Mevsim renkleriyle gardırobunuzu yenileyin!


Güzellik
6/11/2018
Yazlık kıyafetlerinizin yerini kışlıklarla değiştirirken, sonbahar yapraklarıyla çiçeklerin yer değiştirmesini hayal edin. Soğuk hava için uygun kıyafetleri çıkarmanın ve gardıroplarımızı gözden geçirmenin zamanı geldi. Tişörtler, şortlar, sandaletler yerine paltolar, bereler, yün kazaklarla stilinizi yepyeni renklerle elden geçirebilirsiniz.

Kış, kalın ceketler, kat kat giyilen kıyafetler, yün kazaklarla daha çok yer kaplayan bir mevsim. Bu soğuk mevsime geçişte, gardırobunuzda yer kazanmak için bazı eşyalardan kurtulmak en iyisi. Bir yıl aradan sonra eşyalardan vazgeçmek o kadar da kolay değil.

O yüzden bir gün belirleyin, bol ışıklı tam boy bir aynanın önüne geçin. Taze fikirler için bir arkadaşınızdan destek istemeyi de unutmayın. Değerlendirme sürecinde kesin kalıyor/bağışlanacaklar ya da verilecekler/temizlenecekler/tamir edilecekler/emin olamadıklarım/kesin gidecek gibi kategorilere ayırın.

Kesinlikle durmasını istediğiniz giysilere odaklanın. Eğer üzerinizde güzel duruyorsa kombinlemeye çalışın.

Tamamlamak için yeni bir parçaya ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Ayrıca mevsim modasına uygun olup olmadığını da dikkat edebilirsiniz. Aslında önemli olan size yakışıp yakışmadığı ve mevsim renkleriyle uyumlu olup olmadığı.

Tasarımcılar her yıl New York, Paris, Hong Kong gibi şehirlerde büyük ilgiyle takip edilen sezon koleksiyonlarını tanıtır. Bu muhteşem koleksiyonlar mevsim trendlerini belirler. Aynı şekilde burada kullanılan renkler ev dekorasyonu için de kullanılır.

Dolabınızda kalmasına karar verdiğiniz kıyafetlerinizi sanki yaz çiçeklerini kaldırıp sonbahar yapraklarını getiriyormuşsunuz gibi düşünün. Yazlık kıyafetler hafif, limon sarısı, gökyüzü mavisi gibi canlı renklere sahiptir.

Sonbahar renkleriyse daha pasteldir. Mevsim renklerini, stilinizi ve diğer eşyalarınızla uyum içinde olup olmadığını düşünün. Kiremit kırmızısı, altın ve koyu yeşil gibi klasik sonbahar renklerinin dışına da çıkabilirsiniz.

Hangi tonların ön planda olduğuna bakın. Safir, zümrüt, çivit ya da cam göbeği gibi renkleri de dahil edebilirsiniz. Gümüş rengi bluzunuzu eflatun ya da nar çiçeği kırmızıyla tamamlayabilirsiniz. Tüm aksesuarları da gözden geçirmeyi unutmayın. 

Gardırobunuzu yenilerken şu soruları sorun:

  • Bu kıyafetimi seviyor muyum?
  • Bana yakışıyor mu?
  • Rengi bu sezon renklerine ya da gardırobuma uyuyor mu?
  • Bu kıyafeti tamamlayacak bir parça var mı?
  • Hangi kategoriye girecek? (Kesin kalıyor/verilecek/kesin gidecek/tamir edilecek)

Kıyafetlerinizi renklere ya da birbirlerine olan uyumlarına göre düzenleyin. Bir kağıt kalem alın ve eksik olan parçaları yazın. Yazlık kıyafetleri bir sonraki bahara kadar kalabilecek şekilde paketleyin ve etiketleyin. 

Sonrasında çocuklarınızın gardıroplarını da aynı şekilde düzenleyin. Gelişme çağındalarsa ve eğer geçen yıla kıyasla büyümüşlerse onların gardırobunu düzenlemek daha kolay olacak.