Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?


Ev
29/09/2022

Çıkarılması zor lekeler arasında kırmızı şarap lekesi yer alıyor. Pek çok insan, yemekte ya da arkadaşlarıyla keyif yaparken, lezzetli bir kadeh şarabın keyfini çıkarmayı seviyor. Keyifli bir sohbetin ortasında dökülen bir şarap, tüm morallerin bozulmasına neden olabiliyor. Üzümlerin içerisindeki pigmenler, tekstil ürünlerine hızlıca tutunuyor ve bu nedenle çıkarmak zor olabiliyor. Her ne kadar korkutucu gözükse de aslında kırmızı şarap lekesini çıkarmak mümkün. Peki, kırmızı şarap lekesi nasıl çıkar? Konuyla ilgili bilmeniz gereken tüm detayları sizin için derledik. Keyifli okumalar!

Taze Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kırmızı şarap lekelerinin zorlu olduğundan, pek çok insanın Google üzerinde sıklıkla “kırmızı şarap lekesi çıkar mı?” sorusu araştırılıyor. Şarap lekesi, özellikle taze ise kolaylıkla çıkarılabiliyor. Peki ama nasıl? Kıyafetinize taze şarap bulaştığı zaman lekeyi kolayca çıkarmanız için ipuçlarından şu şekilde bahsedebiliriz:

·      Kırmızı şarap döküldüğü anda, lekenin üzerine kuruyana kadar kağıt havlu bastırmalısınız.

·      Ardından, şarap lekesini soğuk ve akan su ile durulayın. Bu noktada soğuk su kullanmak büyük önem taşıyor çünkü sıcak su lekenin, kumaşa daha hızlı şekilde nüfuz etmesine neden oluyor.

·      Eğer bulunduğunuz ortamda akan suya erişiminiz yoksa, asitli maden suyu kullanabilirsiniz. Maden suyunu lekenin üzerine dökün, leke tamamen kaybolana kadar ıslak bölgeye baskı yapın.

·      Son olarak kıyafeti çamaşır makinesine atarak yıkayın.

Aynı zamanda şarap lekesini çıkarmada Ariel Oxi Gücü sıvı deterjan da etkilidir. Üstelik makinenizde de kir bırakmaz.

Kırmızı Şarap Lekesi Çıkarmanın Alternatif Yöntemleri Nelerdir?

Kıyafetinize kırmızı şarap döktüyseniz, temizlemenin farklı yöntemleri de bulunuyor. Alternatif yöntemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

·      Elinizin altında beyaz bir şarap da bulunuyorsa, beyaz şarabı lekenin üzerine dökebilirsiniz. Beyaz şarap; kırmızı pigmentin seyreltilerek, şarap lekesinin daha kolay bir şekilde çıkarılmasını sağlıyor.

·      Alternatif kırmızı şarap lekesi çıkarma yöntemlerinden bir tanesi ise nişasta unu, patates unu ya da tuz kullanabilirsiniz. Kırmızı şarap lekesini tamamen çıkarabilmek için üzerine yeterli miktarda un ya da şarap dökün. Ardından kırmızı şarabın tuz tarafından emilmesini bekleyin. Tuzu ya da unu çektikten sonra kıyafeti fırçalayın ve çamaşır makinesine atarak yıkayın.

·      Beyaz kumaş üzerine dökülmüş kırmızı şarap lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız, bu sorunun yanıtını şu şekilde verebiliriz: beyaz kumaşa sahip kıyafeti, süte ya da yayık ayrana batırabilirsiniz. Laktik asit, rölatif olarak güçlü bir asit olarak biliniyor. Bu nedenle de kırmızı şarap lekesinin beyazlamasını sağlıyor.

·      İpek, yün, viskoz ve kaşmir gibi hassas kumaşlardan kırmızı şarap lekesini çıkarmak amacı ile kuru şampuan kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, lekenin üzerine şampuanı püskürtmek. Ardından şampuan lekeyi emmeye başladığında, kıyafetin üzerini fırçalayabilirsiniz.

