Mutfağınızı temizlemenin 8 kolay yolu


Ev
3/10/2023

Mutfak temizliği, evin temizliği için oldukça önemlidir. Temiz bir mutfak, sağlıklı ve hijyenik bir ortam sunar. Mutfak temizliği için birçok yöntem ve araç vardır, örneğin bulaşık makinesi, mikro fiber bezler, özel temizlik ürünleri ve mutfak eşyalarının düzenli temizliği gibi. Ayrıca, mutfak dolaplarının düzenli temizliği de önemlidir. Bu ipuçları sayesinde mutfak temizliği kolaylaşır ve hijyenik bir ortam yaratmak daha da kolay hale gelir.

 

Bütün gününüzü mutfak temizliğine ayıracak kadar zamanınız yoksa sizin için hazırladığımız 8 ipucunu deneyebilirsiniz.

 

Mutfak temizliğinde 8 ipucu 

 

o Profesyonel gibi davranın
o Küçük hileler yapın
o Fairy Sıvı Bulaşık Deterjanı’nı deneyin
o Yağ lekelerini yağ ile yenin
o Limonun gücüne inanın
o Temizlik sürenizi kısaltmak için mutfağı toplu tutun
o Mikro fiber bezler kullanın
o Bulaşık makinenizden yardım alın

Ev temizliğine mutfaktan başlayın

Özellikle kış aylarında evinizin daha çabuk kirlenip, tozlandığını fark ettiniz mi? Ailenizle, arkadaşlarınızla evde vakit geçirdiğiniz bir günün ardından ya da evcil hayvanınızla oturma odanızın koltuğunda geçirdiğiniz keyifli bir öğleden sonrasında ortalığın dağılıp, kirlendiğini gözlemlemişsinizdir.
 
Hele bir de mutfakta uzun saatlerce süren akşam yemekleri, beş çayları ya da kahvaltılar düzenlendiyse… Gelsin arta kalan bulaşıklar, inatçı lekeler… Neyse ki kendinize ve ailenize daha fazla zaman ayırmanızı sağlayacak fikirlerimizler karşınızdayız.

 

1. Profesyonel gibi davranın. 

Temizlik yaparken bir metodunuz olsun. Mesela önce yüksek yerlerden başlayın, yerleri soldan sağa doğru paspaslayın, lavabo temizliğini en sona bırakın. Tüm temizlik malzemelerini bir kova içinde tutun ki ihtiyacınız olan her şey hemen yanınızda olsun. Mutfak dolaplarını temizledikten sonra temizleme suyunu değiştirmeyi unutmayın.

 

2. Küçük hileler yapın. 

Mutfak dolapları çok fazla yağ ve leke tutar. Her seferinde ovarak lekeleri çıkarmaktansa her seferinde değiştirebileceğiniz kağıtlar kullanabilirsiniz. Bir kere kirlenince hemen yeni bir kağıt yerleştirebilirsiniz. Bu kural buzdolabınız için de geçerli. Rafların üzerine plastik örtüler sermeyi deneyin.

 

3. Fairy Sıvı Bulaşık Deterjanı’nı deneyin.

Sadece bulaşıklarınız için değil; blender, kettle, mikser gibi aletlerinizi de Fairy ile temizleyebilirsiniz. Bir kabın içine sıcak suyu koyup 1-2 damla Fairy damlatın ve bir bez yardımıyla silin; yağların ve lekelerin kolayca çıktığını göreceksiniz.

 

4. Yağ lekelerini yağ ile yenin.

Ocağın ya da davlumbazın üzeri gibi zeminlerde bulunan yağ lekeleri için bir havlu kağıt alın ve üzerine zeytinyağı ya da sıvı yağ damlatın. Ardından yağ lekelerini ovmaya başlayın. Böylece sadece yağ lekelerini çıkarmakla kalmayacak parlak bir yüzey elde edeceksiniz.

 

5. Limonun gücüne inanın.

Kesme tahtalarınızı temizlemek için bir limonun yarısını kullanın. Tahtanın üzerine iri taneli tuzları dökün ve limon yardımıyla tahtayı temizleyin. Ayrıca yarım limonu buzdolabına koyarak kötü kokulara engel olabilirsiniz. Mikro dalga temizliği içinse bir kasenin içine su ve birkaç dilim limon koyun. Mikrodalgayı birkaç dakikalığına çalıştırın; kirler kolayca çözülecektir.

 

6. Temizlik sürenizi kısaltmak için mutfağı toplu tutun.

Mutfaktaki yüzeyler ne kadar topluysa, temizlemesi de o kadar kolay olur. Mutfak eşyalarını tezgah üzeri yerine dolaplara kaldırın, yıkanmış tüm tabak çanağı yerine yerleştirin, servis kaşıklarını da tezgah üzerinde tutmaktansa asmayı deneyin.

 

7. Mikro fiber bezler kullanın.

Çünkü sıradan bezlerden daha hijyenik ve daha kullanışlıdırlar. Düşünün, milyonlarca küçük, minik fiberler büyük ya da küçük lekeleri çıkarmak için uğraşıyorlar; bir de sıcak suyla ıslattığınızı düşünün. Lekeler kolayca yok olur. Ayrıca defalarca kullanabilirsiniz.

 

8. Bulaşık makinenizden yardım alın.

Makineniz sizin yerine yapacakken neden lekeleri ovasınız ki? Buzdolabı raflarını, ocak demirlerini, sert malzemeden yapılmış çoğu şeyi makinenizde yıkayabilirsiniz. En zorlu lekeleri çıkaran ve parlatıcı özelliği olan Fairy Platinum Bulaşık Makinesi Kapsülleri size yardımcı olacaktır.
 
Peki siz mutfağınızı en zahmetsiz şekilde nasıl temizliyorsunuz? Favori temizlik deneyimlerinizi yorum olarak paylaşın!