“Kuru temizleme” etiketi olan giysileri nasıl yıkamalı?


Ev
26/11/2021

Evde kuru temizleme nasıl yapılır?

Bazı giysilerin etiketlerindeki “kuru temizleme” ibaresini ne kadar ciddiye almalıyız? Peki evde kuru temizleme nasıl yapılır? Her kıyafetinizi her seferinde kuru temizlemeciye götürmek zorunda değilsiniz. “Evde kuru temizleme nasıl yapılır?” ipuçlarımızla hem masraftan kurtulun, hem de giysileriniz temiz kalsın.


Evde kuru temizleme ipuçları


1. Havalandırmak

Evde kuru temizleme nasıl yapılır? Öncelikle, kirli olmayan ama istenmeyen kokuların sindiği bir giysiyi 48 saat boyunca açık havada asarak, istenmeyen kokulardan kurtulabileceğinizi unutmayın. Havalandırma, kokuların gitmesi ve giysiye sinmiş yumuşatıcı kokusunun tekrar açığa çıkması için etkili bir çözüm. Bu şekilde giysinin ömrünü de uzatmış olursunuz.

Bazı insanlar, pahalı kıyafetlerin giyildikten sonra hemen kuru temizlemeye vermesi gerektiğini düşünür. Eğer giysiniz lekeli değilse, parfüm, yemek ve sigara gibi kokulardan sadece havalandırarak kurtulabilirsiniz.

2. İşlemeli giysileriniz için nokta atışı

Yüzeydeki küçük lekeleri, makyaj kalıntılarını bulup temizlemek özellikle işlemeli giysileriniz için iyi bir çözümdür. Çünkü bu tür giysiler hem kuru temizleme de hem de çamaşır makinesinde zarar görebilir. Havalandırdıktan sonra, mikro fiber bezi ıslatmak üzere, hassas çamaşırlar için uygun bir deterjanı sıcak suyla iyice seyreltin. Sonra, su lekesi kalmaması için bezi ıslattıktan sonra iyice sıkın. Bez ile kıyafeti asla silmeyin, küçük dokunuşlarla lekeye hafif hafif vurun. Leke çıkacaktır.

3. Etikete inanmayın

Kuru temizleme etiketi olan, yün, ipek, pamuklu tafta gibi kumaşlardan üretilmiş giysiler alırken toksik bir kimyasal olan perkloretilen içermemesine özen gösterin. Pahalı ve tasarım giysilerinize kıyamıyor olsanız da, hepsi kuru temizleme gerektirmez. Pamuk, polyester, naylon ya da akrilik ağırlıklı giysileri tersine çevirerek, elde ya da 30 derecede yıkayabilirsiniz. Eğer leke varsa, yukarıda anlatılan şekilde önce lekeyi çıkarın.

4. Kaşmir ve çamaşır makinesi

Kaşmiri ne zaman kuru temizlemeye verseniz, kullanılan kimyasal temizleyicilerden dolayı bir katman incelir. O yüzden daha az kimyasal kullandığını bildiğiniz kuru temizlemecilere götürün. Kaşmir üzerindeki lekeler kuruduktan sonra giysi fırçasıyla temizlenebilir. Eğer yıkanması gerekiyorsa, çamaşır makinesinde 20 dakika hassas çamaşırlar için uygun bir deterjanla tersine çevrilip, bez bir torbanın içinde yıkanabilir. Kurutmak için kesinlikle çamaşır asacağına asılmamalı, düz bir zemine havlu üzerine yayılarak kurutulmalıdır.

5. Güvelerden kurtulma

Yalnız kuru temizleme gerektiren çamaşırları güvelerden ve güve yumurtalarından kurtarmanın tek yolu kuru temizleme değildir. Başka bir yol da, giysileri buzluğa koymaktır.

6. İpekleri buharlayın

Buharlama işlemi, aşırı hassas çamaşırlardaki hafif lekeler için uygundur. İpek, kaşmir ya da akrilik gibi hassas kumaşları makinede yıkamak istemiyorsanız, buharla lekeyi gevşetip, giysi fırçasıyla üzerini fırçalayabilirsiniz.

7. Hızlı çözüm

Üzerimize yağ döktüğümüzde tuzla yağı almayı herkes bilir. Kırmızı şarap ve yağ lekeleri için sodalı bir bezi de deneyin.