·      Hassas kumaşlara için aynı zamanda nişasta unu ya da patates ununa soğuk su ekleyerek elde edeceğiniz bir macunu kullanabilirsiniz. Kırmızı şarap lekesinin üzerine süreceğiniz macunu, yaklaşık olarak 20 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Ardından ise hassas kumaşı soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Kurumuş Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Taze kırmızı şarap lekesinin nasıl çıkarılacağından bahsettik. Peki kurumuş kırmızı şarap lekesi nasıl çıkar?

·      Kurumuş şarap lekesi çıkarmanın en basit yöntemi çamaşır tozu ve soğuk sudan geçiyor. Öncelikle bir çorba kaşığı çamaşır tozunu, 2 litre soğuk suda çözündürmelisiniz. Ardından lekeli kıyafeti suya daldırın ve lekeyi elinizle çitileyin. Eğer kıyafetiniz zorlu bir kumaşa sahip ise çitileme için fırça da kullanabilirsiniz. Bu işlem sayesinde toz solüsyonu, kumaşa büyük oranda nüfuz ediyor. Kıyafeti ıslak bir şekilde yaklaşık olarak 1 saat boyunca bekletin. Sonrasında ise soğuk su ile durulayarak çamaşır makinesine atabilirsiniz.

·      Dilerseniz çamaşır tozu yerine sıvı sabun ya da sıvı bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Uygulayacağınız işlem, az önceki işlemle birebir olarak aynı ilerliyor.

·      Şampanya kullanarak da kırmızı şarap lekesini çıkarabilirsiniz. Bunun için şampanyayı lekenin üzerine bol miktarda dökmeli ve yaklaşık olarak 20 dakika boyunca bekletmelisiniz. Kıyafeti soğuk su ile duruladıktan sonra, çamaşır makinesinde yıkayın.

Koltuktan Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Koltuktan kırmızı şarap lekesini çıkarmak için tek ihtiyacınız tuz! Yemek tuzu kullanarak, kırmızı şarap lekesini çıkarabilirsiniz. Öncelikle koltuktaki lekenin üzerine tuz dökmelisiniz. Tuzun buradaki görevi, lekeyi koltuğunuzdan ayırmak. Ardından yapmanız gereken, elektrikli süpürge yardımı ile lekeli bölgeye dökmüş olduğunuz tuzu vakumlamak. Eğer bu noktada leke hala çıkmadıysa, lekenin üzerine beyaz şarap dökün. Bu noktada, çok fazla dökmemeye özen göstermelisiniz. Son olarak renk vermeyecek bir bezi üzerine koyarak emdirmelisiniz. Leke tamamen kaybolana kadar tekrar etmelisiniz.

Halıdan Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Halıdaki kırmızı şarap lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız, onun işlemi de oldukça basit. Öncelikle leke hala ıslakken, kağıt havlu yardımı ile lekeyi alın. Eğer şarap lekesi kurumuşsa, halı spreyi kullanarak dökülen şarap lekelerinden halınızı temizleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz tuz ve beyaz şarap yöntemini de halı üzerinde kullanabilirsiniz.

Beyaz Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Sizler için çeşitli kırmızı şarap lekesi çıkarma yöntemlerini derledik. Peki beyaz şarap lekesi nasıl çıkar?

Şarap dökülen alanı deterjan ile yıkarsanız, leke bırakmadan temizleme işlemi yapmış olabilirsiniz. Eğer bu işlem yeterli gelmezse ağartıcı maddeler kullanabilirsiniz. Oksijenli su ya da çamaşır suyu ile lekeyi sökebilirsiniz. Bu işlem için kıyafetinizin yıkama talimatına göz atmanız gerekiyor. Bazı kumaşlar, boya renginin atmasına yatkın oluyor. Bu nedenle de ağartıcı madde kullanmamak bu noktada işe yarıyor.

Dilerseniz şarap lekesine hiçbir şekilde müdahale etmeden kuru temizlemeye vererek, oluşan şarap lekesinden kurtulabilirsiniz.

Sizler için “Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?” konusunu ele aldık. Dilerseniz “Ev Temizlik Ürünleri” isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.