Evinizi ferahlatmak için 7 öneri


Ev
5/03/2020
Yeni yıl için temizliğe mi giriştiniz? Evinizin tüm yıl boyunca temiz ve derli toplu kalması için önerilerimize göz atın.

Birçoğumuz için yeni yıla tertemiz ve düzenli bir evle grime fikrine bayılırız. Yine de birçok yeni yıl dileği gibi bu da bazen yerine gelmez.

Günler, haftalar ve aylar boyunca birikenleri bir anda toparlamak çok da kolay değil. Çocukların oyuncakları, yatak odasında yığılmış kıyafetler ve o çok beğenip aldığınız sehpada duran ıvır zıvır.

Peki çabalarınızın uzun vadeli olmasını nasıl sağlarsınız? Akıllı saklama ve dekorasyon fikirlerimizle eviniz bir sonraki yıla kadar düzenli kalabilir.

1. Banyo ile başlayın

Banyonuzu bir temizlik ve huzur vahası haline getirin. Burayı evin merkezi olarak konumlandırın ve geri kalan odalara da ilham versin. Evdeki en küçük alanlardan biri olduğu için temizlemesi de kolay olacak ve size ilham verecektir. Kullanmadığınız her şeyi çöpe atın. Aylardır yakmadığınız, orada öylece duran mumlardan kurtulun. Çocukların oyuncakları için bir sepet hazırlayın. Birkaç yeni ve renkli el havlusu ile renklendirin.

2. Mükemmel bir ilk izlenim bırakın

Eve girdiğiniz anda etrafın toplu olduğunu hissetmelisiniz. Kapının etrafındaki ayakkabılar, portmantoda potluk yapan kabanlar, antredeki gereksiz eşyalardan kurtulun. Evdeki herkesi işe dahil edin, ortalıktaki ayakkabılar için bir sepet bulundurun. Postadan gelenler için duvara bir zarflık alın, anahtarları da aynı şekilde anahtarlık rafına asın. Eğer bu bölgede duran her şeyin bir yeri olursa, dağınıklık olmaz.

3. Unutmayın, dağınıklık dağınıklığı çağırır

Birkaç objeden oluşan yüzeyleri toplaması daha kolaydır. Sadece gerçekten kullanabileceğiniz, fonksiyonel eşyalarla, çok sevdiğiniz eşyaları görünür yerlerde bulundurun. Mutfak eşyalarından en sık kullandıklarınız elinizin altında olsun. Mesela ekmek makinesini devamlı kullanmıyorsanız kaldırın. Oturma odasında kağıtları, dergileri ve gazeteleri mutlaka bir gazetelikte bulundurun. Eğer kitap aşığı değilseniz bir daha asla okumayacağınız kitaplardan da kurtulun.

4. Mobilyalara yatırım yapın

Çabuk tozlanmayan mobilyalar tercih edin. Salonda kullanabileceğiniz, sandığı olan bir puf ortalıktaki eşyaları saklamak için idealdir. Çalışma odanızda işiniz olmadığında dolapları ve çekmeceleri kapatılabilen, eşyaların kolayca saklandığı mobilyaları tercih edin. Yatağınızın altında da baza olması nevresimleri saklamanız için işinize yarayabilir.

5. Çocukları harekete geçirin

Kendi odalarını temizleme alışkanlıklarını geliştirin. Eğer büyük çocuklarınız varsa, eski eşyalarına göz atmalarını ve kullanmadıklarını ayırmalarını söyleyin. Kitaplar için ekstra raf kullanın. Yatak altlarında ya da kitaplıkta gizli çekmeceler kullanın. Çekmece yerine kutular da deneyebilirsiniz. Kutuların üzerine içlerinde ne olduğunu yazın, böylece çocuklar içindekileri geri koymak istediklerinde düzeni bozmamış olurlar.

6. Muslukların altındaki dolapları gözden geçirin

Binlerce temizlik malzemesi şişesi olmasından kaçının. Çeşitli yüzey temizleyicileri, çamaşır suları, az kalmış atmaya kıyamadığınız deterjanlar… Her şeyi tek bir yerde toplamaya çalışın. Febreze Hava Ferahlatıcı Sprey ile pencerenizi açıp ferah bir nefes almanın o tatlı hissini yaşayın.

7. Her şeyin bir yeri olsun

Eğer işleyen bir sistem varsa, evi düzenli tutmak çok daha kolay. Örneğin ayakkabılıktaki tüm ayakkabılar şeffaf kutularda dursun, birini ararken her şey dağılmasın. Her yeni bir şey aldığınızda, eski bir eşyayı da ihtiyaç sahiplerine ya da arkadaşlarınıza verin. Kablolar, yedek ampüller, piller, kablolar için bir kutunuz olsun. Evinizde her şeyin yerini bildiğinizde, dağınıklık olmasına imkan yok!

Önerilerimizi beğendiniz mi? Eğer sizin de dağınıklığı engellemek için ipuçlarınız varsa bizimle hemen paylaşın!

Derya Baykal ile Febreze Ürün Kiti ve Askılık Yapımı 

Lekesavar kapaklı Ariel Sıvı Deterjan