Uçakla seyahatte nasıl giyinilmeli


Güzellik
2/10/2023

Bu soru 20 yıl önce sorulsa tek bir cevabı olurdu; mümkün olduğunca şık! Bugün gerek sıkı güvenlik kontrolleri, gerekse özellikle uzun uçuşlarda konforun tercih edilir oluşu hepimizi rahat kıyafetlere yöneltiyor. Ancak bunun da bir dozu olmalı. Kıyafetlerinizde hem şık gözükmeli hem de rahat etmelisiniz ve elbette bakımlı olmalısınız. İşte size uçak yolculuklarında nasıl giyinmeniz gerektiğine dair yazılı olmayan kurallar.

Metal aksesuarlardan uzak durun
Rahat ama şık parçalar secin
Klimadan etkileniyorsanız berenizi unutmayın
Bakım malzemeleriniz yanınızda olsun
El çantanızı büyük tutun

Metal aksesuarlardan uzak durun: Özellikle yurtdışı uçuşlarda çok ciddi güvenlik kontrolleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta bazen ayakkabılarınızı bile çıkarmak durumunda kalabiliyorsunuz. Metaller, güvenlik kontrollerinde en çok sorun çıkaran materyaller. Memurların kolye, bilezik, küpe ne varsa çıkarmanızı isteyeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Ciddi zaman kaybını önlemek ve arkanızdaki yolcuları bekletmemek için ya en başından çıkartıp güvenlik torbalarına koyun ya da hiç takmayın.

Rahat ama şık parçalar seçin: Skinny jean'ler ve stiletto'larla harika görünebilirsiniz ancak her ikisi de uçak yolculuğu için ideal değil. Çok dar olmayan pantolonlar, etekler, hatta şık bir eşofman ve spor ayakkabılarla çok daha cool ve konforlu görüneceksiniz. Ancak söz konusu olan bir iş seyahatiyse, imajınıza zarar vermeyecek parçaları bir araya getirin. Buruşmayan şık gömlekler, kalem etekler ve babet'ler iyi birer alternatif olabilir.

Klimadan etkileniyorsanız berenizi unutmayın: Bazı kişiler yaz aylarında bile klimadan rahatsız olabilir, baş ağrısından şikayet edebilirler. Siz de onlardansanız, el çantanızda bandana ya da berenizi mutlaka bulundurun. Uçakta kimse siz rahatsız oluyorsunuz diye klimayı kapatmaz, kendi önleminizi almak zorundasınız.

Bakım malzemeleriniz yanınızda olsun: Uçaktan indiğinizde hala göz alıcı görünmek için inmeden 15-20 dakika önce taze bir görünüm kazanın. Bunun için el bagajısınızda makyaj malzemeleriniz bulunsun. Seyahat bavulunuzun önemli bir kısmı da makyaj malzemelerinizdir. Nasıl güzel giyinilir sorusunun bir cevabu da makyajınızdır. İnmeden önce makyajınızı tazelemeniz, saçlarınızı fırçalamanız ve parfümünüzü kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde sıkmanız yeterli olacak.

El çantanızı büyük tutun: Uçakta tazelenme söz konusu olunca, elbette en azından orta büyüklükte fermuarlı bir el çantasına ihtiyacınız olacak. Fotoğraf makinenizi, diş macunu ve fırçanızı, makyaj malzemelerinizi, el ve yüz kremlerinizi, parfümünüzü ve kitabınızı bu büyük çantada muhafaza edebilirsiniz. Birçok havayolu şirketi çok uzun uçuşlarda küçük bir paket içinde diş fırçası, macun, çorap, tarak gibi acil ihtiyaçlarınızı veriyor. Ancak siz yine de her ihtimale karşı bunları yanınızda bulundurun.