Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?


Ev
29/09/2022

Bahar ve yaz aylarının en keyifli aktiviteleri arasında piknik yapmak yer alıyor. Çimlerde yuvarlanmak, uzanıp kitap okumak, evcil hayvanlarla dolaşmak, çocuklarla oyunlar oynamak… Yeşillik üzerinde geçirilen vakitler arttıkça, kıyafetlere çimen lekesi bulaşma olasılığı da artıyor. Bu nedenle yaz aylarında Google üzerinde “çimen lekesi nasıl çıkar?” sorusu sıklıkla aratılıyor. Aslında zahmetsiz bir şekilde çimen lekesini çıkarabilmek mümkün. Çim lekesini farklı zeminlerden, farklı ve doğal yöntemler ile çıkarabilirsiniz. Peki, çim lekesi nasıl çıkar? Konuyla ilgili bilmeniz gereken tüm detaylar, yazımızın devamında sizlerle.

Kıyafetin Üzerinden Çimen Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kıyafetin üzerinden zor lekeleri kolaylıkla çıkarmak için Ariel Oxi gücü etkili deterjan kullanabilirsiniz. Bu deterjan sayesinde çimen lekesi dahil pek çok zorlu lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ariel Oxi gücü etkili deterjan, güçlü bir ürün olarak biliniyor. Çimen lekelerini çıkarmak artık Ariel ile daha kolay.

Çimen Lekesini Evde Kolayca Çıkarma Yöntemleri

Çimen lekesi kıyafetlere sıklıkla bulaşıyor. Bu nedenle de pek çok kişi, çimen lekesini en etkili ve en pratik şekilde çıkarabilmenin yöntemlerini araştırıyor. Aslında doğru yöntem ve doğru ürünler ile çim lekesini çıkarmak mümkün. Peki, çimen lekesi kıyafetten nasıl çıkar?

Bu tarz lekeler, pantolon ve tişört gibi kumaş türüne sahip kıyafetlerde, hızlı bir şekilde emiliyor. Kıyafetlerinizin üzerinden çimen lekesi çıkarmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Pantolon ya da tişörtünüz beyaz renkte ise çamaşır suyu kullanarak çimen lekesinden kurtulabilirsiniz.
 • Renkli kıyafetlerde ise çamaşır suyu kullanmamalısınız. Bu tarz kıyafetlerde bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Lekeyi, bulaşık deterjanı sürerek çitileme metodu uygulayabilirsiniz. Eğer kıyafetinizin yıkama etiketinde “asetat/ triasetat” yazıyor ise bu işlem kıyafetiniz için uygun değildir.
 • Çim lekesini elinizle çitileyerek çıkarabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız alkol ve oksijenli su. Bir kova içerisine birkaç damla oksijenli su veya alkol katarak içerisine kıyafetinizi ekleyin. Yaklaşık 10 dakika boyunca bekleyin ve ardından lekeyi çitileyin. Leke hala duruyor ise, oksijenli su ve alkol karışımını çimen lekesinin üzerine sürerek çamaşır makinesine atabilirsiniz.
 • Çim lekesini ne çıkartır sorusunun bir başka yanıtı ise şudur: flanele tuz ve tartarik asitle müdahale etmek. Bu karışımı lekenin üzerine uygulamanız ve ardından bol su ile durulamanız gerekiyor. Tartarik asit aynı zamanda metallerin temizlenmesinde ve yün boyamada da kullanılıyor.
 • Renkli ve yünlü kumaşlarda da oksijenli su kullanabilirsiniz. Bunun için sıcak sabunlu bir su ile kıyafetinizi yıkamanız gerekiyor. Ardından, yaklaşık olarak 12 litre durulama suyuna 5 çorba kaşığı oksijenli su katmalısınız.
 • Sentetik kumaşlarda ise saf ispirto kullanabilirsiniz. Öncelikle lekeyi ispirto ile silmelisiniz. Ardından ılık su içerisinde deterjan ekleyerek, kıyafetinizi yıkayabilirsiniz. Duruladığınızda çimen lekesinin çıktığını göreceksiniz.
 • Yünlü kumaştan çimen lekesi çıkarmanıza yardımcı olacak bir başka yöntem ise beyaz sirke. Su dolu bir kap içerisine beyaz sirke ve bir ölçü oksijenli su ilave etmelisiniz. Çimen lekesi olan kıyafeti, su içerisinde bekletmelisiniz. Sonrasında ise kıyafetinizi çamaşır makinesi içerisinde yıkayabilirsiniz.
 • Kıyafetinizde çamaşır suyu kullanıyorsanız, ürünün pamuklu ya da polyester olmamasına özen göstermelisiniz. Bu tarz kumaşlara, çamaşır suyu zarar verebiliyor.
 • Çimen lekesi neyle çıkar sorusunun bir diğer açıklaması ise, sindirim enzimi kapsülleri. Bir kapsülü, bir kaba boşaltmalısınız. Ilık su ile karıştırarak macun kıvamında bir karışım elde edebilirsiniz. Bu karışımı kıyafetin üzerindeki çimen lekesine sürmelisiniz. 10 ila 20 dakika arasında bekleterek, ardından çamaşır makinesi kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Kıyafetiniz çamaşır makinesinden çıktığında lekenin ortadan kaybolduğunu keşfedebilirsiniz.

