Evinizi küçük dokunuşlarla farklılaştırın


Ev
24/10/2018
Duvarların renginden ışıklandırmaya, döşemelerin değiştirilmesinden aksesuarların gücünden yararlanmaya kadar çeşitli yöntemler deneyerek evinizi farklılaştırabilirsiniz.

Zaman zaman hepimiz evimizin dekorasyonundan sıkılabiliyor, değişiklik isteyebiliyoruz. Ama sonuçta ev yenilemek bir bütçe işi. Bu işe ayıracak büyük bütçelerimiz yoksa küçük değişikliklerle evimizi farklılaştırabilir ve rutinden kurtulabiliriz. Biraz araştırmak, biraz da yaratıcı olmak yeterli.

Tabii bir de nasıl bir değişiklik istediğimiz konusunda net olmak. Daha renkli bir ev mi, romantik bir dokunuş mu, rustik bir hava mı? Buna karar verdikten sonra duvarların renginden ışıklandırmaya, döşemelerin değiştirilmesinden aksesuarların gücünden yararlanmaya kadar pek çok yöntemi kullanabiliriz. Üstelik eğlenceli bir süreç yaşamış oluruz.

NELER YAPABİLİRİZ?

  • Tavanlar konusunda genelde tutucuyuz, oysa tavanları değiştirerek evimizde büyük farklılıklar yaratabiliriz. Kartonpiyeriniz yoksa kartonpiyer yaptırabilir ve üstelik bunları renklendirerek evinize neşeli bir hava katabilirsiniz. Dekoratif asma tavan modelleri de son dönemde oldukça revaçta. Hem şık hem modern bir görünüm sunan dekoratif asma tavanlar özellikle salonlar ve yatak odaları için uygun. Klasik seçeneklerin yanında kırmızılı, pembeli, mavili tasarımları da kullanmanız mümkün. Led ışıklandırmayla cazibelerinin arttığı da kesin.
  • Duvarların rengini değiştirmek her zaman için tercih edilen ve etkisi yüksek olan bir yöntem. Tüm duvarları boyayabileceğiniz gibi tek bir duvarın rengini farklılaştırarak da iyi bir sonuç alabilirsiniz. Düz, çizgili, desenli duvar kağıtlarını bir arada kullanarak da evinizi son derece modern bir çizgiye taşıyabilirsiniz. Tuğla veya taş efektli kağıtlar da evinize özel bir doku kazandıracaktır.
  • Parkede açık renk kullanımı evi ferahlatan bir unsur. Klasik koyu renk halılarınızı kaldırıp, zemine açık tonlarda hatta mobilyanız uygunsa kırık beyaz renkte laminant parke döşeterek ve üzerine minik halı veya kilimler atarak evinizde özel bir dokunuş yaratabilirsiniz.
  • Gelelim perdelere... Fon perdelerinizin rengini değiştirmek bile yeterli olabilir çoğu zaman. Ya da tülleri atıp yerine stor perde kullanmak veya Japon perdeleri tercih etmek... Özellikle Japon perde seçerken çok eğlenebilirsiniz. Klasik bir hava için düz veya hafif desenlileri kullanabilirsiniz ya da her bir kanat için farklı bir renk seçerek çılgınlık yapabilirsiniz.
  • Koltuk döşemeleri de evin atmosferini çok etkileyen unsurlardan. Salonunuzda yaratmak istediğiniz havaya göre kumaşlarınızı seçmeniz ve bir döşemecinin yolunu tutmanız yeterli. Her birini farklı ama birbirine yakın tonlarda kumaşlarla kaplatabileceğiniz gibi son derece soft tonlar seçip tek bir koltukta uygulayacağınız renk patlamasıyla harika bir zıtlık oluşturabilirsiniz. Koltuklarınızın tümünü kaplatmanız maliyetli olacaksa sadece minder kısımlarını değiştirip üzerlerine rengarenk yastıklar atarak da bambaşka görüntülere ulaşabilirsiniz. Polyester cilalarla mobilyalarınızın iskeletlerinin rengini değiştirmeniz de mümkün elbette.
  • Işıklandırma şüphesiz ki çok önemli. Neden ışıklandırmada yeniliklere gitmeyesiniz ki! Klasik avizeleri kaldırıp spot veya led ışıklandırmaya geçebilirsiniz. Bunlardan yayılan yumuşak ışık, evinizin havasını da yumuşatacaktır. Abajur ve lambaderler, tam masanın üzerine konumlandırılmış sarkıt avizeler, üzerinde mum yuvaları olan rustik avizelerin her biri hem dekorasyonu hem ışıklandırmayı farklılaştıracaktır. Evinizde zaten var olan abajurların şapkalarını değiştirerek de özel bir dokunuş yaratabilirsiniz. Şapkanın iskeletini farklı kumaşlarla veya kağıtlarla kaplayabilir, boncuklar ve çiçeklerle süsleyebilirsiniz.
  • Seçeceğiniz şık aksesuarlar ise hem kişiliğinize vurgu yapacak hem evinizi şıklaştıracaktır. Aynalar, tablolar, panolar, sticker'lar, çerçeveler, objeler evinizde yakalamak istediğiniz atmosfere başarıyla hizmet edeceklerdir.