Yüz Tipinize Göre Sakal Modelleri


Güzellik
20/01/2023

Doğru bir sakal stili, kişiye hem bakımlı hem de karizmatik bir görünüm kazandırır. Her erkeğin yüz tipi birbirinden farklı olduğu için kendi yüz tipinize uygun bir model seçmeniz önemli. Peki, yüzünüze en uygun sakal modelini nasıl bulabilirsiniz? İşte karşınızda sakal çeşitleri isimleri.

 MGK5245_Braun_Phelps_aPlusContent04_220x220

Yüz Tipine Göre Sakal Düzeltmek Neden Önemlidir?

Sakal sitili, erkeklerin yüz ve genel görüntüsünü etkileyen en önemli unsurlar arasında yer alır. Özensiz ve yüz tipine uygun olmayan modeller, estetik bir görünümün önüne geçer. Bu nedenle de yüz tipine göre sakal modeli belirlemek ve o modele uygun sakal düzeltmek büyük önem taşır. Yüz tipinize uygun sakal modelleri için size öneriler hazırladık. Birbirinden farklı sakal çeşitlerine gelin, birlikte göz atalım.

MGK7220_Braun_Phelps_aPlusContent04_220x220

Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Yüz uzunluğunun genişliğinden daha fazla olduğu yüzlere dikdörtgen yüz deniyor. Aynı zamanda bu yüz tipinde çene köşeli oluyor. Alın, elmacık kemikleri ve çene ise aynı hizada bulunuyor. Bu tip bir yüz şekline en uygun sakal modeli garibaldi olarak biliniyor. Sakal stilleri arasında popüler olan garibaldi modeli, yanakların daha dolgun görünmesine yardımcı oluyor. Çene kısmındaki bölüme hat kazandırmak için sakal kısaltılıyor. Bu sayede yüzdeki dikdörtgen görüntü, daha orantılı hale geliyor. Sakal modelinize hat kazandırmak için uygun bir tıraş makinesi tercih edebilirsiniz.

MGK7220_Braun_Phelps_aPlusContent07_220x220

Oval Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Elmacık kemikleri çeneden geniş, çene kısmı ise yuvarlaksa oval bir yüz şekline sahipsiniz demektir. Oval yüz şekli, sakal şekillendirme açısından en avantajlı yüz tipi olarak karşımıza çıkıyor. Simetrik bir yüz tipi olduğundan kirli sakal kullanımını tercih edebilirsiniz. Eğer kısa sakal istemiyorsanız, bandholz sakal modelini deneyebilirsiniz. 6 aylık uzatma isteyen bu sakal tasarımı, sakal ve bıyığın belirli bir oran ile kısaltmasına deniyor.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Saç çizgisinden çeneye kadar olan kısım ile bir elmacık kemiğinden diğer elmacık kemiğine olan kısmın aynı uzunlukta olmasına yuvarlak yüz şekli deniliyor. Bu durum yüzün olduğundan daha tombul gözükmesine sebep oluyor. Yüzünüze uygun sakal modeli ile bu durumu kolaylıkla avantaja dönüştürebilirsiniz. Çene hattınızı daha uzun göstermek için keçi sakal ve sakal model isimleri arasında yer alan van dyke sakal modelini tercih edebilirsiniz. Bu sakal modelleri ile yüzünüzün daha simetrik bir görünüm kazanmasını sağlarsınız.

 

Kare Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Kare yüz hattı, sert ve keskin çene çizgisine sahip yüzlere verilen isimdir. Bu köşeli görünüme estetik bir tarz katmak için sakal stilinize dikkat etmeniz gerekiyor. Kare yüz hattına sahip bireyler için en uygun sakal çeşitlerinden biri keçi sakalıdır. Keçi sakalı, surattaki köşeli görünümün yumuşamasına yardımcı olur. Üstelik bu model beyaz sakal modelleri için de oldukça uygun.

 
EasyClick-SBT_3_Secondary_3000

Elmas Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Elmacık kemiklerinin belirgin, alnın ise dar olduğu yüz tiplerine elmas yüz şekli deniyor. Bu yüz şekli için bıyıkların öne çıkacağı modeller uygun olur. Favorileri uzun tutarak bıyık uzatabilir, çenenizi sakal ile kaplayabilirsiniz. Kirli sakal yerine daha uzun sakal kullanarak yüz hatlarınızı belirginleştirebilirsiniz. Aynı zamanda elmas yüz şekline bıyık ile sakalın birleştiği sakal stilleri isimleri arasında popüler olantop sakal çeşitleri de uygun oluyor.

MGK7220_Braun_Phelps_aPlusContent08_220x220

Üçgen Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Çenenin geniş olduğu, alın ve elmacık kemiklerinin ise daha dar kaldığı yüz tiplerine üçgen yüz şekli denir. Üçgen yüz hatları, kişiye erkeksi bir hava katar. Bu nedenle çene kısmının dolgun gösterilmesi, üçgen vurgusunu artırır. Çeneyi dolgunlaştıracak sakal modellerini tercih ederek doğru bir seçim yapabilirsiniz.

  • Çene hattı boyunca uzanan ve sivri bir sakal modeli olan çapa sakalı tercih edebilirsiniz.
  • Favorilerle temas etmeyen ve çene boyunca uzanan gür sakal modeli olan balbo sakal da üçgen yüz hattına uyum sağlayacaktır.

Braun Saç Sakal Şekillendirici ile Yüzünüze En Uygun Sakal Modelleri

Yüz şeklinize en uygun olabilecek sakal modellerini sizin için derledik. Çeşitli erkek bakım ürünleri ile hem sakal bakımı yapabilir hem de sakallarınızı kolaylıkla şekillendirebilirsiniz.

  • Favori, bıyık şekillendirme gibi işlemlerin yanı sıra kirli sakal ve sinekkaydı tıraşı yapabileceğiniz Braun Series 3 tıraş ve şekillendirme makinesini tercih edebilirsiniz. Uzun bir kullanım vaadi veren ürün, nazik bir tıraş deneyimi sunuyor.
  • Islak ya da kuru, dilediğiniz an tıraş olmak ve sakal şekillendirmek istiyorsanız Braun Series X XT5200 kullanabilirsiniz. Hassas ve kontrollü bir tıraş için tasarlanan ürün, paslanmaz çelikten üretiliyor.
  • Top sakal, kirli sakal ve daha pek çok sakal türü için hassas bir kullanım vadeden Braun sakal düzeltici BT3321 kullanabilirsiniz. Bu ürün sayesinde her türlü uzunlukta sakalınızı güvenle düzeltebilirsiniz.