Mükemmel bir oturma odası için parlak fikirler


Ev
24/10/2018
Daha davetkar ve cazibeli bir oturma odasına sahip olmak istiyorsanız, aşağıdaki parlak fikirleri dikkate alın.

Bir evin en önemli yeri kuşkusuz oturma odasıdır. Oturma odanızı daha yaşanılır bir alana dönüştürmek istiyorsanız bize kulak verin...

Araştırma

Oturma odanızı dekore ederken ilham almak için gazete ve dergilerdeki sayfaları karıştırın. İyi fikirleri bir kenara not edin.

Merkez noktası belirleyin

Oturma odanız için bir merkezi nokta belirleyip her şeyi ona göre tasarlayın. Televizyon, kahve masası ya da insanların etrafında buluşabileceği herhangi bir mobilya işinizi görür.

Yayın

Oturma odalarında birçok eşya bulunur ve bu durum aslında rahatsızlık verici bir görüntü oluşturur. Lüzumsuz eşyaları çıkartarak oturma odanızda yaşama yer açın.

Açık duvarlar

Her şey duvarlara yaslanacak diye bir kaide mi var? Rafları ve televizyon dolabını duvara dayamamızın tek nedeni yerden tasarruf etmek. Ama kanepeyi ve koltukları duvara sabitlemek o kadar da parlak bir fikir değil.

Her şeyin bir yeri olsun

Özellikle küçük oturma odaları o kadar kolay dağılırlar ki şaşıp kalırsınız. Bunu engellemek için odayı çeşitli kategoriler halinde tasarlayın ve her şeyin yerli yerinde kalmasına özen gösterin.,

Kilimler

İyi bir kilim oturma odasının hayati bir parçası olabilir. Sevdiğiniz, aynı zamanda mobilyalarınız ve oturma grubunuz ile uyumlu renklerde bir kilim edinin.

Perdeler

Perdelerin renkleri ve tarzı oturma odasının bütün atmosferini belirler. Perdeleri, oturma odanızın en baskın mobilyasıyla aynı renkte seçin.

Resimler ve fotoğraflar

Sevdiğiniz resimleri ve fotoğrafları odanın görünebilir yerlerine asın ya da yerleştirin. Ama dikkat edin aşırı kalabalık oluşturmasınlar.

Aynalar

Oturma odanızda ayna istiyorsanız, yerini misafirlerin kendilerini görebilecekleri açıları düşünerek belirleyin.

Işıklar

İyi bir ışıklandırma olmadan hiçbir mekan tamamlanmış sayılmaz. Oturma odanızın tarzıyla uyumlu bir lamba seçin. Modern tarzda döşenmiş bir oturma odasında klasik bir lamda lüzumsuz bir kontrast yaratacaktır.

Bitkiler

Evin her köşesinde olduğu gibi oturma odanızda da bitkiler olabilir. Ama ne olur plastik olmasınlar...

Boş alan

Oturma odanızın her yerini mobilya ya da eşyalarla doldurmayın. İçiniz sıkılır. Bunun yerine biraz boş alan bırakın ki nefes alabilesiniz.

Nesneler

Dekoratif nesneler oturma odanıza yaşanmışlık hissi verirler. Sayılarını abartmadan, oraya buraya birkaç adet yerleştirebilirsiniz.

Duvarlarda renkler

Beyaz duvarlar yaşanmışlık hissini silerler. Daha sıcak renkleri tercih ederek oturma odanızın havasını ısıtabilirsiniz.

Koku

Bir oda ne kadar güzel görünürse görünsün, kötü kokuyorsa orada durulmaz. Odanızı sürekli havalandırmak ve arada güzel aromalı yağlar kullanmak suretiyle yaşanabilir kılabilirsiniz.