Porselen eşyalar ile dekorasyon önerileri


Ev
26/02/2021
Evdeki porselen kap kacağınıza başka bir gözle bakmaya ne dersiniz? Onlardan son derece eğlenceli bazı ev aksesuarları yapabilirsiniz.

Ayaklı kek ve meyve tabakları

Tabakları ve fincanları, hatta küçük kaseleri ve yumurtalıkları birbirlerine yapıştırarak ayaklı kek ve meyve tabakları yapabilirsiniz. Böyle bir kompozisyon içinde ayaklı bir kase çok güzel görünebilir. Farklı renklerde, şekillerde seramikleri, bir tasarımcı edasıyla birleştirerek kendi aksesuarlarınızı oluşturun. Tasarımın son şekline karar verdikten sonra güçlü bir yapıştırıcı kullanarak sabitleyin. Bunun için silikon da kullanabilirsiniz.

Çay saati

Yeni seramiklerinizle güzel bir çay partisi yapın. Lezzetli kurabiyelerinizi güzel aksesuarlarınıza yerleştirin.

 
porselen molası

Rafta

Yeni tasarımlarınızı mutfak raflarınızın görünür bir yerinde sergileyin. Denemeler yaparak farklı ebatta ve şekilde tasarımların bir arada nasıl görüneceklerini bulabilirsiniz.

 
porselen molası

Fincan lambalar

Fincanlar ve fincan tabakları çok sevimli birer lambaya dönüşebilirler. İstediğiniz sayıda ve farklı uzunluklar fincan lambalarını tavandan sarkıtarak çok hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Fincanın ve tabağın tam merkezinden iki delik açıp, bir miktar sentetik tutkalla birleştirdikten sonra içinden ucuna ampul takacağınız elektrik kablosunu geçirmek hiç de zor değil.

 
porselen molası

Seramik nasıl delinir

  • Seramikleri doğru delmezseniz kırılırlar, bu yüzden önce birkaç kez pratik yapmanızda fayda var. Seramik delmek için silindirik elmas matkap ucu kullanmalısınız. Hırdavatçınıza seramik için özel matkap ucu aradığınızı söyleyin. Ayrıca seramik tabağın delmeden önce soğuk olması da işe yarayan bir önlemdir. Matkap ucunun seramik yüzey üzerinde kolayca kayabileceğini akılda tutarak dikkatli olun.
  • Matkap ucunu kullanmadan önce ıslatın. Bu şekilde delmeye çalışırken seramiğin ısınmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca matkabınızın ömrü de uzar.
  • Matkap ucunun kaymasını engellemek için kendinize ahşaptan bir delgi yuvası da yapabilirsiniz. Bunun için bir yeteri kadar kalınlıkta bir ahşap parçası kullanmanız kafi.
  • Eğer gene de zorlanıyorsanız, matkabı fincana göre çok hafif bir açıyla tutup küçük bir iz oluşturduktan sonra dikey olarak delmeye başlayabilirsiniz.
  • Matkabın hızını seramik için el kitabında belirlenen ayara getirin.
  • Sabırlı olun. Çünkü seramik delmek kolay bir iş değildir. Matkabı seramiğe çok sıkı bastırmayın, çünkü kırılmasına neden olabilirsiniz.

Beyaz beyaz üstüne

Seramik eşyalarınızı kullanarak ilginç aksesuarlar üretebilirsiniz. Örneğin bazı tabaklarınızı ve artık kullanmadığınız mutfak eşyalarınızı bir araya getirerek tuvalet masanızda takılarınızı ve parfümlerinizi koyabileceğiniz yeni aksesuarlar yapabilirsiniz.

 
porselen molası

Okuma lambası

İki fincan ve fincan tabağını delip, bir demir çubuğun etrafında birleştirerek kendinize çok güzel bir okuma lambası yapabilirsiniz. Bunun için 10 mm kalınlığında bir demir çubuk bulmanız yeterli.

Malzemeler

  • İnce ayaklı bir lamba ayağı
  • Arzu ettiğiniz ve kullanılabilecek şekilde seramik
  • Matkap ve seramik için yapılmış matkap ucu
  • Sentetik tutkal

Yapılışı

1. Önce hangi seramikleri kullanacağınıza karar verin ve tam ortalarını kalemle işaretleyin. İpucu: Bunu yapmanın en iyi yolu seramiğin ölçülerinde bir kağıt kesmek ve katlayarak merkezini bulmaktır. Dörde katladıktan sonra oluşan sivri köşe kağıdın merkezidir. Kağıdı tekrar kabın üzerine yerleştirip ortasından bir delik delerek seramiği işaretlediğinizde, işlem tamam demektir.

2. Doğru ucu kullanarak matkapla seramiklerinizi delin.

3. Lamba ayağınızı demonte edin ve seramiklerinizi yerleştirin.

4. Malzemeyi birbirine yeterince tutkal kullanarak yapıştırıp kurumaya bırakın.

5. Lamba ayağını seramiklerinizi de dahil ederek tekrar monte edin.

porselen molası