kadar!

Çabuk Kırılan Tırnaklar İçin Bakım Nasıl Yapılır?

419109839-tirnak5

Tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa bir süre oje sürmemeye özen gösterin. Bu süreçte tırnaklarınızı güçlendirecek doğal kremler hazırlayabilir ve sürebilirsiniz. Her işlemin ardından ellerinizi ılık su ile yıkamayı unutmayın!