Mutfak düzeni


Ev
24/10/2018
Mutfakta hayatımızı kolaylaştırmak ve daha pratik olmak için ipuçları

“Elinizi attığınızda aradığınızı bulmak”; işte sihirli cümle bu. Eğer tencereden tavaya, tabaktan çatal-bıçağa, kavanozdan özel pişirme kaplarına, bakliyattan baharata yüzlerce farklı malzemenin bulunduğu mutfak gibi bir alanda, “elinizi attığınızda aradığınızı bulacağınız” bir düzen kurarsanız hem zamandan tasarruf edersiniz hem de sinirlerinizi harap etmemiş olursunuz. İşte birkaç öneri:

  • Ocak, buzdolabı ve kiler; bu ayrılmaz üçlünün birbirine yakın olması daha rahat hareket etmenizi sağlar. Kileri oluştururken raylı sepet raflardan, yer kaplamayan baharatlıklardan ve saklama kaplarından yararlanmak işinizi kolaylaştırır.
  • Mutfak dolapları çok önemli, aynı şekilde dolaplardaki bölmeler de öyle.  Çünkü bölmeler, doğru bir yerleştirme sağlar. Çekmece ve raflara yerleştireceğiniz irili ufaklı sepet ve kutular da, mutfak eşyalarınızı organize etmek için bire bir. Çatal- bıçaklarınız, tabaklarınız, robot parçalarınız ve sürekli lazım olan diğer eşyalarınızı kullanım sıklığınıza göre yerleştirin. Ağır tencereler için en güvenli yer, dolapların en alt bölümü. Tencere ya da saklama kabı seçerken özellikle iç içe geçebilenleri tercih edin ki, daha az yer kaplasınlar. Nadiren kullandıklarınızı en üste, sık kullandıklarınızı ise belinizin hizasındaki çekmece ve dolaplara koyun.
  • Blendır ve mikser gibi küçük aletler için duvara asma aparatı kullanmak yer açısından büyük kolaylık sağlar. Ayrıca baharatlıklar ve benzerleri içinde için de duvara asılabilen metal aparatlar çok kullanışlı.
  • Yiyeceklerinizi kullanım sıklığına göre sınıflandırın; az kullandıklarınızı dolabın arka tarafına, çok kullandıklarınızı ön tarafa yerleştirin. Böylece her aradığınızda kavanoz indirip kaldırmak zorunda kalmazsınız ve dolabınız hemen dağılmaz.
  • Çay, kahve ve şeker gibi malzemeleri kapaklı cam kavanozlara koyun. Böylece içinde ne olduğu kolayca görebilirsiniz. Cam kavanozları dolap içine veya tezgah üzerinde oluşturabileceğiniz bir köşeye yerleştirin. Bu tür malzemelerin her an elinizin altında bulunması, mutfak dolabının dağılmasını önler ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Her türlü bakliyatı da büyük cam kavanozlarda saklamak, hem sağlık hem de mutfak düzeni açısından önemli. Kare şeklindeki kavanozları tercih etmek düzen açısından daha iyi sonuç verir.
  • Makarnalarınızı yerden tasarruf etmek için şeffaf vakumlu kutularda muhafaza edin. Kutuları üst üste yerleştirmek dolapta ekstra alan yaratır ve şeffaf olması aradığınızı kolayca bulmanızı sağlar.