Küçük salonlar için dekorasyon önerileri


Ev
30/07/2019
Evim İçin Her Şey blogunun sahibi Juliette S. Koca, KadınlarBilir için yazdı.

Salonumuz, olmasını istediğimizden daha küçük olsa da, doğru mobilya seçimi ve yerleşimle onu daha keyifli ve kullanışlı yapmak mümkün. Minimal tasarımlar, soft renkler, küçük ışık oyunlarıyla olduğundan daha büyük görünen bir salona kim sahip olmak istemez ki? 

1 - Duvar ve tavan rengi seçimi: Küçük mekanlarda açık ve mat tonların kullanılması öncelikle yapılması gerekenlerden. Duvar boyanızı ve yer döşemelerinizi mümkün olduğu kadar açık renklerde seçmeye gayret edin. Duvar kağıdı uygulama düşünceniz varsa, bir duvara yine soft tonlarda seçeceğiniz boyuna çizgili duvar kağıdı uygulayabilirsiniz. Çizgili duvar kağıtları, özellikle alçak tavanlı mekanlarda çok iyi sonuç verir. Salonunuza kattığı derinlik sizi şaşırtacaktır.  

2 - Koltuk seçimi: Küçük mekanlarda en ideal koltuk tipi dar kolçaklı ve dar sırtlı olanlardır. Salonunuzda rahat hareket sağlamak ve koltuklarınızın fazla yer kaplamasını önlemek için, minimal tasarımları tercih etmeniz akıllıca olacaktır. Özellikle son zamanlarda çok fazla trend olan retro tasarımlar, özellikle küçük salonlarda hem az yer kaplar hem de oldukça şık bir hava yaratır.  Retro koltukların yanı sıra yine fazla yer kaplamayacak köşe takımları da tercih edebilirsiniz. Salonunuzun ölçüsüne göre özel olarak yaptırabileceğiniz köşe koltuğunuzun altını, fazlalıkları koymak için depo olarak da kullanmayı ihmal etmeyin.  Küçük salonlar için en ideal renkler beyaz, krem, bej, açık gri, açık pembe ve mavi olsa da küçük çocuğu olanlar için çok ideal renkler olmayabilir. Bu durumda yine koltuk rengini açık tonlarda tutup koltuklarınızın üzerine, çocuklarınızla dost, rengarenk şallar ve örtülerle geçici olarak kapatmanız mümkün. Görsel olarak da sizi oldukça keyiflendirecektir. 

 Salon dekorasyonu


3 - Televizyon ünitesi:
Küçük salonlar için çok büyük TV ünitelerinin kullanılması tavsiye edilmiyor. Televizyonunuzun büyüklüğüne göre yapılmış küçük bir ünite ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilir.  

4 - Perdeler: Küçük salonlarda kat kat, tavandan yere uzanan veya tüm duvarı boydan boya kaplayan perdeler yerine minimal çizgilerde ince tüller, storlar tercih edilmelidir. Gün ışığının evinize girmesine izin verin ve doğal ışıktan maksimum düzeyde faydalanmaya çalışın.  

5 - Açık raf sistemleri: Salonunuzda fazla karmaşa yaratmadan ve göz yormadan boş duvarlara açık raf sistemlerini uygulayabilirsiniz. Eğer salonunuza uygun ölçülerde ürün bulmakta zorlanırsanız, marangozunuz sizin için atıl durumdaki köşeleri bile fonksiyonel hale getirmenizi sağlayacak çözümler üretebilir. Rafların kapaklı olmasından ziyade açık olarak tercih edilmesi, mekanınızı daha geniş göstermenize yardımcı olabilir. Diğer taraftan, koltukların üzeri genelde atıl durumda olan alanlardır. Buraya da yine salon dekorasyonunuza uyacak, dekoratif objelerinizi sergileyeceğiniz raflar yerleştirebilirsiniz.

6 - Ottoman orta sehpa: Orta sehpası olarak Ottoman (Osmanlı) puflardan kullanmak, gerektiğinde fazladan yer kazanmak için idealdir. Sehpanızın üzerini tepsi içinde dekoratif objelerle süsleyebilir, gerektiğinde kolayca tepsiyi kaldırarak oturum için ayarlayabilirsiniz.


Küçük salon

7 - Aynalar: Mümkünse camın tam karşısına büyük boy ayna yerleştirerek salonunuzun derinliğini artırabilirsiniz. Salonunuz buna müsait değilse, aynanızı gün ışığını yansıtabileceğini düşündüğünüz bir yere de yerleştirebilirsiniz. Yansıyan ışıklardan mekanın daha ferah ve iç açıcı göründüğüne şahit olacaksınız.

8 - Parlak veya cam dekoratif objeler: Küçük salonlarda kullanılacak en iyi dekoratif objeler parlak metal ve cam objelerdir. Sehpa üzerinde, raflarınızda, konsolunuzun üzerinde metal ve cam objelere fazlasıyla yer verebilirsiniz. Fazla karmaşa yaratmaması için dozajı elbette iyi ayarlamak şart.

9 - Dağınıklığı azaltın: Küçük alanlarda sıkça karşılaştığımız dağınıklık problemi hem fiziksel hem de ruhsal anlamda yorucudur. Salonunuzda dağınıklığa sebep olabilecek fazlalıklardan kaçınmalısınız. Bu nedenle eşya seçiminde depolama özelliği olan koltukları, sehpaları, dolapları seçmeniz işinizi oldukça hafifletebilir. Dağınık bir ortam, olduğundan daha da küçük ve sıkıcı bir görünüme sebep olur.

 ferah salon


10 - Aydınlatma seçimi:
Bir mekanda en çok önem verilmesi gereken konulardan biridir aydınlatma. Doğru yere kurulmuş ışık sistemi, salonunuzun olduğundan ferah ve geniş görünmesini sağlarken, yanlış seçilen aydınlatmalar içinizi daraltacak düzeyde kasvete sebebiyet verebilir. Küçük salonunuzun tavanı alçaksa eğer; iri, uzun avize ve sarkıtlardan kaçınmalısınız. Işığı yukarıya doğru vermenizi sağlayacak lambaderler, aynanızın karşısına yerleştireceğiniz abajur veya diğer aydınlatma aparatları ışığı daha geniş bir alana yaydığı için salonunuzun aydınlık ve ferah görünmesini sağlayacaktır.