Kot Pantolon Üzerinden Çimen Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çim lekeleri en fazla pantolonlara bulaşıyor. Açık renkli olan kotlara, çimen lekeleri bulaştığında temizlemek zor olabiliyor. Peki, kottan çimen lekesi nasıl çıkar?

 • Kot pantolona bulaşmış çimen lekesi kurumuş ise, kot kumaşın nemlendirilmesi gerekiyor. Nemlendirerek fırçalayarak ilk aşamayı gerçekleştirebilirsiniz. Ardından oksijenli su ya da ispirto ile yıkayabilirsiniz.
 • Kabartma tozu ve oksijenli suyu karıştırarak kot pantolon üzerinden çimen lekesini çıkarabilirsiniz.
 • Alkol kullanarak da pantolondan kurumuş çimen lekesi çıkarabilirsiniz ama kumaşa sert bir biçimde davranmamaya özen göstermeniz gerekiyor.

Ayakkabı Üzerinden Çimen Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Özellikle küçük çocuklar, yeşillikler içerisinde koşup oynarken ayakkabılarını çimen lekesi yapabiliyor. Peki, spor ayakkabıdan çimen lekesi nasıl çıkar? Ayakkabıdaki çimen lekesi ile baş edemediğinizde izleyebileceğiniz yol şu şekilde:

 • Öncelikle beyaz spor ayakkabının üzerine birkaç damla sirke damlatmalısınız.
 • Sirkenin üzerinden ayakkabıyı fırçalayabilirsiniz.
 • Lekeyi iyice fırçaladıktan sonra, kuru bir bez yardımı ile lekenin üzerini kapatın. Bez bu süreçte ayakkabının üzerindeki tüm nemi alacaktır.
 • Birkaç saat içerisinde, yüzeydeki lekenin beze işlediğini ve ayakkabının tertemiz olduğunu göreceksiniz.
 • En iyi leke çıkarıcılar arasında yer alan sirke, akıllardaki ayakkabıdan çimen lekesi nasıl çıkar sorularının anahtar yanıtı oluyor. Bir kaşık sirkeyi, iki kaşık sıcak su ile karıştırarak lekeye uygulayabilirsiniz. Bu işlem de çimen lekelerinden kurtulmayı kolaylaştırıyor.

Sizler için “Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?” konusunu ele aldık, dilerseniz konuyla ilgili olarak “Çamaşır Yıkama Yöntemim Mi?” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.